Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Eυκαιρία να γίνουν οι σωστές κατόψεις, αφού επίκειται και Π.Σ.Ο.Ι. Έχεις ήδη αναλυτικό προυπολογισμό  για την αυθαίρετη επέκταση απόληξης, οπότε μπορείς στον ίδιο προυπολογισμό (έχεις περιθώριο μέχρι 15.000 Ε) να βάλεις όλα τα διαφορετικά χωρίσματα στους ορόφους. Αυτό με το τροχήλατο κιόσκι τι ακριβώς είναι; Αν δεν είναι μόνιμη κατασκευή τι θα τακτοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η ερώτηση για το αν έχει σχέση η βεβαίωση 4178 , αναφερόμουν στο γεγονός ότι στους ορόφους που δεν έχω καμία αυθαιρεσία,  έχω διαφορά με το Ε9 (μικτά - καθαρά) .

Η δήλωση του Ε9 φυσικά είναι ανά όροφο

Δεν το έκανα σαφές.

Για τα επιπλέον μ2 (ΥΔ) στο δώμα και στον ακάλυπτο έχω αεροφωτογραφία .

 

Για το τμήμα του ισογείου που δεν φαίνεται στην αεροφωτογραφία η ΥΔ, θα διορθωθεί για 5ετία το Ε9 για τα πέραν της ΟΑ μ2.

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να διορθώσουν και τα μικτά μ2 στο Ε9 , στους ορόφους όπου δεν έχω αυθαιρεσίες, Η Συμβφος λέει ότι μπορεί να προβεί σε σύσταση ΟΙ με τέτοιο Ε9 (μόνον με τα καθαρά). 

 

Φυσικά και θα τακτοποιηθούν όλα και φυσικά θα δοθεί μια βεβαίωση αρχικά για όλο το τακτοποιημένο κτίριο  και κατόπιν θα γίνει σύσταση και θα δοθούν βεβαιώσεις ανα Ο.Ι. 

 

ευχ

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει η Π.Σ.Ο.Ι θα χρειαστούν κατόψεις που να δείχνουν την υφιστάμενη κατάσταση. Ευκαιρία (το ξαναγράφω) να τις κάνεις τώρα που τακτοποιείς. Στο υπόμνημα, θα έχεις χωρίσει τα εμβαδά κλιμακοστασίου κλπ, τα οποία μετά την Π.Σ.Ο.Ι θα αποτελούν κοινόχρηστους χώρους.

Το Ε9 έτσι και αλλιώς θα τροποποιηθεί, αφού μετά την αποτύπωση θα υπάρχουν αλλαγές. Αν το Ε9 το χρησιμοποιείς και ως αποδεικτικό θα διορθωθεί τώρα για να περιλαμβάνει τις σωστές επιφάνειες με την σωστή χρονολογία την οποία επικαλείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μου λέτε για αναλυτικό για ορόφους, ήδη γίνοναι οι νέες κατόψεις ανά όροφο με διαρρυθμίσει\ς. 

 

Είναι ένα ξύλινο κιόσκι 10μ2 περίπου τροχήλατο (ιδιοκατασκευή) . 

Η επέκταση στο δώμα δεν είναι ΥΔ ?? 

Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση απόληξης κλιμακοστασίου και όχι γενικά επέκταση-άλλης χρήσης- σε δώμα σύμφωνα με εγκ. 4 μπορεί να υπολογιστεί με αναλυτικό, όπως επίσης και μια παντελώς αυθαίρετη απόληξη. Κανείς δεν σου απαγορεύει όμως να την υπολογίσεις και ως υπέρβαση δόμησης.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έγιναν ταυτόχρονα και τα δύο. Έχετε δίκιο

 

Και επέκταση της απόληξης (= αναλυτικός) και καινούργιος χώρος κύριας χρήσης (=ΥΔ , ΥΥ) 

 

ευχ 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε επέκταση της απόληξης, εννοούμε να έχει παραμείνει απόληξη κλιμακοστασίου, η οποία κατασκευαστικά έγινε μεγαλύτερη. Αν η επέκταση περιλαμβάνει χώρο κύριας χρήσης (π.χ μια γκαρσονιέρα) τότε πρέπει να βάλεις Υ.Δ και Υ.Υ. Αναλυτικός ΜΟΝΟ όταν έχεις απόληξη κλιμακοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση για το αν έχει σχέση η βεβαίωση 4178 , αναφερόμουν στο γεγονός ότι στους ορόφους που δεν έχω καμία αυθαιρεσία,  έχω διαφορά με το Ε9 (μικτά - καθαρά) .

Η δήλωση του Ε9 φυσικά είναι ανά όροφο

Δεν το έκανα σαφές.

Για τα επιπλέον μ2 (ΥΔ) στο δώμα και στον ακάλυπτο έχω αεροφωτογραφία .

 

Για το τμήμα του ισογείου που δεν φαίνεται στην αεροφωτογραφία η ΥΔ, θα διορθωθεί για 5ετία το Ε9 για τα πέραν της ΟΑ μ2.

 

Εσενα  σε ενδιαφερει το "τελευταιο" Ε9 που γραφει σαν χρονο κατασκευης πριν το 2011. Η πενταετια ή οχι, αφορα το φορολογικο/συμβολαιογραφικο  μερος και οχι το πολεοδομικο.

Επομενως, ριχνεις μια ματια και στο γκουγκλ στριιτ

 

 

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να διορθώσουν και τα μικτά μ2 στο Ε9 , στους ορόφους όπου δεν έχω αυθαιρεσίες, Η Συμβφος λέει ότι μπορεί να προβεί σε σύσταση ΟΙ με τέτοιο Ε9 (μόνον με τα καθαρά). 

 

Φυσικά και θα τακτοποιηθούν όλα και φυσικά θα δοθεί μια βεβαίωση αρχικά για όλο το τακτοποιημένο κτίριο  και κατόπιν θα γίνει σύσταση και θα δοθούν βεβαιώσεις ανα Ο.Ι. 

 

ευχ

 

οταν θα γινει η συσταση, θα εχεις ξεχωριστη βεβαιωση για καθε ΟΙ  και μια βεβαιωση για τα κοινοχρηστα...

Link to comment
Share on other sites

Η πενταετια ή οχι, αφορα το φορολογικο/συμβολαιογραφικο  μερος και οχι το πολεοδομικο.  Το μέχρι στιγμής τελευταίο Ε9 δείχνει τα καθαρά μ2 / όροφο. και γι αυτό γκρίνιαξαν όταν εκ του λογιστιού προέκυψε ανάγκη διόρθωσης  5ετίας

Επομενως, ριχνεις μια ματια και στο γκουγκλ στριιτ - Καλύπτομαι απ αυτό - δεν έχω πρόβλημα 

 

οταν θα γινει η συσταση, θα εχεις ξεχωριστη βεβαιωση για καθε ΟΙ  και μια βεβαιωση για τα κοινοχρηστα... σωστά ναι

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.