Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η συνένωση των καταστημάτων νομίζω γίνεται με Εργασίες Μικρής Κλίμακας και μπορεί να αποφευχθεί η Οικοδομική Άδεια.

Το θέμα της Οικοδομικής Άδειας Νομιμοποίησης είναι ότι τα καταστήματα είναι διαφορετικών ιδιοκτητών και ΠΡΕΠΕΙ να βρεθεί αυτή η φόρμουλα ώστε να επανέρχεται η αρχική κατάσταση έπειτα από την ενδεχόμενη μελλοντική εκκένωση του φαρμακείου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλει κανονική αδεια η συνένωση και όχι ΕΕΜΚ, επίσης πρέπει να διαβάσεις τη σύσταση της πολυκατοικίας όπου λογικά θα δεις ότι απαγορεύεται η συνένωση ιδιοκτησιών που ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες...παντως όσον αφορά τη βεβαίωση που δόθηκε ενδεχομένως να μπορούσες να τακτοποιήσεις με το σκεπτικό ότι καλώς δόθηκε αφού δεν υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης κάλυψης ύψους αλλά διαμερισμάτωση...

Link to comment
Share on other sites

να το αναλυσουμε λιγο ακομα

 

η λειτουργικη συνενωση παει με ΕΕΜκ

βλ. εδω

http://www.psdmh-chania.gr/index.php/2009-06-26-13-38-42/4-adeia-mikris-klimakas

 

το ιδιοκτησιακο δεν αλλαζει.

οπως  ένωσες" με αδεια, δικαιουσαι και να "ξαναχωρισεις" με αδεια

[δες σχετικη συζητηση χτες-προχτες για το ΠΕΑ  αυτου το ενιαιου καταστηματος]

 

εχω μια επιφυλαξη αν απαγορευει κατι τετοιο καποιος   περιεργος κανονισμος...αν και δεν το εχω συναντησει μεχρι σημερα, αφου δεν ειχε και κανεναν ιδιαιτερα πρακτικο λογο...

αλλα....ψαχτο.

 

 

υγ

δες και αυτη τη συζητηση  τι γινεται αν αφορα ειδικα κτιρια....

 

http://www.michanikos.gr/topic/40902-αναδιαμόρφωση-διαμερισμάτωσης/?p=738296

 

και αυτο...[που εψαχνα χτες και βρεθηκε  σημερα...] :smile:

 

https://yperdiavgeia.gr/search/signer_id:25687

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

για τη λειτουργική συνένωση θα διαφωνήσω . Ο νομος αναφερει τη συνένωση όμορων κτηρίων και όχι όμορων ιδιοκτησιών εντός του ιδιου κτηρίου, νομίζω ότι η κάθε υδομ το ερμηνεύει διαφορετικά και πράττει ανάλογα, εμενα στην υδομ αγίας παρασκευής θελαν κανονική αδεια λέγοντας ακριβώς αυτό (ότι η λειτουργική συνένωση με εεμκ αφορά δυο ξεχωριστά κτήρια)

Link to comment
Share on other sites

έ, αμα η ΥΔΟΜ Αγιας Παρασκευής -μεγαλη η χαρη Της- λεει οτι

 

για λειτουργικη συνενωση ιδιοκτησιων μεταξυ δυο κτιριων  θα παμε με ΕΕΜΚ ...

κι ασε στην ακρη τα οποιαδηποτε προβληματα δημιουργει η συνενωση

δυο κτιριων το ενα με σοβα το αλλο με πετρα και  με ενδιαμεσα   αρμο

 

ενω η καθαιρεση μιας μεσοτοιχιας στο ισογειο ή σε οροφο μεταξυ δυο διηρημενων ιδιοκτησιων του στο ιδιο κτιριο

απαιτει κανονικη αδεια...

 

ετσι ειπε....

'μεις τι να προσθεσουμε???

 

τις καλησπερες μου

 

υγ

να ξαναδουμε  το αρθρο 23/5 του ΝΟΚ

 

«5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών με αυξημένη πλειοψηφία (67%) όμορων οικοπέδων είναι
δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα
προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων
μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.

Σε περίπτωση συναίνεσης με αυξημένη πλειοψηφία (67%) ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του
ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια
του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.»

 

υγ

βαζω και αυτα που αφορουν ΕΕΜΚ για συνενωση

 

https://et.diavgeia.gov.gr/search?query=q:%22%CE%95%CE%95%CE%9C%CE%9A%20%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B7%22&page=0&sort=relative

 

υγ

να προσθεσουμε οτι στην προηγουμενη διατυπωση  το αρθρο 23  δεν οριζε ποσοστο  συναινεσης , αλλά εγραφε

5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών όμορων οικοπέδων είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση
των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση
εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.

Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η
λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις
προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις...

 

σημ.

δεν ειναι και απο τα καλυτερα αρθρα του ΝΟΚ αυτο το αρθρο 25....

 

αφου ζηταει μονον "συναινεση του 67%"

[αγνωστο γιατι 67 και οχι 66 ή 65%...]
αλλα, δεν προβλεπει τπτ για την περιπτωση που ο κανονισμος οριζει διαφορετικο τροπο ληψης αποφασης... ωστε δημιουργει προβληματα εφαρμογης...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή παρόμοια στοιχεία είχα παρουσιάσει και εγώ για τη συνένωση (διάυγεια/νοκ) η κλασσική απάντηση της υπαλλήλου ήταν "εγώ δεν αναλαμβάνω να υπογράψω εεμκ για συνένωση" ... οπότε ο εκλεκτός συνάδελφος ας ρωτήσει την ΥΔΟΜ να έχει ήσυχο το κεφάλι του και εγώ ένα λόγο παραπάνω να τους σφάξω όλους στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Επισκεπτηκα σημερα την οικεια ΥΔΟΜ Θεσσαλονικης για την υποθεση μου και με παρεπεμψαν σε ΕΕΜΚ για λειτουργικη συνενωση δυο χωρων σε εναν ενιαιο.

Με αναδρομικη ισχυ κιολας, χωρις να γλιτωνει προστιμα ανεγερσης και διατηρησης ομως ο πελατης μου...

Θα το ψαξω περισσοτερο το βραδυ και θα διαβασω και τα απαραιτητα ΦΕΚ για να καταληξουμε...

Link to comment
Share on other sites

αυτο τι σημαινει?

 

οτι και θα εκδοσεις ΕΕΜΚ αλλα και  θα πληρωσεις προστιμο ανεγερσης και διατηρησης για την κατεδαφιση μιας μεσοτοιχίας που εχεις ηδη κανει?

 

και γιατι δεν κανεις μια τακτοποιηση της κατεδαφισης με αναλυτικο  να μην εχεις αυθαιρεσια  και να μεινει εκει???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η κατεδαφιση της μεσοτοιχιας πραγματοποιηθηκε εν ετει 2015 και δε δυναται να ενταχθει στο Ν.4178/2013

Δυστυχως βρισκομαστε σε μονοδρομο

Link to comment
Share on other sites

για τη λειτουργική συνένωση θα διαφωνήσω . Ο νομος αναφερει τη συνένωση όμορων κτηρίων και όχι όμορων ιδιοκτησιών εντός του ιδιου κτηρίου, νομίζω ότι η κάθε υδομ το ερμηνεύει διαφορετικά και πράττει ανάλογα, εμενα στην υδομ αγίας παρασκευής θελαν κανονική αδεια λέγοντας ακριβώς αυτό (ότι η λειτουργική συνένωση με εεμκ αφορά δυο ξεχωριστά κτήρια)

ΝΟΚ αρθρο 23 παραγραφος 5

 

5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών όμορων οικοπέδων είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις. 
 
Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις..
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.