Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η σύσταση οριζοντίων (και συνεπώς η διαμερισμάτωση, αφού τότε χωρίστηκε το ενιαίο ισόγειο σε δύο αυτόνομα ισόγεια διαμερίσματα) έγινε το 2008. Τί κατηγορία θα βάλω στο ΦΚ της διαμερισμάτωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα και καλή παράταση!!!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής : η έννοια της διαμερισμάτωσης υφίσταται σε σύσταση Καθέτου;; Δηλαδή, σε συγκρότημα 3όροφων μαιζονετών με κάθετες ιδιοκτησίες, στην ιδιοκτ. που επισκέφτηκα για τακτοποίηση είδα ότι ένα μέρος του υπογείου της, προσαρτάται στη διπλανή ιδιοκτησία. Στην ουσία "εισχωρεί" η γειτονική ιδιοκτησία στην ιδιοκτ του πελάτη μου. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Και στην καλύτερη των περιπτώσεων που η κατάσταση αυτή περιγράφεται στη σύσταση, πολεοδομικά πως τακτοποιείται αυτή η αλλάγή περιγράμματος στο ένα επίπεδο της κάθετης; ισχύει η διαμερισμάτωση ορόφου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δες την κατοψη του υπογειου στην αδεια

καμμια φορα μεγαλωνουν το υπογειο τη μιας καθετης εις βαρος διπλανης απο τα σχεδια...

 

Παντως, ειδικα στην δικη σου περιπτωση,

αφενος περιγραφεται στο συμβολαιο

αφετερου ...το δικο σου υπογειο ειναι μικροτερο..αρα....βεβαιωση παιρνει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι.

Εχω μια ερωτηση που δεν μπορω για αλλη μια φορα να βρω λογικη απαντηση. Εχω ενα διαμερισμα του 1971 το οποιο κατασκευαστηκε ενιαιο 120 τ.μ.

Στην αδεια ομως ηταν δυο διαμερισματα 60 και 60 τ.μ..  Το προβλημα ομως ξεκιναει απο το οτι για καποιο απροσδιοριστο λογο ο παππους που το ειχε αφησε στον εγγονο το μισο και το αλλο μισο το κρατησε για τον ιδιο. Ο παππους πεθανε και νομιμος κληρονομος ειναι ο γιος ο οποιος θελει μετα την αποδοχη κληρονομιας να το κανει γονικη παροχη στον εγγονο  ωστε αυτος  να αποκτησει επιτελους  τη κυριοτητα ολου του διαμερισματος. Ρολογια ΔΕΗ εχει δυο, και εμφανιζεται στα  Ε9 παππου και εγγονου ως δυο διαφορετικα διαμερισματα. Η ερωτηση μου αν κανεις γνωριζει ειναι, κανω μια δηλωση διαμερισματωσης με δυο ιδιοκτητες ή δυο δηλωσεις αλλα με ποια κατοψη στη καθε μια;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

ειχες αδεια για δυο δαμερισματα  60 τμ. το καθενα

δες το συμβολαιο που "αφησε" ο παππους το "μισο" στον εγγονο  τι λεει...

 

εννοεις το μισο απο τα "120"

 

ή τον μισο οροφο δλδ 60 τμ..σαν αυτοτελη και διηρημενη ΟΙ???

 

 

και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Ειχε αφησει το ενα διαμερισμα 60 τ.μ. που το περιεγραφε στο συμβολαιο σαν ανεξαρτητο διαμερισμα. Ομοιως και η κληρονομια αφηνει στο γιο ανεξαρτητο διαμερισμα 60 τ.μ. 

Link to comment
Share on other sites

αρα υπαρχει ενα διαμερισμα 60 τμ. που ανηκει στον εγγονο

και ενα στον παππου που το αφησε  με διαθηκη  στον γιο...

αν σημερα ειναι ενιαιο, εχεις μια καθαιρεση τοιχοποιας...

την τακτοποιεις...δινεις βεβαιωση και γινεται η γονικη παροχη απο τον πατερα στον γιο

και....

εδω ρωτας τον συμβ/φο

διοτι

-αν θελει να δοσει ο πατερας την ψιλη κυριοτητα και κρατησει την επικαρπία...δεν κανεις τπτ αλλο

-αν ο πατερας θελει να δοσει την πληρη κυριοτητα

θα χρειαστει τροποποιηση της συστασης για να γινουν τα δυο σε ενα [κι ααααν θελουν]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευση σήμερα, 14:53

Καλημέρα .... θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατί εχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα των κατηγορίων...

 

Έχω μια μονοκατοικία προ 75. Στα σχέδια φαίνεται ένα σπίτι, ενώ στην πραγματικότητα και αποδεδειγμένα με συμβολαιγραφικές πράξεις (προ 75 επίσης) γίναν 2. Τακτοποιώ τη μία εκ των δύο. το συγκεκριμένο έχει επίσης και μια μικρή Υ.Δ/Υ.Κ.

 

1) Προφανώς δηλώνω διαμερισμάτωση σε ξεχωριστό ΦΚ. Και επίσης κατηγορία 1

 

2) Επίσης έθεσα κατηγορία 1. Η Υ.Δ/Υ.Κ. λόγω ελλειπών αποδεικτικών μπήκε κατηγορία 4, τσεκάροντας το κουτάκι "Διαμερισμάτωση"

 

Προχωρόντας σε υποβολή έλαβα το εξής μύνημα:

 

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί: 
- Η "Διαφορετική διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης" επιλέγεται μόνο αν αποτελεί την μοναδική παράβαση σε κτίρια με οικοδομική άδεια διαφορετικά δηλώνεται ως λοιπή παράβαση.
- ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1" πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθούν τμ υπέρβασης ή παραβάσεις ή τμ πισίνας.

 

1) Συμπερώνω από άλλες περιπτώσεις που απαντήθηκαν, ότι η "διαμερισμάτωση" θα δηλωθεί σαν λοιπή παράβαση, μόνη της χωρίς προυπολογισμό. Αλλά σε ποια κατηγορία? Στην 1 μου βγάζει απαγορευτικό: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1" πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθούν τμ υπέρβασης ή παραβάσεις ή τμ πισίνας.

 

2) Στην 4 που ανήκει και η άλλη παράβαση?

 

3) Επίσης, οι λοιπές παραβάσεις (στο σύνολο <15.000) ομαδοποιούνται και παίρνουν μια κατηγορία (3 ή 5) ανεξάρτητα του χρόνου κατασκευής, καια να ναι ποια από τις δύο κατηγορίες επιλέγουμε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.