Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

τικάροντας τη διαφορετική διαμερισμάτωση σε συνδυασμό με την κατηγορία αυθαιρέτου 1 (προ 75) μου βγάζει σφάλμα. η περίπτωση αφορά  σε διαφορετική διαμερισμάτωση σε πολυκατοικία του 70. 

α)αν βάλω διαμερισμάτωση και κατηγορία αυθαιρέτου 2 μου βγάζει πρόστιμο στις λοιπες πολεοδομικές παραβάσεις 500€

β)αν βάλω κατηγορία αυθαιρέτου 1 χωρίς ΥΔ,ΥΚ κτλ μου βγάζει πρόστιμο ΚΧ 500€

σε κάθε περίπτωση βγαίνει το ίδιο πρόστιμο οπότε επέλεξα το β για να προχωρήσω και είμαι σε αρχική υποβολή

όμως δεν μου δίνει κωδικό πληρωμής , έχει  αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Έχω περίπτωση ιδιοκτήτη που έχει όλα τα διαμερίσματα ενός ορόφου πολυόροφης οικοδομής.

Στο συμβόλαιό του, γράφει για ένα διαμέρισμα 180τμ.

Στην Ο.Α. δείχνει 2 διαμερίσματα των 90τμ.

Στην πραγματικότητα είναι 4 διαμερίσματα των 55, 50, 50, 25τμ.

Άλλες αυθαιρεσίες δεν έχει, πέρα από αυτή.

 

Πρέπει να γίνει μία δήλωση, άσχετα αν αφορά τέσσερις ξεχωριστές ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη;

Στη συνέχεια, μετά την τακτοποίηση του χώρου με τον Ν.4178, απατείται και τροποποίηση της σύστασης Ο.Ι. με τα νέα σχέδια και τα νέα χιλιοστά ιδιοκτησίας του κάθε χώρου ή όχι;

Μία δήλωση.

Η τροποποίηση της σύστασης είναι αντικείμενο ιδιοκτήτη/συμβολαιογράφου αλλά καλό θα είναι να γίνει ώστε να μπορούν να μεταβιβασθούν οι ΟΙ. Απαιτεί όμως 4 βεβαιώσεις που θα αναφέρονται στην ίδια τακτοποίηση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

φαεθον,

πολυ σωστα

 

αρθρο 23/10

 

υποβαλλεις " κατοψη αποτυπωσης της υφισταμενης καταστασης του οροφου"

 

καταβαλεις   εφαπαξ "ειδικο προστιμο" 500 ευρω

και δεν καταβαλεις παραβολο...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

 

Έχω περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου σε οικοδομή του 1989. Άλλαξε το περίγραμμα στα 3 διαμερίσματα του ορόφου(διαφορετικοί ιδιοκτήτες). Ταυτόχρονα διαπίστωσα αλλαγή στους εξώστες οι οποίοι ενοποιήθηκαν περιμετρικά της κάτοψης, ενώ στην οικοδ.αδεια αποτυπώνονταν διαφορετικά. Στην περίπτωση που η αύξηση του εμβαδού των εξωστών δεν υπερβαίνει το 10% , μπορώ να τη δηλώσω ως κατηγορία 3 -μικροπαραβάσεις.

Το ερώτηματά μου είναι :

1.Με μια δήλωση μπορώ να δηλώσω και τη διαμερισμάτωση και τις μικροπαραβάσεις ή λογω των διαφορετικών ιδιοκτησιών πρέπει να κάνω χωριστές δηλώσεις;

2.Κλικάροντας κατηγορία 3 και ΛοιπέςΠαραβασεις 1 για τη διαμερισμάτωση μου βγάζει πρόστιμο 500Ευρώ. Δεν θα έπρεπε 1000Ευρώ αφού έχω δυο διαφορετικές κατηγορίες;

Όποια άποψη καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ

 

 

 

Update: Για το 2ο ερώτημά μου, αλλάζοντας φύλλο καταγραφής (στο ένα κατηγορία 3 και στο άλλο λοιπές παραβάσεις 1)μου βγάζει τα 1000Ευρώ. Έτσι είναι λογικά το ορθόν.Είναι;

Edited by liaeva
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάθε διαμέρισμα έχει μεταβολή στους εξώστες, νομίζω πως πρέπει να γίνουν 3 δηλώσεις με μια παράβαση κατηγορίας 3 και κάποιος εκ των τριών να βάλει και μια λοιπή παράβαση (λόγω διαμερισμάτωσης) σε διαφορετικό φ.κ.

Αν βάζεις στο ίδιο Φ.Κ κατηγορία 3 και λοιπή παράβαση κρατάει τα 500 ευρώ της κατηγορίας 3 και δεν αθροίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 λες ότι πρέπει 3 ε; Μάλιστα.Κι εγώ αυτό θεωρώ ότι είναι το σωστό αφού ξεφύγαμε από τη διαμερισμάτωση ως μόνη παραβαση. Αν η αυξηση του εμβαδού των εξωστών ξεφεύγει από 10% το βαζω στις λοιπές παραβάσεις έτσι;Αυτές πάνε τελικά αθροιστικά με προυπολογισμό ανεξαρτητως κατηγορίας;

Link to comment
Share on other sites

μπορει να πει καποιος τι συμπληρωνουμε στο φ.κ. οταν μοναδικη παραβαση ειναι η διαμερισμάτωση? τι κατηγορια ειναι ?η παλαιοτητα παιζει καποιο ρολο? 

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Κλικάρεις μεσα στο φύλλο καταγραφής το εικονίδιο διαφορετική διαμερισμάτωση στα δεξια . Τίποτα άλλο

Edited by liaeva
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.