Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Σε Υπόγειο πολυκατοικίας έχουνε γίνει μερικές αποθήκες στης ΘΣ και στο κοινόχρηστο  μετακινήθηκαν η ΘΣ ,

Οι αποθήκες πάνε με τα τ.μ. , αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΒΧ και χωρίς ΥΔ και

θα έχω μια λοιπή  για την μετακίνηση ΘΣ ?

 

[χωρις να διαφωνω με την απαντηση του killertomato]

θεωρω το ερωτημα ελλειπές

 

Καλο θα ηταν να ξερουμε

α] αν οι ΘΣΑ στο υπογειο ανηκουν στις υποχρεωτικες του 1221

β] αν εχουν χιλιοστα

γ] αν εχουν δοθει σε ιδιοκτητες και με ποιον τροπο

δ] αν εχει γινει μεταβολη των θεσεων και  καταληψη  διελευσεων κοινοχρηστων διαδρομων του υπογειου

 ε]  εάν η νεα μορφη του υπογειου ειναι αποτυπωμενη σε κατοψεις  που συνοδευουν   συμβολαια  μεταβιβασης αυτων των θεσεων..

 

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Οικία προ του έτους 1955 αλλάζει χρήση αυθαίρετα το 2000 και γίνεται κατάστημα, ρυθμίζεται με Ν.4178 όμως λόγω του οτι αλλαξε χρήση απαιτούνται 5 θέσεις στάθμευσης. Μπορούμε να εισάγουμε και μία λοιπή παράβαση και να είμαστε εντάξει ή οι θέσεις στάθμευσης δεν περιλαμβάνονται στις παραβάσεις του κτιριοδομικού?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τακτοποιείς την αυθαίρετη χρήση. Αυτό μπορείς να το κάνεις.

Τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης που θα χρειάζονταν, εφόσον έκανες αλλαγή χρήσης με άδεια δόμησης, δεν μπορείς να τις έχεις βάζοντας παραβάσεις στο ν. 4178.

Είπαμε τα ξεπλένει όλα ο νόμος αλλά κάποιες καταστάσεις δεν μπορεί να τις πραγματευτεί.

Link to comment
Share on other sites

 Αναφέρω ότι δεν μπορείς να βάλεις ανύπαρκτες θέσεις στάθμευσης, οι οποίες θα ήταν απαιτητές στην περίπτωση άδειας αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η τακτοποιήση δεν κατοχυρώνει το ιδιοκτητη γιατι αν ''φαε'' μια καταγγελία το κατάστημα η Υπηρεσία δόμησης που θα με ελέγξει  θα απαιτήσει να δεσμεύσω τις απαιτούμενες θέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση άρει μια πολεοδομική αυθαιρεσία είτε με αναστολή επιβολής κυρώσεων για κάποιο χρονικό διάστημα (30 έτη κατ. 5) ή για πάντα (οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση). 

Δες τι αναφέρει η παράγραφος 6 του άρθρου 24

6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις δια−
τάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), 
4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται 
απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν 
προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που 
αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.
 
Για παράδειγμα εσύ τακτοποιείς την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ενός καταστήματος, ενώ αυτό δεν πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, ουσιαστικά δεν θα μπορέσει να αδειοδοτηθεί, αφού δεν θα μπορείς να υπογράψεις πάνω στα σχέδια την βεβαίωση Χ.Κ.Χ.
Ή το παράδειγμα της δικής σου υπόθεσης. Αν π.χ τακτοποίησες χρήση συνάθροισης κοινού για ένα πολυκατάστημα, του οποίου η λειτουργία απαιτεί θέσεις στάθμευσης, το ότι τακτοποίησες την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεν σου δίνει αυτομάτως την άδεια λειτουργίας του.
Γι αυτό ενημερώνουμε από πριν τους ιδιοκτήτες επαγγελματικών χώρων οι οποίοι σκοπεύουν να προβούν σε ρύθμιση προκειμένου να λάβουν άδεια λειτουργίας μεταγενέστερα, αν υπάρχουν τέτοια  ζητήματα.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχουν τύχει πολλά περίεργα και δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω.

 

Σε επταόροφη πολυκατοικία ο ιδιοκτήτης του ενός διαμερίσματος ( το οποίο τακτοποιώ) έχει και μια θέση στάθμευσης στο υπόγειο της πολυκατοικίας η οποία περιγράφεται σαν ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία. Η συγκεκριμένη θέση στάθμευσης είναι μεν κλειστή ( εντός του περιγράμματος του υπογείου) αλλά δεν χωρίζει απο τις υπόλοιπες θέσεις με κάποιον τοίχο. Στην κάτοψη του Υπογείου και στην σύσταση φαίνεται σαν 9 τμ. ενώ στην πραγματικότητα είναι γύρω στα 20 τμ ο χώρος που βάζει το αυτοκίνητό του. Δηλαδή ο χώρος αυτός στην κάτοψη αφορούσε 2 θέσεις στάθμευσης αλλά στην πραγματικότητα είναι 1. Κάτι ανάλογο συμβαίνει σε όλο το Υπόγειο και με τους άλλους, δηλ. είχαν σχεδιαστεί 13 θέσεις που στην πραγματικότητα μπαίνουν 6 αμάξια (αλλά εμένα με αφορά μόνο η δικιά μου καθώς έχω διαφορετικές οριζόντιες). Εγώ πρέπει να κάνω κάποια τακτοποίηση δεδομένου ότι η μια θέση δεν χωρίζει απο την άλλη με κάποιον τοίχο?

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκεκριμένη κάτοψη υπογείου την οποία πήρες από το αρχείο της υπηρεσίας, δείχνει να υπάρχει διαχωριστικός τοίχος σε σχέση με την όμορη θέση στάθμευσης;

Το δ. κάλυψης της άδειας δείχνει αυτές τις θέσεις στο υπόγειο ως υποχρεωτικές ;

Λες ότι η θέση στην πραγματικότητα είναι 20 τμ. Αυτό πως προκύπτει; Προφορικά; Έχει κτίσει κάποιο τοίχο;

Αν ανέβαζες τα αντίστοιχα διαγράμματα θα είχαμε μια καλύτερη βάση συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.