Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μερικα θεματα ειναι ξεκαθαρα....απλα, μετα απο 220 σελιδες συζητησης, ειναι λογικο "καπου" να ξεφευγει μια απαντηση...

Παντως, για το θεμα της διαμερισματωσης,   ήταν παντοτε ξεκαθαρο

και δεν υπηρχε καμμια αμφισβητηση εξ αρχης σε τι αφορά.

 

Το θεμα,  ετσι όπως τεθηκε [χωρις ερωτηματικο και  με  απολυτη βεβαιοτητα οτι ειναι "σωστο" ]

 

 δημιουργουσε  αμφιβολια για κατι που ειναι ξεκαθαρισμενο εξ αρχης  σε αυτο το θεμα των 220   σελιδων

 

 γι  αυτο και το διευκρινισα.

 

Και δεν θυμαμαι άν εχει ξανατεθει  άλλη  φορα με αυτον τον τροπο.

 

τις καλημερες μου

 

υγ

συμφωνω οτι με τις 2-3 εγκυκλιους  δεν λυνονται ολα τα ερμηνευτικα προβληματα ως προς την εφαρμογη των διαταξεων του νομου.

Το υπουργειο εβγαλε τις εγκυκλιους, δημιουργησε και το HELP DESK, 

εδωσε αυτο οσες απαντησεις εδωσε και όπως  μπορούσε  να τις δόσει, 

προφορικα και ανεπίσημα, αλλά με καποια "επιφαση"  νομιμοτητας/νομιμοποιησης

 

και το πρωτο που εκανε ο υπουργος  ηταν να καταργησει  το HD

 

[εδω και ενα χρονο ετοιμαζει την επιτροπη μελετης  νομου που θα αντικαταστησει τον 4178...]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη να ξέρεις ότι σε εκτιμώ :smile:  ,κουβέντα κάνουμε  να μην παρεξηγηθούμε ίσα ίσα οι συμβουλές σου είναι κατατοπιστικότατες .Τα παράπονα μου εκφράζω,και ξέρω οτι τζάμπα το κάνω, γενικά και όχι για την διαμερισμάτωση που την θεωρώ χαζή παράβαση για αυτό όπως έχω ξαναπεί οι Ο.Α θα πρέπει να έχουν ως κριτήριο τους όγκους κτιρίων και στα  εσωτερικά να απλοποιηθούν (χωρίς ενημερώσεις φακέλων κτλ κτλ) .Οι εγκύκλιοι και οι ερωταπαντήσεις βγαίναν εν μία νυκτί αργίας (Κυριακή γιορτή και σχόλη).

 

Και για το τελευταίο .Η επιτροπ΄'η αυτή από τι θα αποτελείται ??? Λογιστές και κανά Θείο-Ξάδερφο του υπουργού μηχανικό

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αφού προσπάθησα να διαβάσω όλα αυτά που έχουν γραφτεί 220 σελίδες παραγματικά ....δεν τα κατάφερα καπου χάθηκα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής (και ζητώ συγνώμη εαν εχει απαντηθεί.): σε πενταοροφη οικοδομή με άδεια '71 πελάτης μου αγοράζει το 2010 διαμέρισμα Α1 ( του α ορόφου) 92μ² κατα τίτλο και από μόνος το χωρίζει σε δύο διαμερίσματα. Τώρα θέλει να τα μεταβιβάσει στο γίο του. Μπαίνει στο νόμο ως διαμερισμάτωση υποχρεούμε να ελεγξω όλο τον όροφο? κατα την αποτυπωση των διαμερισμάτων το συνολικό εμβαδό μου βγαίνει 92,18μ² δεν εχω πρόβλημα με τα τετραγωνικά ούτε έχουν επηρεαστεί τα κοινόχρηστα. Σκεφτόμουν να κανω ενα σχέδιο με τα δύο διαμερίσματα και τα κοινόχρηστα και τον υπόλοιπο όροφο να μη το δείξω , το αρχικό ποσοστό του μεγάλου διαμερίσματος επί του οικοπέδου του να το μοιράσω βαση τετραγτωνικών στα διαμερίσματα. Συμφωνήτε με κάτι τέτοιο?  

Link to comment
Share on other sites

εχεις αδεια για 92 τμ.

εχεις συμβολαιο για  διαμερισμα  92 τμ.

 

ο ιδιοκτητης εχτισε μια μεσοτοιχια...

 

ουτε στο υποθ/κειο εχει δυο διαμερισματα ουτε στο κτηματολογιο.

 

Επομενως δεν μπορει να πουλησει "δυο"

πρεπει πρωτα να κανει τροποποιηση της συστασης, [και εφοσον εχει τετοιο δικαιωμα και δεν 'στραβωσει" πουθενα η ολη ιστορια....

ωστε να αποκτησει ταυτοτητα σαν ανεξαρτητη ΟΙ καθε "διαμερισμα"

με βαση τις κατοψεις που εσυ θα ετοιμασεις

και μετα να μεταβιβασει  το καθε ενα χωριστα.

Εκτος εάν θελει να το μεταβιβασει σαν ενα,

οπότε εχεις μια τοιχοποια με αναλυτικο...

 

συνεννοησου...με τον συμβ/φο και τον πελατη...εχεις και θεματα με το Ε9 και πώς τα/το δηλωνε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε μία κάτοψη που να φαίνονται τα δύο διαμερισματα και 2 βεβαιώσεις νομιμότητας. για να δώσω βεβαίωση δεν πρέπει να το τακτοποιήσω? και αν το βάλω στο νόμο (δεν ειναι ώρα να μπλέκω με πολεοδομία!!) ως διαμερισμάτωση πρέπει να αποτυπώσω όλο τον όροφο? Παντα το δηλωνε σαν ένα παντού. αυατο με επηρεάζει στο να το δηλώσω? Ευχαριστώ

Edited by **ΚΥΡΙΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Ο ιδιοκτήτης το 1988 αγόρασε διαμέρισμα (υπό κατασκευή) σε πολυκατοικία που στα σχέδια της Ο.Α. και της Σύστασης είναι δύο όμορες οριζόντιες ιδιοκτησίες  (Ι1 και Ι3) . Με το ίδιο συμβόλαιο αγοράς έγινε και τροποποίηση της σύστασης ως προς τη συνένωση των Ι1 και Ι3. Η Ο.Α. έκτοτε δεν ενημερώθηκε. Δηλαδή το διαμέρισμα εκ κατασκευής είναι ενιαίο, με τα ίδια τ.μ. που είχαν το Ι1 και το Ι3. Τώρα μπορώ με διαμερισμάτωση να το τακτοποιήσω και να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε μία κάτοψη που να φαίνονται τα δύο διαμερισματα και 2 βεβαιώσεις νομιμότητας. για να δώσω βεβαίωση δεν πρέπει να το τακτοποιήσω? και αν το βάλω στο νόμο (δεν ειναι ώρα να μπλέκω με πολεοδομία!!) ως διαμερισμάτωση πρέπει να αποτυπώσω όλο τον όροφο? Παντα το δηλωνε σαν ένα παντού. αυατο με επηρεάζει στο να το δηλώσω? Ευχαριστώ

 

Έχεις την αυθαιρεσία της διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου, η οποία πρέπει πρωτίστως να ρυθμιστεί με τον 4178.

Στη συνέχεια μπορείς να εκδώσεις τις Βεβαιώσεις 4178 για τη μεταβίβαση.

Η κάτοψη που θα υποβάλλεις στο σύστημα είναι η εγκεκριμένη της ΟΑ του ακινήτου με σημειωμένη την αυθαιρεσία.

Προφανώς ταυτοτοχρόνως θα πρέπει ο συμβολαιογράφος να τροποποιήσει και τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας του πελάτη σου.

Στη συνέχεια πρέπει να γίνει και διόρθωση στο Ε9 κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός σε αντίστοιχη περίπτωση.

 

Έχω σύμφωνα με άδεια και συμβόλαιο 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες γραφείων του ίδιου ιδιοκτήτη (στον όροφο υπάρχουν και άλλες ιδιοκτησίες)

 

Στην πραγματικότητα έχουν γκρεμιστεί όλοι οι ενδιάμεσοι τοίχοι με αποτέλεσμα πλέον αυτές οι 5 ιδιοκτησίες να αποτελούν ενιαίο χώρο γραφείων.

 

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να γίνει μία ενιαία δήλωση για διαμερισμάτωση. Αν έχω επιπλέον λοιπές παραβάσεις στην περίπτωση αυτή μπορώ να βάλω μια ή πρέπει να βάλω 5 επειδή είχα 5 ιδιοκτησίες;

 

Θα μπορούσε όμως να γίνει και διαφορετικά; 5 δηλώσεις δηλαδή όπου και στα σχέδια αλλά και στην τεχνική έκθεση θα περιγράφεται και θα φαίνεται ξεκάθαρα η αυθαίρετη συνένωση;

 

Μπορώ μετά την τακτοποίηση να εκδώσω 5 βεβαιώσεις;

 

Είναι υποχρεωτική η τροποποίηση του συμβολαίου; Δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης αν θέλει να διατηρήσει τη μοναδικότητα των ιδιοκτησιών ώστε πιθανά να την επαναφέρει στο μέλλον π.χ. με άδεια διαρρυθμίσεων;

Δεν μπορεί να τις μεταβιβάσει ως 5 ιδιοκτησίες περιγράφοντας ότι σήμερα είναι αυθαίρετα συνενωμένες αλλά να διατηρεί η καθεμία τα ποσοστά της;

 

Και επειδή κι εμένα η απάντησή μου αρχικά ήταν ξεκάθαρα μια δήλωση και τροποποίηση της σύστασης θα θέσω και ένα ακόμη στοιχείο για προβληματισμό.

 

Αν οι ιδιοκτησίες δεν ανήκαν στον ίδιο αλλά σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες, θα το αντιμετωπίζαμε με τον ίδιο τρόπο??

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός σε αντίστοιχη περίπτωση.

Έχω σύμφωνα με άδεια και συμβόλαιο 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες γραφείων του ίδιου ιδιοκτήτη (στον όροφο υπάρχουν και άλλες ιδιοκτησίες)

Στην πραγματικότητα έχουν γκρεμιστεί όλοι οι ενδιάμεσοι τοίχοι με αποτέλεσμα πλέον αυτές οι 5 ιδιοκτησίες να αποτελούν ενιαίο χώρο γραφείων.

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να γίνει μία ενιαία δήλωση για διαμερισμάτωση. ΣΩΣΤΑ. Αν έχω επιπλέον λοιπές παραβάσεις στην περίπτωση αυτή μπορώ να βάλω μια ή πρέπει να βάλω 5 επειδή είχα 5 ιδιοκτησίες; ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙ, ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ, ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΘΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ. ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΤΟΤΕ, ΚΑΤΑΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ 5 ΔΗΛΩΣΕΙΣ 4178, ΜΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΟΙ, ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ.

Θα μπορούσε όμως να γίνει και διαφορετικά; 5 δηλώσεις δηλαδή όπου και στα σχέδια αλλά και στην τεχνική έκθεση θα περιγράφεται και θα φαίνεται ξεκάθαρα η αυθαίρετη συνένωση;

Μπορώ μετά την τακτοποίηση να εκδώσω 5 βεβαιώσεις; ΒΕΒΑΙΩΣ.

Είναι υποχρεωτική η τροποποίηση του συμβολαίου; ΝΑΙ Δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης αν θέλει να διατηρήσει τη μοναδικότητα των ιδιοκτησιών ώστε πιθανά να την επαναφέρει στο μέλλον π.χ. με άδεια διαρρυθμίσεων; ΑΦΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΥΤΗ Η "ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ" ΠΟΥ ΛΕΣ.

Δεν μπορεί να τις μεταβιβάσει ως 5 ιδιοκτησίες περιγράφοντας ότι σήμερα είναι αυθαίρετα συνενωμένες αλλά να διατηρεί η καθεμία τα ποσοστά της; ΟΧΙ, ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΔΕΙΑ.

Και επειδή κι εμένα η απάντησή μου αρχικά ήταν ξεκάθαρα μια δήλωση και τροποποίηση της σύστασης θα θέσω και ένα ακόμη στοιχείο για προβληματισμό.

Αν οι ιδιοκτησίες δεν ανήκαν στον ίδιο αλλά σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες, θα το αντιμετωπίζαμε με τον ίδιο τρόπο?? ΝΑΙ, ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ Θ' ΑΠΟΝΕΜΟΝΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ (ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞ ΑΔΙΑΙΑΡΕΤΟΥ) ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΠΛΕΟΝ ΕΝΙΑΙΑΣ ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.