Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

δε νομίζω ότι στέκει κάτι τέτοιο. Ο σχεδιασμός στο κτίριο δεν αφορά πρόσωπα αλλά λειτουργικότητα. Αν αύριο έχεις άλλο ιδιοκτήτη αυτή η διάταξη δεν θα μπορεί προφανώς να λειτουργήσει.

Οι διάδρομοι προσπέλασης πρέπει να είναι ελεύθεροι. Δεν έχουν ρόλο χώρου στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

 

Έχω μια Ο.Ι. Γ΄Ορόφου η οποία έχει μια Σ.Θ στη πυλωτή με τα παρακάτω ζητήματα. Η άδεια είναι του 1999.

 

1. Το πλάτος της θέσης στάθμευσης από 2,25μ. έχει μειωθεί σε 2,0μ. καθώς έχει μεγαλώσει μια κολώνα στη πυλωτή από 25 σε 40cm (άρα χάνω 15cm από εδώ) Και η μάντρα έχει πλάτος μεγαλύτερο από το αδειοδοτημένο κλέβοντας από το πλάτος της Θ.Σ. 10cm ακόμη.  Στη περίπτωση αυτή πάω με ξεχωριστό φύλλο καταγραφής, κατηγορία 4 και βγαίνει ένα 500άρικο? Στην ουσία δεν έχω διαφορετική χωροθέτηση της θέση αλλά περιορισμό της μιας της διάστασης. 

 

2. Στην Ο.Ι. έχω κλείσιμο Η/Υ χώρου 2.τ.μ. άρα και αυτό λογικά πρέπει να μπει μόνο του σε ένα φυλλο καταγραφής και να πάει σε Υ.Δ με κατηγορία 4. 

 

3. Έχω και κατασκευή τζακιού στο εσωτερικό της Ο.Ι. Άρα αυτή η παράβαση πρέπει να πάει με κατηορία 3 αν δεν κάνω λάθος σε νέο φύλλο καταγραφής. 

 

 

Θα χρειαστούν 3 διαφορετικά φύλλα καταγραφής ή μπορώ να ενοποιήσω κάποια? 

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Οι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στην πυλωτή, δεσμεύτηκαν συμβολαιογραφικά, ως υποχρεωτικές,  κατά την έκδοση της Ο.Α με βάση τα αρχικά αρχιτεκτονικά και μετέπειτα η στατική μελέτη έβγαλε μεγαλύτερες διατομές υποστυλωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Το διάγραμμα κάλυψης αναφέρει: "Απαιτούνται 3 θέσεις και τοποθετούνται 5" 

 

Αναφέρει επίσης ότι στον ακάλυπτο τοποθετούνται 3 θέσεις και αναφέρει για τη δική μου θέση διαστάσεις 2,25Χ4,50. 

 

Στην κάτοψη ισογείου της Ο.Α. φαίνονται οι 5 αυτές θέσεις εκ των οποίων οι 3 είναι στον ακάλυπτο και οι 2 κάτω από την πιλοτή. 

 

Στατικά δεν έχω στη διάθεση μου αλλά από την κάτοψη ισογείου η κολώνα φαίνεται να έχει πλάτος 25cm αντί για 40cm Που έχει υλοποιηθεί. 

 

Στην πράξη "Πώλησης οριζοντίου ιδιοκτησίας με θέση στάθμευσης....." αναφέρει ότι "στο διαμέρισμα ανήκει κατά αποκλειστική χρήση η με στοιχεια θ2 ανοικτή θέση στάθμευσης αυτοκινήτου  η οποία βρίσκεται στον ακύλυτπο χώρο της οικοδομής με εμβαδό 10,12τ.μ. (άρα 2,25χ 4,5). " 

 

Αναφέρει στη συνέχεια " Η θέση αυτή στάθμευσης αυτοκινήτου έχει υπαχτεί στις διατάξεις του ν. 960.1979 τροπ. ν. 1221/81 με την αριθμό ταδε/1999 πραξη παραχωρησης δικαιώματοσ σταθμευσης αυτοκινητου που μεταγραφτηκε νομικμα κτλ...." 

Link to comment
Share on other sites

γι  αυτο και βαζουμε αυτες τις θεσεις σε σημεια  "μη επικινδυνα",  ωστε να μην επηρεαζονται απο "εξωγενεις  παραγοντες"

και κανουμε την οριστικη  διανομη ολων των θεσεων οταν τελειωσουν οι κολωνες της πυλωτης...

Τεσπα

εχεις μια ΘΣΑ του 1221..δεν "μπερδευεται" με διπλανες ...αρα .δεν εχεις διαφορετικη χωροθετηση...

εκει που ηταν...εκει ειναι...προεκυψε λιγο μικροτερη

 

το "μικροτερο"
 δεν αποτελει αυθαιρεσια.

 

το γραφεις ετσι και δινεις βεβαιωση.

 

[λες οτι η κολωνα εγινε 40 εκ.  "μεσα¨στην θεση στον ακαλυπτο.

Ελπίζω να μην εγινε και "επεκταση" του περιγραμματος  της οικοδομης....]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο και Δημήτρη σας ευχαριστώ, 

 

Συνεπώς θα προχωρήσω με τις υπόλοιπες 2 αυθαιρεσίες που έχει η Ο.Ι. σε ρύθμιση.  

 

Στη συνέχεια θα βγάλω μια βεβαίωση μόνο που θα αναφέρει το διαμέρισμα και θα κάνω και αναφορά στη Θ.Σ. με την παρατήρηση ότι έχει μικρότερη διάσταση ή θέλω 2 βεβαιώσεις (μια για το διαμέρισμα και μια για τη Θ.Σ.) 

Link to comment
Share on other sites

Η θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο προκύπτει μικρότερη αναφέρεις.

Η θέση πως οριοθετείται;

έχει διαφορετική επίστρωση; Έχει διαγράμμιση;

Όπως και να έχει το ότι προκύπτει μικρότερη αφορά το συμβόλαιο του ιδιοκτήτη και όχι πολεοδομική αυθαιρεσία.  Επειδή η θ..σ αποτελεί παρακολούθημα του διαμερίσματος  και όχι ξεχωριστή οριζόντια  η βεβαίωση θα είναι μια.

Στο δ. κάλυψης που θα κάνεις μπορείς να σχεδιάσεις τη θέση στάθμευσης στις σωστές διαστάσεις, ώστε να γίνει η διόρθωση, στο συμβόλαιο μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

μία σύντομη ερώτηση γιατί δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση και είναι επείγον.

 

Σε περίπτωση που υποχρεωτική θέση στάθμευσης σε πρασιά (η οποία φαίνεται τόσο στην ΟΑ όσο και στη συμβολαιογραφική δήλωση) δεν έχει υλοποιηθεί και δεν πρόκειται να υλοποιηθεί (γιατί δεν χωράει λόγω διαφόρων κατασκευών), τακτοποιείται μέσω της διαφορετικής χωροθέτησης θέσης στάθμευσης;

 

Δηλαδή για κατάργηση υποχρεωτικής θέσης στάθμευσης πληρώνω 500 και τέλος (χωρίς να υπάρχουν απαιτήσεις για εξαγορά κλπ);

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω τον λογο γιατι  να σε απασχολει σημερα  αυτο το θεμα

 

εκτος εάν αυτη η θεση εχει δοθει σαν παρακολουθημα σε διαμερισμα το οποιο  χρειαζεται βεβαιωση

προκειμενου  να το μεταβιβασεις...

 

τι κατασκευες εχουν γινει και απο ποιον????

 

[Δεν θυμαμαι, αλλα αυτα τα 500 ευρω που ρωτας  απο πού προκυπτουν οτι τα πληρωνεις και "τακτοποιείς"????]
 

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρεωτική αυτή θέση έχει δοθεί σαν παρακολούθημα σε ΟΙ της οικοδομής.

Και αυτό είναι το θέμα μου. Όντας η μοναδική παράβαση μπορώ να τακτοποιήσω την κατάργηση της θέσης, τσεκάροντας τη διαφορετική χωροθέτηση (ήτοι 500 ευρώ πρόστιμο)

 

Στην πρασιά εχει γίνει μπάζωμα, σκάλίτσες κ.α. παραβάσεις κοινοχρήστων που στην περίπτωσή μου απλώς δεν επιτρέπουν τη χωροθέτηση της θέσης στάθμευσης σε οποιαδήποτε άλλη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.