Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ελενη,

 

διαμερισματωση εχεις μεταξυ διηρημενων ιδιοκτησιων, που διαφερουν σε σχεση με την  κατοψη της ΟΑ

 

Αν εχεις επεκταθει στα κοινοχρηστα

θα δεις το 11/1/δ...

 

Αν μεσα στον κατοψη του συμβολαιου σου περιλαμβανεται και η καταληψη...τακτοποιεις μονη σου

ή αν ειναι  εντος των επιτρεπομενων ανοχων...το αναφερεις στην εκθεση σου...

 

αν οχι, τοτε  θα πας με την συναινεση του 50%...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την Βεβαίωση:

 

Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οιεξής αποκλίσεις:

   - Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)

   - Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).

   - Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.

 

Επίσης, Υπενθυμίζω ότι ο Ν.4178/13 στο άρθρο 3, §1.α.ii αναφέρεται σε "Υπέρβαση" δόμησης/κάλυψης/ύψους και όχι "μεταβολή" όπως ο Ν.4014/11.

 

Επομένως, όταν (περίπτωση #120) έχω 0,60 τ.μ. λιγότερα, επειδή μου τα έφαγε το μπάνιο του δίπλα, θα πάω με διαμερισμάτωση, ή επειδή δεν έχω υπέρβαση θα δώσω απλά και μόνο βεβαίωση??

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

γραφείο αποτελείται απο δυο χώρους των 15 και 20 τ.μ. αντίστοιχα βάση της ο.α. με πρόσβαση με πόρτα προς τον κοινοχρηστο διαδρομο απο τον χωρο των 15 τ.μ. Στην κατοψη της πολεοδομιας οι δυο χωροι επικοινωνουν με εσωτερικη πορτα. Και οι δυο χώροι έχουν τοίχο σε επαφή με τον κοινόχρηστο διάδρομο. Ο εργολάβος όταν τα πούλησε το 1987 και έκανε την σύσταση οριζόντων ιδιοκτησιών χωρίς να διορθώσει την κατοψη της ο.α. τον βόλεψε να τα πουλήσει χωριστα , άνοιξε πόρτα προς τον κοινόχρηστο διάδρομο και απο τον χώρο των 20 τ.μ. Και έκλεισε με τοίχο την εσωτερικη πόρτα με την οποια επικοινωνονουσαν τα δυο διαμερίσματα. Τα έκανε λοιπόν δυο ανεξάρτητες ιδιοκτησίες στην σύσταση και στην πράξη με δικα τους χιλιοστα το καθενα χωρίς ομως να διορθώσει την ο.α . Ο πελάτης μου αγόρασε το ένα γραφείο αυτό των 20 τ.μ. Και θελει τώρα να το μεταβιβάσει. Η ερώτηση μου ειναι εξής

 

1) αν στην κατοψη της σύστασης φαινεται η πραγματική σημερινη κατάσταση μπορεί να δοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση χωρίς τακτοποίηση ή πρεπει να γινει δήλωση διαμερισματωσης?

2) σε περίπτωση που δεν υπαρχει η κατοψη της σύστασης πως το αντιμετωπίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 αναφέρει για το σχέδιο της σύσταση ΜΟΝΟ ότι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να μην κάνουμε δικό μας σχέδιο από την αρχή, εάν βέβαια της σύστασης είναι ΟΚ.

ΓΕΝΙΚΑ όμως, ο ΕΛΕΓΧΟΣ για το αν υπάρχουν αυθαιρεσίες ή όχι γίνεται με τα σχέδια της Ο.Α. !!!!

 

Στα συμβόλαια τι είχε αγοράσει ο ιδιοκτήτης σου? 20 τμ και απλά αναφερόταν ότι επικοινωνεί και με άλλο χώρο 15 τμ ή ότι αγοράζει 35 τμ?

Πιστεύω ότι εάν αναφέρει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ότι αγοράζει 20 τμ, τότε ουσιαστικά η "αυθαιρεσία" είναι (αν είναι) ότι χτίστηκε η πόρτα επικοινωνίας μεταξύ τους και ανοίχτηκε μία προς τα κοινόχρηστα... Άρα (μάλλον) δίνεις βεβαίωση σε αυτήν την περίπτωση.

 

Εξαρτάται πως αναφέρεται στα συμβόλαια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας δούμε μία περίπτωση .

 

Κάποιος αγοράζει οικόπεδο αρχές του 60 και χτίζει ιδιόκτητο διόροφο .

 

Στα σχέδια δείχνει δύο διαμερίσματα ανά όροφο και στην σύσταση του 1963 δείχνει ένα διαμέρισμα στο ισόγειο .

 

Την δεκαετία του 80 κάνει προσθήκη εξωτερικού υπογείου που είναι ισόγειο λόγω κλίσης του εδάφους και το μετράει στον ΣΔ .

 

Υπάρχει απόληξη .

 

Το 1990 ενοποιεί λειτουργικά τα δύο διαμερίσματα του Α' ορόφου και το δηλώνει σαν διαμερισμάτωση πρόσφατα με αφορμή γονική παροχή .

 

Το ισόγειο μέχρι τώρα ήταν δύο διαμερίσματα πραγματικά και τώρα έγιναν ένα .

 

Γιά τις τωρινές εργασίες βγήκε 48ωρη .

 

Στην απόληξη έγινε ανακατασκευή της και μεγάλωσε κατά 10 τμ γιά αποθήκευση των πραγμάτων του δώματος που θα χρησιμοποιείται σαν βεράντα κοινόχρηστη .

 

Εχουμε και αλλαγές στην όψη του κοινόχρηστου υπογείου .

 

Το θέμα είναι ότι οι δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες που είναι πιθανόν να μεταβιβαστούν στο μέλλον , η μία , ο  Α΄ οροφος είναι τακτοποιημένη ως διαμερισμάτωση , ενώ το ισόγειο είναι πλέον και στην πραγματικότητα ένα διαμέρισμα όπως φαίνεται στην σύσταση του 1963 .

 

Υπάρχουν αυθαιρεσίες στα κοινόχρηστα που δεν μεταβιβάζονται , ενώ πλέον οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν αποτελούν αυθαιρεσία .

 

Κάνω κάτι ? Δηλαδή διαμερισμάτωση στο ισόγειο , η απλά το αφήνω όπως έχει .

 

Μεταβίβαση πλέον δεν προβλέπεται να γίνει .

Link to comment
Share on other sites

Architect_ Duth ευχαριστω για την απάντηση , έτσι ακριβώς ειναι αγόρασε 20 τ.μ. ως μια ανεξάρτητη ιδιοκτησία και τα αλλα 15 τ.μ. Πουλήθηκαν σε άλλον μάλλον ως αλλη ανεξάρτητη ιδιοκτησία . Η αυθαιρεσία όπως κατάλαβες ειναι το κλείσιμο της εσωτερικής πόρτας και η διάνοιξη της νέας προς τον κοινόχρηστο για να έχει πρόσβαση και το άλλο γραφείο. Στο συμβολαιο γραφει μονο οτι αγοραζει μια οριζοντια ιδοκτησια 20 τ.μ. Αν και δεν τα έχω ακόμα στα σχέδια της σύστασης στα χέρια μου θα πάρω τις επόμενες μέρες , ο συμβολαιογραφος όμως προφορικά μου είπε ότι πραγματική κατάσταση αποτυπώνεται στα σχέδια της σύστασης. Τώρα εγω επειδή έχω κατα μπερδευτεί τι κανω.

1) δίνω βεβαίωση εφόσον η οριζόντια ιδιοκτησία μου ειναι μικρότερη και περιγράφεται στο σχεδιο της σύστασης

2) ή πρεπει να κανω δηλωση διαμερίσματωσης χωρίς συναίνεση και μετά βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

1) Η Ο.Ι. σου γιατί είναι μικρότερη? Στην ο.α. φαίνονται 20+15=35τμ. Στα συμβόλαια (και τα 2) φαίνονται 20+15=35τμ. Δεν βλέπω που είναι μικρότερη.

 

2) Εάν χρειαστεί διαμερισμάτωση, ναι προχωράς χωρίς συναίνεση, ΑΛΛΑ (εάν τελικά χρειαστεί) μπορείτε να μοιράσετε τα 500€ και στους 2, μιας που και στον γείτονα θα χρειαστεί αύριο μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

H O.A εκδοθηκε για ενα ενιαιο γραφειο δυο χωρων 35 τ.μ. και εγιναν 2 μικροτερα 15 και 20 τ.μ. οπως ανεφερα πιο πανω τα οποια αποτελουν και ανεξατητες ιδιοκτησιες δηλαδη μια ανεξαρτητη ιδιοκτησια το ενα γραφειο με δικα του χιλιοστα και μια το αλλο με δικα του χιλιοστα. Το θεμα ειναι οτι ενω η πραγματικοτητα και τα συμβολαια συναδουν , δεν συναδει με αυτα η ο.α. που τα δειχνει ως ενιαιο γραφειο. Τι κανω εδω δινω βεβαιωση ή κανω διαφορετικη διαμερισματωση?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Αρχικά θα πω ότι ΔΕΝ έχεις διαμερισμάτωση και άρα δίνεις βεβαίωση, αφού και στα συμβόλαια περιγράφεται ακριβώς η πραγματικότητα. Στο στέλεχος της ο.α., αναφέρεται κάπως διαφορετικά? πχ λέει "1 γραφείο στο ισόγειο" κλπ?

 

ΥΓ: Ας περιμένουμε λίγο και άλλες απαντήσεις συναδέρφων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.