Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

διοτι ο 4178 γραφει

 

αν εγινε μικροτερο

 

"μη συμπεριλαμβανομενων των κοινοχρηστων"

 

υγ

προφανως αν εγινε λογω αποκοπης απο ή επι διπλανης ΟΙ, τότε εχεις διαμερισματωση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα γίνομαι κουραστική...αλλά στο αρθρο 23 παρ.10 που αναφέρεται στην διαμερισμάτωση δεν βρήκα κάτι.Υπάρχει προφανώς κάποια διευκρίνηση που μου ξέφυγε. Που θα πάει, θα την πετύχω..αν και σε λίγο θα πιάσουμε πάλι απ' την αρχή.

Σ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Σε 7ο όροφο πολυκατοικίας (τελευταίο) έχω ένα οροφοδιαμέρισμα με ΟΑ τού 1968 άρα κατηγορία 1.  Στήν άδεια παρουσιάζεται σάν δύο μικρά διαμερίσματα αλλά από τήν αρχή κατασκευάστηκε ώς ένα ενιαίο καί φυσικά  πρόκειται για  μιά ενιαία σύσταση. Στή δήλωση   δηλώνω τίς όποιες μικροπαραβάσεις έχει . Η  ερώτηση  είναι , θά πρέπει νά δηλώσω καί διαφορετική διαμερισμάτωση παρόλο που ήταν έτσι από τήν αρχή, όπως άλλωστε  περιγράφεται καί στό ενιαίο συμβόλαιο τού 1968, ότι δηλαδη πρόκειται για ένα ενιαίο διαμέρισμα και είναι τού ίδιου ιδιοκτήτη ή μήπως θά μπορούσα νά τό θεωρήσω απλά διαφορετική διαρρύθμιση οπότε δέν τρέχει τίποτα ?

 

ευχαριστώ για τήν προσοχή σας.

Edited by isime
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει και άλλες αυθαιρεσίες, δηλώνεις τη διαμερισμάτωση ως μια λοιπή παράβαση. Έχεις αποδεικτικό την κάτοψη ορόφου της σύστασης του 68 και υπό την προϋπόθεση ότι η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι η κατοικία, θα έχεις αυθαιρεσίες κατηγορίας 1.

Link to comment
Share on other sites

Παύλε 33 σ ευχαριστώ.

 

       Νά σού πώ  όμως ότι δέν έχω παλιό σχέδιο σαν ενιαίο διαμέρισμα αλλά κάνω αποτύπωση τής σημερινής κατάστασης που το παρουσιάζω σάν ενιαίο  , όπως ακριβώς είναι σήμερα δηλαδή. Έχω όμως τό συμβόλαιο αγοράς από τόν εργολάβο όπως καί τόν κανονισμό τής πολυκατοικίας τού 1968 πού τό περιγράφουν σάν ένα ενιαίο οροφοδιαμέρισμα 130 τ.μ.  .

      Τώρα δηλώνοντας  το σάν κατηγορία 1 έχει 500 ευρώ πρόστιμο ,τό ερώτημα είναι  άν δηλώσω καί διαφορετική διαμερισμάτωση  θά μού βγάλει καί επιπλέον 500 ευρώ ή όχι . Αυτό δέν ξέρω.

 

    Άν έχεις άποψη να σ ακούσω σε παρακαλώ 

Link to comment
Share on other sites

σε κτήριο γραφείων με άδεια του 73 στον β' όροφο έχουμε 7 γραφεία που ενοποιήθηκαν (με κατάργηση των μεσοτοίχων και κάποιες εσωτερικές διαρρυθμίσεις) και έγιναν 1 εξ΄αρχής (σύσταση ΟΙ και άδεια φαίνονται ως 7) , επίσης έγινε κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου χώρου, επειδή ειναι κτήριο γραφείων θα πάει κατηγορία 2 , η κατάληψη κοινοχρήστων θα υπολογιστεί ως υπέρβαση δόμησης , η ενοποίηση είναι καλύτερα να γίνει με αναλυτικό ή με διαμερισμάτωση;
 

 



ι(...) δεν έχω παλιό σχέδιο σαν ενιαίο διαμέρισμα αλλά κάνω αποτύπωση τής σημερινής κατάστασης που το παρουσιάζω σαν ενιαίο , όπως ακριβώς είναι σήμερα δηλαδή. Έχω όμως το συμβόλαιο αγοράς από τον εργολάβο όπως και τον κανονισμό τής πολυκατοικίας τού 1968 πού τό περιγράφουν σαν ένα ενιαίο οροφοδιαμέρισμα 130 τ.μ. .
Τώρα δηλώνοντας τίς μικροπαραβάσεις του σάν κατηγορία 1 έχει 500 ευρώ πρόστιμο ,τό ερώτημα είναι άν δηλώσω καί διαφορετική διαμερισμάτωση θά μού βγάλει καί επιπλέον 500 ευρώ ή όχι . Αυτό δέν ξέρω.

Εφόσον στη σύσταση περιγράφεται ως μία ιδιοκτησία τότε θα ζητήσεις από το αρχείο του συμβολαιογράφου την κάτοψη όπου λογικά θα φαίνεται το ενιαίο διαμέρισμα, στην κατηγορία 1 όσες παραβάσεις και να δηλώσεις το πρόστιμο βγαίνει 500 Ευρώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σε κτήριο γραφείων με άδεια του 73 στον β' όροφο έχουμε 7 γραφεία που ενοποιήθηκαν (με κατάργηση των μεσοτοίχων και κάποιες εσωτερικές διαρρυθμίσεις) και έγιναν 1 εξ΄αρχής (σύσταση ΟΙ και άδεια φαίνονται ως 7) , επίσης έγινε κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου χώρου, επειδή ειναι κτήριο γραφείων θα πάει κατηγορία 2 , η κατάληψη κοινοχρήστων θα υπολογιστεί ως υπέρβαση δόμησης , η ενοποίηση είναι καλύτερα να γίνει με αναλυτικό ή με διαμερισμάτωση;

 

 

Εχεις αδεια σαν 7 και συσταση σαν 7

Στο Κτηματολογιο  δηλωσες αυτα τα 7

[Πιθανον να δηλωνεις στο Ε9  το "ενιαιο"]

 

Αυτο που εχεις ειναι μια λειτουργικη  συνενωση διαφορετικων ΟΙ, με αυθαιρετη καθαιρεση μεσοτοιχιων.

 

Πας με αναλυτικο.

Τακτοποιεις τις, τυχον,  μικροπαραβασεις καθε μιας ΟΙ ξεχωριστα ή  και καταγραφεις τις εσωτερικες διαρρυθμισεις

και εχεις 7 ΟΙ, που εχουν συνενωθει.

[διαμερισματωση θα ειχες εαν ειχες 7 ΟΙ στην αδεια και "μια" στην συσταση]

 

Ο τιτλος σου παραμενει σαν "7".

 

Απο εκει και περα, εξαρταται εάν θελει να κανει τροποποιηση της συστασης σε "ενα"

[και εάν μπορει]

 

 Τελος, αφου εχεις ξεχωριστες ΟΙ, η καταληψη στα κοινοχρηστα δεν εγινε απο  ολα μαζι τα 7,

αλλα  θα χρεωθει ξεχωριστα σε  καθε ΟΙ .

[προφανως, η καταληψη επι κοινοχρηστων  αφορα διαδρομους που ενσωματωθηκαν στα γραφεια, αφου εγιναν ενας χωρος.]

ή εχεις ΥΔΚΧ

ή αλλαγη χρησης...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση όπου : 

 

Στην πραγματικότητα και στην άδεια έχω ενιαίο κατάστημα.

 

Στην σύσταση έχω 2 καταστήματα γιατί βάλανε άλλα σχέδια.

 

Τώρα θέλω να κάνω τροποποίηση σύστασης με το ενοποιημένο μαγαζί. Ο συμβολαιογράφος θα μου ζητήσει βεβαιώσεις 4178 για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία πριν την σύσταση ? Και αν ναι τις δίνω οκ ?

Link to comment
Share on other sites

εχεις αδεια για "ενα"  και στην πραγματικοτητα ειναι  "ενα"

 

 Στην συσταση καποιος  χωρισε το ενα σε δυο ΟΙ, πραγμα που απαιτουσε αδεια.

. Σημερα δεν υπαρχει μεσοτοιχια.

Θεωρητικα εχεις

- μια διαμερισματωση, αφου το ενα χωριστηκε με την συσταση σε  δυο χωρις αδεια

- Εχεις και μια καθαιρεση μεσοτοιχιας [ασχετα αν δεν υπηρχε ποτέ εξ αρχης]

- και μετα ας κανουν την τροποποιηση της συστασης.

 

 Κατα την γνωμη μου, αυτη ειναι η σειρα...μια και με βαση τα συμβολαια που σου προσκομιζουν εχεις δυο χωρους αντι για εναν.

 

Αλλά, πιθανον, να θελουν να προχωρησετε με  "αλλον τροπο"

Link to comment
Share on other sites

.....

Θεωρητικα εχεις

- μια διαμερισματωση, αφου το ενα χωριστηκε με την συσταση σε  δυο χωρις αδεια (μα διαμερισμάτωση γιατί έχω αφού είναι σύμφωνα με τα πολεοδομικά σχέδια ?!)

- Εχεις και μια καθαιρεση μεσοτοιχιας [ασχετα αν δεν υπηρχε ποτέ εξ αρχης] (άλλο παράλογο!!)

.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.