Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

Ειχες στην  άδεια 13 ΘΣΑ με χιλιοστα, αρα 13 ΟΙ.

Εγιναν με την συσταση 12, ολες εντος του "οροφου" του υπογειου

Βαζεις ΔΔ και καθαριζεις με 250 ευρω

Αν θες "βεβαιωνεις" οτι δεν εγινε καμμία λλαγη στα πώςταλενε

και δινεις βεβαιωση....

Αλλως πάς με αυτο. 

κατερινα διαφορετικη διαμερισματωση

Αυτο θα εκανα εγω.

εδιτ

μια που γραφαμε μαζι

διαφορετικη χωροθετηση εχεις,  με 13 ΘΣΑ που τις εδειξες στην στην σχετικη δηλωση του 1221 και στην αδεια, αλλα τις εκανες διαφορετικα  και τις 13.

Εδω εχεις "αλλο", δλδ  και εχεις κανει  μία λιγότερη 

  Και εχεις κανει συσταση ΟΙ.

Αρα τις αντιμετωπίζεις σαν ΔΔ [αυτη ειναι η γνωμη μου]

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

- Ο Ν4495 λέει ότι είναι Δ.Δ. ΟΡΟΦΟΥ όταν έχουμε μεταβολή εγκαταστάσεων (εδώ δεν έχω).

- Από την άλλη αυτή δεν είναι διαφορετική χωροθέτηση γιατί αλλάζει ο αριθμός θέσεων και αλλάζει και το εμβαδόν της θέσης μου, δίχως όμως να έχω υπέρβαση δόμησης χώρων βοηθητικής χρήσης.

 

1) Άρα μάλλον η καλύτερη λύση είναι να πω ότι είναι Δ.Δ. και να επινοήσω μία αλλαγή εγκαταστάσεων.

2) Το πρόβλημα της κατηγορίας μήπως έχει προκύψει από αύξηση προστίμων?

Κανονικά δηλαδή πρέπει να το βάλω ΚΑΤ.4  και βάσει χρονολογίας και επειδή η Δ.Δ. δεν συμπεριλαμβάνεται στην ΚΑΤ.3

Έτσι μου βγάζει πρόστιμο 300.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη παρέμβαση από εμένα, μόνο ως προς το σκέλος των Η/Μ εγκαταστάσεων,να σου πω ότι δεν χρειάζεται να επινοήσεις τίποτε,η φράση που αφορά στις Η/Μ εγκ/σεις, καταργήθηκε με την τροποποίηση της παρ.8 του άρθρου 100 από το άρθρο 82 του ν.4759 και είναι πλέον ως εξής:

"8. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος. Ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Στην περίπτωση αυτήν, ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ανά όροφο."

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω!

υ.γ. Έκανα έλεγχο και στις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης στο διάγραμμα κάλυψης αδείας.

Απαιτούνταν 11 (μία ανά διαμέρισμα) και βάσει αδείας θα πραγματοποιούνταν 20.

Τελικά πραγματοποιήθηκαν 19.

 

Link to comment
Share on other sites

να τα παρουμε εξ αρχης

- Οι υποχρεωτικες ΘΣΑ οριζονται με συμβολαιογραφικο εγγραφο και αναφερονται στην αδεια.

Αν ειναι στο υπογειο μπορει να αποτελούν ανεξαρτητες ΟΙ με χιλιοστα και να πωλουνται ελευθερα, εστω και εκτος οικοδομης.

Η  τηρηση της κατοψης ειναι υποχρεωτικη ως προς αυτες και δημιουργει τα προβληματα διαφορετικης χωροθετησης.

- Λοιπες ΘΣΑ, που ειναι  εκτος ν. 1221 στο υπογειο και στον ακαλυπτο ή την πυλωτη, δημιουργουνται με ιδιωτικη πρωτοβουλια περι καθορισμου αποκλειστικων χρησεων και δινονται σαν παρακολουθημα.

Εδω δεν εχεις θεματα χωροθετησης, ειναι ιδιωτικη η δημιουργία..

- Ειχες υποχρεωση για  11, αυτες επρεπε να υπαγαγεις στον 1221.

Εσυ λες οτι, εδειξες στην αδεια 20  εκανες 19...

Αν ειναι "ετσι" τότε εχεις προβλημα που λυνεται κατα τα ως ανω.

Τα -ξανα- βλέπεις.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ελαχιστες απαραιτητες βασει αδειας = 11

Οι προβλεπόμενες να πραγματοποιηθουν απο την αδεια = 13 (υπογειο) + 7 (στην pilotis παρακολουθηματα)

Πραγματικοτητα = 12 (υπογειο) + 7 (στην pilotis παρακολουθηματα)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

σε τακτοποίηση ακινήτου που κάνω, υπήρχε 1 θέση στάθμευσης στην piloti τριώροφης οικοδομής με σύσταση...Η θέση αυτήν εμφαίνεται στο σχέδιο της οικ. άδειας έτους 1989..

Σήμερα οι θέσεις parking εχουν γίνει δύο...

Τικάρω την διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ξαναδες το...

στην αδεια και στην συσταση υπαρχει μια ΘΣΑ του 1221, αποδοθηκε με συμβολαιο στη χρηση μιας ΟΙ.

εφτιαξαν μία άλλη  διπλα ή πιο περα...με "ιδιωτικη πρωτοβουλία" και ανηκει κατα χρηση, όπως συμφωνηθηκε με συμβολαιο.

αν δεν τροποποιησαν/μετακινησαν  την αρχικη...

δεν βλεπω τι αλλαγη θα τικαρεις

[ακομα και αν εχουν ζωγραφισει "μετακινημενες" τις θεσεις  στο δαπεδο για  διευκολυνση ελιγμων, δεν αλλαζει τπτ..]

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Δημήτρη,

πως όμως θα νομιμοποιηθεί αυτήν η νέα τάξη πραγμάτων στην Pilotis?

Υπάρχουν δύο ΘΣΑ και έχει διανοιχθεί νέα είσοδος στην περίφραξη για να εισέρχεται το 2ο αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.