Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θεωρώ οτι αφού εξετάζει 1 ΟΙ η οποία είναι μικρότερη δεν χρειάζεται αυτός να δηλώσει την διαμερισμάτωση.Οτι υπάρχει διαμερισμάτωση  αν εφόσον έχουν μεγαλώσει τα υπόλοιπα εις βάρος του ,υπάρχει.Για αυτό λέω οτι αν χρειαστεί τροποποίηση η σύσταση είναι διαφορετικό.Απλα στην τεχνική περιγραφή της βεβαίωσης να αναφέρει όπως πολύ σωστά είπες όλα αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ θεωρώ ότι, δεν μπορεί να εκδοθεί Βεβαίωση 4178 πριν ρυθμιστεί η παράβαση της αυθαίρετης διαμερισμάτωσης του ορόφου!

Το γεγονός ότι, το "δικό μου διαμέρισμα" είναι μικρότερο δεν σημαίνει τίποτα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ

υπάρχει διαμερισμάτωση

 

και επίσης όταν λέμε  μικρότερο συνάδελφοι προσωπικά  θεωρώ ότι υπάρχει και ένα όριο.....άλλο είχε μεσοτοιχια με πέτρα που τελικά δεν την έριξαν επομένως αντί πχ διάσταση 7,50  Ο.Α μετράμε  7,25

και άλλο να χάνουμε  10 τ.μ

 

 

προσωπικά αν μου τύχει  ΟΑ που έλεγε κτίριο   10*10  και για χ λόγους έγινε  10*9    θα εκανα δήλωση Ν4178  με 1 λοιπή παράβαση και μεσα θα έβαζα και όλα που έχουν αλλάξει από διαστάσεις κουφωμάτων μέχρι διαμορφώσεις

Link to comment
Share on other sites

Να τα τώρα τα προβλήματα. Κάθε ένας ''θεωρεί-ερμηνεύει'' ακόμα και οι εγκύκλιοι ερμηνευτικές είναι.Αν το αγόρασε το διαμέρισμα έτσι,θα μου πείς γουρούνι στο σακί πήρε?, τι φταίει ο ιδιοκτήτης να τραβάει αυτά που τραβάει.Δεν παίρνω κανενός το μέρος αλλά εξ΄γησε τώρα σε κάποιον που έχει κάνει μικρότερο κτίριο (αλλά τηρούνται πχ αποστάσεις από όρια οικοπεδου, κτλ,κτλ) οτι δεν σου δίνω βεβαίωση (προσωπικά το έχω κάνει και δεν ξέρω αν πήγε σε άλλο συνάδελφο)

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαμε για μικροτερο κτιριο

ουτε για οροφοδιαμερισμα, οπότε θα συμφωνουσα απολυτως μαζι σου

 

 

 

μιλαμε για μικροτερο διαμερισμα  σε σχεση με την αδεια,  σε οροφο με περισσοτερα απο δυο διαμερισματα

ενα διαμερισμα...

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε  ο καθένας  έχει τους συντελεστές ασφαλείας τους

 

 

 

άλλοι χρησιμοποιουν του χάλυβα γιατί είναι βιομηχανικό προιον επομένως  μικρός συντελεστής ασφαλείας

άλλοι του σκυροδέματος που έχει μεγαλύτερο συντελεστή ασφαλείας

 

έγω βάζω και κάτι εχτρα γιατί  ο μπετατζης είναι ο μπαρμπα μήτσος που ότι τιμή και αν πληρώσεις θα σου λέει ότι μπήκε μέσα

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίος και απλός +1 από μένα akius και γώ είμαι λίγο επιφυλακτικός γενικά.

 

Απλά από παράδειγμα σου εκφράζει όλη την αβεβαιότητα και το άγχος που δημιουργεί αυτός ο νόμος και οι εγκύκλιοι.

 

 

Δημήτρη μόνο και μόνο που γίνεται η ανταλλαγή απόψεων και έστω παρηγορούμαστε εδώ μέσα εμένα είναι ένα κουράγιο-ψυχοθεραπεία γιατί και λάθος να έχει γίνει (ακούσια) πάντα θα υπάρξει κάποιος εδω να σε βοηθήσει να σου πεί κάτι παραπάνω.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Σε οροφοδιαμέρισμα έχει ενσωματωθεί τμήμα του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου. Δηλαδή η μεσοτοιχία στην κατασκευή έχει μετατοπιστεί κατά 20 εκατ. υπέρ τοης Ο.Ι..Διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

πρώτα θα πρέπει να φαίνεται στην Ο.Ι  ότι είναι δικά του αυτά τα 20εκ

 

μετά δήλωση....

θα σου πω τι έχω δει εως τώρα

 

1. διαμερισμάτωση    500 ευρω

2. αναλυτικός  ως Σ.Δ που μεταφέρθηκε στην Ο.Ι......500 ευρω

3. ΥΔ  με  τ.μ   ανάλογα την τιμή ζωνης

4. κατηγορία 3  αν το πλάτος της Ο.Ι σε εκείνο το σημείο είναι  4 μετρα και άνω  με  5% επομένως έγινε 4,20   500ευρω

 

προσωπικά Υ,Δ 

 

 

υγ  φυσικά αν το πλάτος της ιδιοκτησίας σε εκείνο σημείο είναι 10 μετρα είσαι στο όριο του 2%  και 20 εκ για βεβαίωση Ν4178

αλλά πιθανότατα θα σουλεγα ΔΗΛΩΣΗ

 

 

 

ωραίος και απλός +1 από μένα akius και γώ είμαι λίγο επιφυλακτικός γενικά.

 

Απλά από παράδειγμα σου εκφράζει όλη την αβεβαιότητα και το άγχος που δημιουργεί αυτός ο νόμος και οι εγκύκλιοι.

 

 

Δημήτρη μόνο και μόνο που γίνεται η ανταλλαγή απόψεων και έστω παρηγορούμαστε εδώ μέσα εμένα είναι ένα κουράγιο-ψυχοθεραπεία γιατί και λάθος να έχει γίνει (ακούσια) πάντα θα υπάρξει κάποιος εδω να σε βοηθήσει να σου πεί κάτι παραπάνω.

 

 

 

ωρες ωρες με πιάνει άγχος και ξανακοιτάω δηλώσεις μου  μην μου ξέφυγε κάτι  όταν διαβάζω κάτι εδώ μέσα

 

αυτός ο νόμος και η κρίση  από μηχανικούς έφαγαν  και 10χρ από προσδόκιμο

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Σε οροφοδιαμέρισμα έχει ενσωματωθεί τμήμα του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου. Δηλαδή η μεσοτοιχία στην κατασκευή έχει μετατοπιστεί κατά 20 εκατ. υπέρ τοης Ο.Ι..Διαμερισμάτωση;

 

κατ' αρχάς

δεν ειναι διαμερισματωση,  διοτι δεν αφορα διαφορές μεταξυ διηρημενων ιδιοκτησιων και εδω εχουμε ενα οροφοδιαμερισμα.

Επομενως εχουμε  "διαφορά"  μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων.

 

θελει τακτοποιηση

- αν φαινεται στην κατοψη του συμβολαιου η  "επεκταση",  τοτε τακτοποιει μονος του

- αν δε φαινεται, τοτε απαιτειται η συναινεση του κανονισμου ή του 51%

 

γνωμη μου ΥΔΚΧ.

 

[ειναι το γνωστο θεμα που  συμβολαιογραφοι και υποθηκοφυλακες  ισχυριζονται    

-χωρις να εχουν δικηο-

οτι απαιτειται τροποποιηση της συστασης...]

 

 

 

συν οσα  ανεφερε ο φιλος  akius  ως προς την αντιμετωπιση του θεματος  απο καθεναν χωριστα..

 

εδιτ

στην παραπανω περιπτωση πιθανον σε αυτη την -εστω 5οροφη οικοδομη- να εχουν ολοι κλεισει το "επιμαχο" σημειο του διαδρομου

Υπαρχει περιπτωση οι τρεις απο αυτους, που κατεχουν το 60%  να συναινουν  στην τακτοποιηση  των δικων τους

αλλα να μην συναινουν για την τακτοποιηση απο  τους αλλους δυο,  για δικους τους λόγους...

.

Ειναι το γνωστο σε ολους -εκτος απο το υπουργειο -  θεμα οπου η πλειοψηφια  του 60%, δημοκρατικα,  αποφασιζει υπερ των δικων της αλλά κατά των  άλλων 40%.

 

Περιμενουμε απο το υπουργειο να σταματησει τις αλλοπροσαλλες αυτες καταστασεις που δημιουργησε το ίδιο μεσα στις οικοδομες...που οδηγουν σε καθε ειδους "απαιτησεις"   και εκβιασμους  απο την πλειοψηφια

και να νομοθετησει

"δεν απαιτειται συναινεση εάν εξ αρχης υφισταται η κατασκευη αυτη"

 

τοσο απλό...και  γι  αυτο δεν το καταλαβαινουν

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.