Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

κανονικά η συμ/φος πρέπει να ζητήσει βεβαιώση ΕΝΦΙΑ για όλα τα τετραγωνικά και όχι μόνο για τα καθαρά, δηλαδή το Ε9 να διορθωθεί και για βάθος πενταετίας να ζητηθούν  απλήρωτα τέλη για τα παραπάνω. Δεν είναι δική σου ευθύνη αλλά επειδή θα διορθωθεί το Ε9 για να μπει στη δήλωση 4178 να συνεννοηθείτε πρώτα, θεωρώ οτι πρέπει να γραφτούν όλα τα τετραγωνικά 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με διαμερισμάτωση καταστήματος. Μου ζητήθηκε να κάνω σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών σε κατάστημα ορόφου το οποίο πωλήθηκε στην πελάτη μου το 2015, ως αυτοτελές και ενιαίο . Φέτος εκδόθηκε από τον προηγούμενο μηχανικό άδεια μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις με την οποία χωρίστηκε το ενιαίο διαμέρισμα σε 4. Από την στιγμή όμως που δεν πρόκειται για κατοικία, ως ειδικό κτίριο (και αφού αλλάζουν τα ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά εκ των πραγμάτων) θεωρώ ότι η άδεια μικρής κλίμακας δεν καλύπτει την διαμερισμάτωση. Ρύθμιση με το ν. 4178/13 δε μπορεί να γίνει από την στιγμή που οι εσωτερικές αλλαγές πραγματοποιήθηκαν μετά το 2011, και αυτό αποδεικνύεται από το συμβόλαιο αγοράς όπου η πώληση έγινε για ενιαίο οροφοδιαμέρισμα. Εάν αυτά ισχύουν, θα πρέπει να προχωρήσω με έκδοση άδειας δόμησης ή υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που μου διαφεύγει; Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

οι εσωτερικες διαρρυθμισεις αφορουν μια ΟΙ , που παραμενει σαν μια μετα τις "διαρρυθμισεις"

 

δεν εχεις διαμερισματωση

εχεις διαχωρισμο

 

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=4864&language=el-GR

 

θα  χρειαστει και τροποποιηση της συστασης εάν θελει να τα εχει "ξεχωριστα"

 

εδιτ

λες οτι εχεις "καταστημα οροφου"...αλλα γραφεις και για "διαμερισματα"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με διαμερισμάτωση καταστήματος. Μου ζητήθηκε να κάνω σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών σε κατάστημα ορόφου το οποίο πωλήθηκε στην πελάτη μου το 2015, ως αυτοτελές και ενιαίο . Φέτος εκδόθηκε από τον προηγούμενο μηχανικό άδεια μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις με την οποία χωρίστηκε το ενιαίο διαμέρισμα σε 4. Από την στιγμή όμως που δεν πρόκειται για κατοικία, ως ειδικό κτίριο (και αφού αλλάζουν τα ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά εκ των πραγμάτων) θεωρώ ότι η άδεια μικρής κλίμακας δεν καλύπτει την διαμερισμάτωση. Ρύθμιση με το ν. 4178/13 δε μπορεί να γίνει από την στιγμή που οι εσωτερικές αλλαγές πραγματοποιήθηκαν μετά το 2011, και αυτό αποδεικνύεται από το συμβόλαιο αγοράς όπου η πώληση έγινε για ενιαίο οροφοδιαμέρισμα. Εάν αυτά ισχύουν, θα πρέπει να προχωρήσω με έκδοση άδειας δόμησης ή υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που μου διαφεύγει; Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Στα πολύ σωστά που αναφέρει ο Δημήτρης παραπάνω υπάρχει από την σχετική απόφαση περί ΕΕΜΚ το εξής:

ιθ. Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κατατίθενται τα 
εξής:
1) βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοι−
χεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου
2) κάτοψη σε κλίμακα 1:100 ή 1:50.
Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά 
κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχα−
νολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυ−
ροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής 
κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης 
κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79 
Α΄), ως ισχύει.
 
Βάσει του εδαφίου 21 άρθρ. 2 Ν. 4067/12 (ΝΟΚ): 21. Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων η κύρια χρήση σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% της συνολικής επιφάνειας δόμησής τους δεν είναι η κατοικία. 
 
Αν ισχύουν τα παραπάνω, δηλαδή ειδικό κτίριο και διαχωρισμός με τροποποίηση Η/Μ εγκαταστάσεων και παθητικής πυροπροστασίας, τότε πράγματι η ΕΕΜΚ μπάζει νερά. Από την άλλη αυτή η άδεια έχει εγκριθεί από τη διοίκηση και συνοδεύεται από θεωρημένα σχέδια, οπότε γιατί να μπεις στη διαδικασία να την αμφισβητήσεις. 
Αν πας σε άδεια δόμησης, πρέπει πρώτα να πληρωθεί πρόστιμο για τις αυθαίρετες κατασκευές που έγιναν μετά το 2011 και να γίνει νομιμοποίηση.
 
Υ/Γ Δες πολύ προσεκτικά τι αναγράφεται και τι υπογράφεται πάνω στην ΕΕΜΚ περί εσωτερικών διαρρυθμίσεων. Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις λάβει φάκελο από ΥΔΟΜ και όχι ότι έφερε ο πελάτης.
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δύο καταστήματα,στο ισόγειο πολυκατοικίας που ανήκει όλη σε έναν ιδιοκτήτη,χωρίζονται με έναν τοίχο στα σχέδια της άδειας (ίδια περίπτωση που ρώτησα για ΕΕΜΚ). Στο ισόγειο επίσης υπάρχει και ένα διαμέρισμα που προέκυψε από την αλλαγή χρήσης δύο γκαράζ και ενός λεβητοστασίου και έχει υπαχθεί στον 4178.

Τα 2 καταστήματα κάποια στιγμή έγιναν ένα δηλαδή έριξε τον τοίχο και τα ένωσε.Επίσης προχώρησε σε συστάσεις ΟΙ με δύο ξεχωριστές σε κάθε κατάστημα.

Πως δηλώνεται στον 4178 η ενοποίηση αυτών και η καθαίρεση του τοίχου; 1 παράβαση (διαμερισμάτωσης;), 1+1 (διαμερισμάτωση+αναλυτικός για τον τοίχο;) 

Link to comment
Share on other sites

δυο καταστηματα στην αδεια

δυο ΟΙ

- ενας γκρεμισμενος τοιχος  αναμεσα τους δεν ειναι διαμερισματωση...αυριο μπορει να τον χτισει  με αδεια.

ελει την τακτοποιησουλα του..] :smile:

 

- το διαμερισμα  τι "εχει"?

 

κι αν δεν βιαζεσαι, περιμενε τον νεο νομο με τα μικροτερα ποσά

σημερα αναρτηθηκε στο σαιτ της Βουλής.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται δύο καταστήματα στην άδεια, θέλει να τα κάνει ένα με την καθαίρεση του τοίχου (τον οποίο τον έχει γκρεμίσει εδώ και σαράντα χρόνια) και να το μεταβιβάσει.

Έχουμε διαφορετική διαμερισμάτωση; ή χρειάζεται μόνο ένας αναλυτικός;

(τα εικονίδια δεν κατάλαβα πως εμφανίστηκαν) 

Link to comment
Share on other sites

.....αναλυτικος

και μεταβιβαση, ειτε σαν δυο [με τακτοποιηση της γκρεμισμενης μεσοτοιχιας]

ειτε σαν ενα, αλλα αφου πρωτα, εκτος απο την τακτοποιηση της μεροτοιχιας,  κανει και τροποποιηση της συστασης

 

μιλας με τον συμβ/φο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους,

 

Το 2015 αγορασα δυο διπλάνα διαμερίσματα πολυκατοικίας με σκοπό να τα ενώσω. Πριν την αγορά, και με τη συμβουλή δικηγόρου, εξετασα τον κανονισμό της πολυκατοικίας ο οποίος επιτρέπει την ένωση γειτονικών διαμερισμάτων. Εν συνεχεία επικοινωνησα με μηχανικό ώστε να τον ρωτησω το κοστος και τις ενέργειες πού θα έπρεπε να γίνουν για την ένωση. Ο μηχανικός μου είπε οτι πρόκειται για εύκολη περίπτωση και οτι με μια άδεια μικρής κλίμακας θα ξεμπερδευα .

Αφού έγινε η αγοραπωλησία,προχωρησα σε έκδοση άδειας μικρής κλίμακας για τον ανωτέρω λόγο, προσγειώθηκα όμως απότομα όταν απο την πολεοδομία μου ζήτησαν οικοδομική άδεια.

Απο τοτε είμαι σε κατασταση αναμονής ,μιας κ δεν μπορω να ενταχθω στον νομο περί αυθαίρετων, μήπως με το νεο νομοσχέδιο μπορέσω να κάνω πιο οικονομικά τη δουλειά μου;

 

Εχετε καμια αλλη πρόταση για την περίπτωση μου; Ξέρω οτι σε περίπτωση καταγγελίας γίνεται και αυτοψία απο την πολεοδομία και φοβάμαι να προχωρησω ανευ άδειας,αν και ο μηχανικός με προτρέπει σε αυτή τη λύση έστω κ ως προσωρινή.

Edited by MakisMak
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 29, παρ. 2/κζ)  λειτουργική συνένωση χώρων σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 23  του ν.4067/2012,

 

 

εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/50679-νέος-νόμος-αυθαιρέτων-το-σχέδιο-νόμου-έλεγχος/?p=929124

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.