Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

Δημήτρη αρχικά να σε ευχαριστήσω για την αμεσότητα της απάντησης.

Δυστυχώς το αναβατόριο έχει τοποθετηθεί στο κέντρο του ενός ισογείου καταστήματος (αναγράφεται ξεκάθαρα και στις 2 Ο.Α. στην κάτοψη σαν κατάστημα Κ2) και δεν υπάρχει καμία κοινόχρηστη διέλευση προς αυτό (το εμφανίζει απλά σε ένα τμήμα της κατοψης του καταστήματος περίπου 2μ εσωτερικά της προσόψεως  χωρίς κανένα άλλο διαχωρισμό, ουτε διαδρομή, ούτε γκαραζόπορτα. Στις δε όψεις όπως και στην κάτοψη εμφανίζεται η πόρτα μόνο του καταστήματος πλάτους 1μ και τα υαλοστάσια του. Το κατάστημα και στις 2 αδειες εχει τη ίδια χρήση και το αναβατόριο εμφανίζεται στην ίδια θέση - carbon). Η οικοδομή ανοίκει σε έναν ιδιοκτήτη και τα καταστήματα νοικιαζόντουσαν εώς πρόσφατα ως εμπορικά καταστήματα. Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου να δώ τι αναφέρεται στη σύσταση Ο.Ι. αν και μου μυρίζει μαιμουδιά για να γλιτώσει ο ιδιοκτήτης την εξαγορά θέσεων σταθμευσης. Το κορυφαίο είναι ότι σύμφωνα με το διαγραμμα κάλυψης απαιτούνται 13 θέσεις στάθμευσης που δεν χωράνε με τίποτα στο υπόγειο (οριακά 9).... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνέλληνες...

Εχουν περασει σχεδον 4 χρονια απο την εναρξη ισχυος του Νομου και η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω καταλαβει ποτε θεωρειται διαφορετικη χωροθετηση θεσεων σταθμευσης.

Εξηγω την περιπτωση μου...

 

Περιπτωση ΟΑ του 1989, εγκρινεται αρχικως με 6 ΘΣ στον ακαλυπτο του οικοπέδου.

Βγαινει και η συμβολαιογραφικη πραξη με τις 6 ΘΣ διαστασεων 3Χ5 εκαστη.

Αναθεωρειται η ΟΑ το 1991 και στη νεα κατοψη ισογειου εμφανιζονται 12 ΘΣ σε αλλη διαταξη και με ελαφρως διαφοροποιημενες διαστασεις εν συγκρισει με τις αρχικες 6. Η συμβολαιογραφικη πραξη δε μετεβληθη.

Η διανομη του 1989 δινει στο διαμερισμα του ιδιοκτητη μου και ως παρακολουθημα την αποκλειστικη χρηση μιας εξ αυτων.

Το σχεδιο που συνοδευει τη διανομη (του 1989) ειναι ιδιο με αυτο της αναθεωρησης του 1991.

 

Υφισταται καμια παρανομια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε ΟΑ του 1980(προ1221/81) εμφανίζονται στην πιλοτή 2 ΘΣΑ. Στη σύσταση αυτες οι 2 έχουν περιστραφεί κατα 90 μοίρες και έχουν προστεθεί άλλες 4 ΘΣΑ στον ακάλυπτο.

Ο πελάτης έχει μία απο τις πρώτες 2 και καμμία παράβαση στο διαμέρισμα , του δίνω βεβαίωση χωρίς χωροθέτηση (23/11)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω θα έδινα βεβαίωση, εσυ πας στην πυλωτή και βλέπεις εναν χώρο χωρίς αυθαιρεσίες, αν είναι γυρισμένη 90ο μοίρες δεν νομίζω ότι χρειάζεται τακτοποίηση για διαφορετική χωροθέτηση ΘΣ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σε πολυκατοικία άλλαξαν ελαφρώς τη διαμόρφωση του ισογείου. Στην άδεια προβλέπονται 3 ΘΣ στην πυλωτή, που είναι δεσμευμένες και συμβολαιογραφικά. Στην πράξη σταθμεύουν σε διαφορετικούς ανοιχτούς χώρους της πυλωτής, που όμως δεν πληρούν όλοι τις διατάξεις για τα γκαράζ, ενώ χώρεσαν επιπλέον δύο 'κουτσουρεμένες' θέσεις στην πρασιά.

 

Τώρα ένας ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει και μου ζήτησαν τακτοποίηση των κοινόχρηστων χώρων και επικαιροποιημένες κατόψεις προκειμένου να τροποποιήσουν τη σύσταση. 

 

- Αν δείξουμε στη σύσταση την πραγματική κατάσταση υπάρχει φόβος να βρεθεί εκτεθειμένος ο πωλητής ή ο μηχανικός;

 

- Έχει νόημα να τροποποιηθεί και η δήλωση Ν.1221 με τη νέα κάτοψη;

Link to comment
Share on other sites

κατ'  αρχας, η "προφορικη" αλλαγη/μετατοπιση της χρησης  των ΘΣΑ   δεν ειναι αυθαιρεσια.

Αφου ομως  ολοι οι ιδιοκτητες  συμφωνουν να προχωρησουν σε  "διαφορετικη χωροθετηση των ΘΣΑ" και να νοικοκυρευτουν,

ή θας πας με τον 4178

ή -αν δεν βιαζεσαι- με τον οσονουπω

 αρθρο100

1. Για τη διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτικά προβλεπόμενων από την οικοδομική άδεια θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων από αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της συμβολαιογραφικής δήλωσης του ν. 1221/81, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης των υφισταμένων θέσεων στάθμευσης. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δείξω π.χ. μια θέση μικρότερων των ελάχιστων διαστάσεων που μπλοκάρει εν μέρει τον διάδρομο κυκλοφορίας και την αγοράσει ένας με μεγάλο αυτοκίνητο δεν θα μου ζητήσει τα ρέστα; Νομικά είμαστε καλυμμένοι κι εγώ και ο πωλητής;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει επισημο εγγραφο  μεταγεγραμμενο, που να δειχνει την αλλαγη της χωροθετησης σε σχεση με την αδεια,

δεν εχεις αυθαιρεσια.

 

το αν διαγραμμισαν διαφορετικα τις ΘΣΑ για διευκολυνση ελιγμων

δεν αποτελει  διαφορετικη χωροθετηση.

 

ο πελατης μεταβιβαζει αυτα που εχει με συμβολαιο.

Αν ο αλλος εχει καποιο  "τζιπ" ειναι δικο του προβλημα..

 

ας παρει ενα ΣΜΑΡΤ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ΟΑ του 1980(προ 1221/81) εμφανίζονται στην πιλοτή 2 ΘΣΑ. Στη σύσταση αυτες οι 2 έχουν περιστραφεί κατα 90 μοίρες και έχουν προστεθεί άλλες 4 ΘΣΑ στον ακάλυπτο.

Ο πελάτης έχει μία από τις πρώτες 2 και καμία παράβαση στο διαμέρισμα , του δίνω βεβαίωση χωρίς χωροθέτηση (23/11)

ευχαριστώ

 

 θα έδινα βεβαίωση, εσύ πας στην πυλωτή και βλέπεις ένα χώρο χωρίς αυθαιρεσίες, αν είναι γυρισμένη 90ο μοίρες δεν νομίζω ότι χρειάζεται τακτοποίηση για διαφορετική χωροθέτηση ΘΣ 

 

Εγώ πάλι δεν θα έδινα....

 

Διαφωνώ με το συνάδελφο "Κillertomato" και συμφωνώ με ΙΑΣΟΝΑ. Δαιφορετική χωροθέτηση είναι, αφού η θέση πλέον "πατάει" διαφορετικά. Δεν θα έδινα βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση της Θ.Σ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.