Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα , έχω  διαμέρισμα προ του '75  με διαμερισμάτωση και υπέρβαση εξώστη μεγαλύτερη του 10%. Πως θα το δηλώνατε ;  1 ή 2 λοιπές παραβάσεις ; Στην δική μου περίπτωση είναι περισσότερο διαδικαστικό αν ήταν όμως μετα του 75 θα επηρέαζε το πρόστιμο. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενα καταστημα κατασκευης 1976,εχει χωριστει σε Κ1α ,Κ1β, και Κ1γ...

1.το καταστημα Κ1γ ειναι διαφορετικου ιδιοκτητη,χρειαζομαι την συναινεση του για την αλλαγη διαμερισματωσης?

2.υποβαλλω μια δηλωση για τα Κ1α,Κ1β?

Link to comment
Share on other sites

Όταν δύο διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες (σε διαφορετικά επίπεδα) ενοποιούνται

είναι παράβαση διαμερισμάτωσης?

Η σκάλα (που δεν εμφανίζεται στις μελέτες αλλά εμφανίζεται στην σύσταση) θεωρείται ως επιπλέον παράβαση ή με ένα 500ρικο είναι Ο.Κ.?

Link to comment
Share on other sites

Ενα καταστημα κατασκευης 1976,εχει χωριστει σε Κ1α ,Κ1β, και Κ1γ...

1.το καταστημα Κ1γ ειναι διαφορετικου ιδιοκτητη,χρειαζομαι την συναινεση του για την αλλαγη διαμερισματωσης?

2.υποβαλλω μια δηλωση για τα Κ1α,Κ1β?

 

Όχι δεν χρειάζεται η συναίνεση.

Μία δήλωση για ένα από τα καταστήματα αυτά και υποβολή της νέας κάτοψης του "ορόφου" που θα φαίνονται και τα τρία (ίσως κάνει της σύστασης).

 

 

Όταν δύο διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες (σε διαφορετικά επίπεδα) ενοποιούνται είναι παράβαση διαμερισμάτωσης?

Η σκάλα (που δεν εμφανίζεται στις μελέτες αλλά εμφανίζεται στην σύσταση) θεωρείται ως επιπλέον παράβαση ή με ένα 500ρικο είναι Ο.Κ.?

 

Όχι δεν είναι διαφορετική διαμερισμάτωση (η διαμερισμάτωση αφορά "όροφο").

Η σκάλα είναι αυθαίρετη. Το πιθανότερο με ΥΔΚΧ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω το εξής θέμα : Υπόγειο πολυκατοικίας του 2003 το οποίο περιέχει λεβητοστάσιο, μηχανοστάσιο, αποθήκες και θέσεις στάθμευσης.

Κατά την κατασκευή, αποφασίστηκε να συνδεθούν με το αέριο και έτσι δεν κατασκευάστηκε χώρος για δεξαμενή καυσίμου. Η αλλαγή επηρέασε κάποιες από τις αποθήκες και τις θέσεις στάθμευσης.

Μπορώ κάνω μία μόνο δήλωση και να συμπεριλάβω :

α. Διαφορετική Χωροθέτηση Θέσεων Στάθμευσης και

β. Διαμερισμάτωση (έστω ως επιπλέον παράβαση αφού δεν είναι η μοναδική αυθαιρεσία)?

Αν ναι, την δήλωση ποιος απ όλους την κάνει ?

 

Τι γίνεται σε αντίστοιχη περίπτωση, αν έχει προστεθεί και επιπλέον θέση στάθμευσης  ή αποθήκη στον χώρο που εξοικονομήθηκε από την κατάργηση της δεξαμενής ?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, σε υπογειο με Ο.Α 2004 και ΣΥΣΤΑΣΗ οριζοντιας, στο υπογειο οπου υπηρχαν αποθηκες λεβητοστασια και 2 θεσεις σταθμευσεις, κατεβαινες με ραμπα. Στο υπογειο κατωθεν ακαλυπτου ειχε μονο χωρο σταθμευσης.

Υλοποιηθηκε ανελκυστηρας αυτοκινητων και εχουμε 

  • στην θεση τους λεβητοστασιο και δεξαμενη
  • στην θεση του κλιμ/σιο με τροποποιηση του χωρου εισοδου του
  • αποθηκες κατωθεν ακαλυπτου
  • μεταφορα της μιας απο τις δυο θεσεις σταθμευσης
  • προσθηκη μιας τριτης θεσης
  • νεος ανελκυστηρας αυτοκινητων
  • στατικα--οπη φρεατιου+προσθηκη τοιχειου+αφαιρεση της ραμπας εννοειται (αυτα υπηρξε εξ αρχης η μελετη τους με νεο στατικο υπολογισμο, χωρις ομως να ενημερωθει 'η τροποποιηθει η αδεια)

εχει μπει στον Ν.4014 σαν

  1. ΥΔ+ΥΚ+ΥαποστΔ απο τις αποθηκες κατωθεν ακαλυπτου
  2. μια λοιπη παραβαση για τα υπολοιπα με αναλυτικο προυπολογισμο.

στην ενταξη σε Ν.4178 ποια ειναι η γνωμη σας;

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι διαφορετική διαμερισμάτωση (η διαμερισμάτωση αφορά "όροφο").

Η σκάλα είναι αυθαίρετη. Το πιθανότερο με ΥΔΚΧ.

Έχει επέλθει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

Πράγματι όμως δεν αφορά "όροφο" αλλά "επικοινωνία μεταξύ ορόφων"

 

Νομίζω πως με το πνεύμα του νόμου είναι διαμερισμάτωση (δηλαδή 500ρικο δίχως παράβολο).

Αλλά έστω πως δεν είναι.

 

Πως να υπολογίσω πρόστιμο?

Με αναλυτικό? (υπολογίζοντας την σκάλα ή και την τροποποίηση των Η/Μ?) (πάλι 500ρικο θα βγει...)

 

Και έστω πως είναι ΥΔΚΧ. Μα δεν έχει τροποποιηθεί το περίγραμμα. Δύο οριζόντιες σε διαφορετικά επίπεδα έγιναν μία χωρίς αλλαγή χρήσης.

 

Από μελέτες φαντάζομαι πως το μόνο που απαιτείται είναι η αποτύπωση της σκάλας στις κατόψεις των δύο ορόφων.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μου ζήτησαν να ελέγξω διαμέρισμα 62 τ.μ. Κατά την αυτοψία βρέθηκε ότι ο εξωτερικός τοίχος του μπάνιου έχει μετακινηθεί προς το διαμέρισμά μου κατά 30cm (προφανώς το μπάνιο του διπλανού διαμερίσματος έχει επεκταθεί σε βάρος του δικού μου, με αποτέλεσμα να μειωθεί το διαμέρισμά μου κατά 2,00*0,30= 0,6 τ.μ.

 

Ερωτήσεις

 

1. Σαφώς και οτιδήποτε που αλλάζει σε σχέση με την ΟΑ είναι αυθαιρεσία... Για τα 0,6  τ.μ που "χάνω", καλύπτομαι από κάποια ανοχή ως προς τις μετρήσεις ώστε να δώσω μόνο βεβαίωση?

 

2.  Αλλιώς πάω για αυτά τα 0,6 με διαμερισμάτωση?

 

3. Μπορεί να επιλυθεί το θέμα σε συνεννόηση με τους 2 ιδιοκτήτες μέσω πολεοδομίας και να μην χρειαστεί 4178??

 

4. Δεν έχω καταλάβει γιατί δεν χρειάζεται διαμερισμάτωση ανά ιδιοκτησία.. Δηλαδή αν εγώ κάνω διαμερισμάτωση σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αποτυπώσω όλο τον όροφο?? Προφανώς όχι... Αν μετά από ένα χρόνο έρθει άλλος μηχανικός για άλλο διαμέρισμα του ορόφου θα με ψάχνει να του δώσω την δήλωση???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Κι εγώ έχω παρόμοια περίπτωση με τον συναδελφο kostaras4 μόνο που τα τετραγωνικά που "παίρνει" το διαμέρισμα μου είναι από τους κοινόχρηστους χώρους. Επιπλέον αλλάζει λίγο η μία όψη (μεγαλύτερου πλάτους μπαλκονόπορτα αντί για παράθυρο).

 

Να δηλώσω μόνο την διαμερισμάτωση ως παράβαση ή να προσθέσω και μια λοιπή παράβαση (αλλαγή όψης) ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.