Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

Clemenza

Όπως ορθά αναφέρει ο Δημήτρης (με τις καλημέρες μου) η παράβαση αφορά κατασκευή μάντρας κλπ και όχι "κατάργηση ανοιχτής θέσης". 

 

Υ.Γ συνάδελφε από ότι βλέπω έχεις αρκετές δημοσιεύσεις και θεωρώ ότι γνωρίζεις πως δεν πρέπει να ανοίγεις νέο θέμα, ενώ υπάρχουν  θέματα στο ν. 4178/13 για να θέσεις το ερώτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιξα το νημα σε αυτο το αρθρο επειδη θεωρω οτι η συγκεκριμενη υποθεση λυνεται μονο με αδεια στην πολεοδομια (και οχι με 4178).

Η "καταργηση ανοιχτης θεσης" ειναι περιγραφη απο ενα συνολο αυθαιρεσιων στην κατηγορια λοιπων παραβασεων "ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟΥ".

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει προσβαση στην συγκεκριμενη θεση σταθμευσης, αυτη δεν υπαρχει.

Οσο για την περιγραφη, χρησιμοποιησα εκθεση αυτοψιας-καταγγελιας πολεοδομιας απο αντιστοιχη περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αν, η κατασκευη "εμποδιου" που παρεμποδιζει την χρηση της ΘΣΑ, θεωρειται παραβιαση διαμορφωσης περιβαλλοντος

θα μπορουσες, πριν την τακτοποιηση, να γκρεμισεις το "εμποδιο"

 

Αφου σημερα εχεις  ήδη  τακτοποιησει την παραβαση, και ο ιδιοκτητης "μετανοιωσε" και την θελει...

 

μαλλον θα πρεπει να ζητησεις  αδεια δημιουργιας ΘΣΑ και κατεδαφισης του εμποδιου...

[υπαρχει ενα θεμα με αυτη την περιφραξη...αν ειναι μεσα στην αδεια...και πώς εγκριθηκε, αφου, προφανως, φαινονταν οτι  εμποδιζει την χρηση  της ΘΣΑ...τεσπα...]

 

δες αυτη την αδεια απο την Αγ. Παρασκευη,  νομιζω οτι βοηθαει

 

ΑΔΑ: 4568Ω6Υ-Η7Φ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:


 


Θέλω να δώσω βεβαίωση για διαμέρισμα που έχει αποκλειστική χρήση μια ανοικτή θέση σταθμευσης στον ακάλυπτο της οικοδομής. Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος κατασκεύασε στέγαστρο πάνω από την επιφάνεια που βρίσκεται η θεση σταθμευσης και μεγάλωσε τη θέση κατά 8τ.μ. έχοντας ρίξει μπετόν σε όλη την επιφάνεια. 


 


1. Το στέγαστρο να το δηλώσω ως λοιπή παράβαση?


2. Το οτι επεκτεινε την επιφανεια της θέσης σταθμευσης δηλώνω και υπέρβαση κάλυψης?


3. Απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών?


Σας ευχαριστώ!!


Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αυξηθεί η επιφάνεια της θέσης, για να τακτοποιηθεί πολεοδομικά χρειάζεται συναίνεση ιδιοκτητών και συμβολαιογραφικά τροποποίηση Σύστασης.

Το στέγαστρο εφόσον είναι μόνο στέγαστρο χωρίς τοιχοποιία δηλώνεται ως λοιπή παράβαση. Δεν είναι ούτε ΥΔ ούτε ΥΚ.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι: έχω διαφορετική χωροθέτηση ΘΣ σε υπόγειο μαζί με αλλαγή θέσεων ΗΜ χώρων (δηλαδή διαφορετική διαμερισμάτωση). Επίσης έχω και άλλες αυθαιρεσίες στο ακίνητο που δηλώνονται ως "λοιπές παραβάσεις".

 

Αν είχα μόνο την διαμερισμάτωση με τις άλλες αυθαιρεσίες, θα την δήλωνα ως 2η λοιπή παράβαση και όχι επιλέγοντας το τετραγωνίδιο "Διαφ. διαμερισμάτωση / Χωροθέτηση ΘΣ", σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ.

 

Τώρα που έχω και την διαφορετική χωροθέτηση, λέτε πρέπει να επιλέξω το τετραγωνίδιο  "Διαφ. διαμερισμάτωση / Χωροθέτηση ΘΣ" για την χωροθέτηση και να βάλω άλλες δύο λοιπές παραβάσεις ή αρκεί μία φορά το τετραγωνίδιο και μία λοιπή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Εχει σχεση με το τι ειδους ειναι αυτες οι θεσεις στο υπογειο.

Η διαφορετικη χωροθετηση θεσεων σταθμευσης, ειναι αυτοτελης παραβαση και  αφορα τις υποχρεωτικες ΘΣΑ που εχεις στο υπογειο,  σε σχεση με την κατοψη που φαινονται αυτες στην αδεια.

 

Λοιπες θεσεις που -τυχον -  δημιουργηθηκαν στο υπολοιπο τμημα του υπογειου  με συμβολαια   και οι οποιες δεν περιλαμβανονται στις υποχρεωτικες και αποδοθηκαν σαν αποκλειστικη χρηση

 και δεν περιλαμβανονται στην αδεια,    μετετρεψαν αυτον το υπολοιπο  ενιαιο χωρο  σε διαφορα τμηματα.

Εδω εχεις διαμερισματωση, αφου στην κατοψη της αδειας δειχνεις -εστω- 10 ΘΣΑ υποχρεωτικες και το υπολοιπο υπογειο σαν εναν χωρο..

τον οποιον "διαμερισματωσες"  στη συνεχεια..

 

[τωρα, αν δεν ανεγερθησαν μεσοτοιχιες και εχει γινει μια απλη διαγραμμιση των  "ιδιωτικων"  αυτων  θεσεων,

δεν βλεπω τον λογο να γινει διαμερισματωση]

 

Αν ολες οι ΘΣΑ στο υπογειο  ανηκουν στις υποχρεωτικες  τοτε περιλαμβανονται στην κατοψη της αδειας

και εχεις μονον διαφορετικη χωροθετηση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι θέσεις ανήκουν στις υποχρεωτικές, άρα σίγουρα έχω διαφορετική χωροθέτηση.

 

Επειδή όμως έχουν μετατοπισθεί και χώροι Η/Μ εγκαταστάσεων (λεβ/σια -αντλιοστάσια), θεωρώ ότι έχω και διαφορετική διαμερισμάτωση - αφορά βέβαια κοινόχρηστους χώρους αλλά λογικά πρέπει να θεωρείται διαμερισμάτωση με την έννοια της διαφορετικής διαρρύθμισης του υπογείου. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βάλω ένα ΦΚ για διαμ/ση και ένα ΦΚ για χωροθέτηση, επιπλέον του ΦΚ για ττις υπόλοιπες λοιπές παραβάσεις; Δηλ 3Χ500€ πρόστιμο ή ομαδοποιούνται κάποιες από αυτές;

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι,

σημερα πρεπει κανεις μονον την " χωροθετηση"   δειχνοντας την σωστη θεση που ειναι σημερα οι θεσεις του 1221

 

τυχον μετατοπιση  λεβητοστασιου αφορα τα κοινοχρηστα

 

μπορουν να μεινουν οπως εχουν και να τακτοποιηθουν με την ταυτοτητα του ακινητου

 

καποτε...με κοινα εξοδα.

 

εδιτ

να προσθεσω οτι το προβλημα  με τις ΘΣΑ, υπαρχει  μονον εάν με τα μεταβιβαστικα συμβολαια εχουν αποδοθει αυτες οι θεσεις σε διαφορετικα "σημεια" σε σχεση με την δηλωση του ν 1221 και την αδεια.

 

Εάν αυτα δεν αλλαξαν αλλά με με κάποια διαγραμμμιση εγιναν μετατοπισεις προς διευκολυνση εισοδο-εξοδου και ελιγμων

αυτο  δεν ειναι αυθαιρεσια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

 

Σε Υπόγειο πολυκατοικίας έχουνε γίνει μερικές αποθήκες στης ΘΣ και στο κοινόχρηστο  μετακινήθηκαν η ΘΣ ,

Οι αποθήκες πάνε με τα τ.μ. , αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΒΧ και χωρίς ΥΔ και

θα έχω μια λοιπή  για την μετακίνηση ΘΣ ?

Link to comment
Share on other sites

έχεις μια παράβαση για αλλαγή χωροθέτησης θέσεων στάθμευσης και μια παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης για τις αποθήκες , δεν έχεις αλλαγή χρήσης και θα χρειαστείς συναίνεση για την κατάληψη του κοινόχρηστου εκτός αν η πραγματική κατάσταση αποτυπώνεται στα σχέδια της σύστασης οπότε γλιτώνεις την αποτύπωση και τη συναίνεση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.