Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

καλύτερα να τακτοποιήσεις με αναλυτικό αφου στη διαφορετική χωροθέτηση θα πρέπει να δείξεις που ακριβώς τοποθετείται η νέα ΘΣ

Link to comment
Share on other sites

είναι μια καλή λύση! αναλυτικός για τις κατασκευές που κατέλαβαν τη θέση στάθμευσης.

 

τελευταία ερώτηση, περισσότερο νομική, όσον αφορά αυτό το θέμα. Ξέρει κανείς μήπως ανοίγει μετά ο ασκός του αιόλου για εξαγορά θέσεων κλπ.;;; Δηλαδή με την τακτοποίηση (με τον όποιο τρόπο π.χ. αναλυτικό) κλείνει το θέμα πολεοδομικώς της απαίτησης ύπαρξης της συγκερκιμένης υποχρεωτικής (και δηλωμένης συμβολαιογραφικά βάσει ν.1221/81) θέσης στάθμευσης;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ολοκληρα υπογεια με ΘΣ έχουν γίνει κατοικίες, άμα απαιτήσουν εξαγορά μας βλέπω για τα πανηγύρια....

Link to comment
Share on other sites

πραγματι, ειναι ενα προβλημα  [και δεν θυμαμαι να το ξανασυζητησαμε]  οτι,

 

δεν φαινεται πουθενα στον 4178 οτι τακτοποιειται με καποιον τροπο η μη πραγματοποιηση μιας ΘΣΑ απο τις υποχρεωτικες του ν. 1221.

Οι θεσεις αυτες ειναι "απαραιτητες" προκειμενου να  εκδοθει η ΟΑ.

 

Επομενως, κατ'  αρχας, φαινεται οτι  υπαρχει παραβαση ορων προς εκδοση  της αδειας και οχι αυθαιρεσια.

 

Το θεμα ειναι οτι "εκει" που ηταν η ΘΣΑ  δεν εγινε καμμια "απαγορευομενη" κατασκευη.

Εχει μια καποια λογικη να πει καποιος "εδω ειναι η ΘΣΑ, εστω και αν εχει ενα πεζουλακι  διακοσμητικο"

 

Αλλως, μας βλεπω να τρεχουμε για  εξαγορα ΘΣΑ, αλλα με ποιά "πολεοδομικη" διαταξη  και  με ποιές διαδικασιες???

 

Εδω δεν εχεις αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε  γραφεια, το μονο ειναι οτι εκανες πρασινο την πρωην ΘΣΑ

 

Αναζητειται "παραβαση"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δεν βρίσκω και εγώ κάποια σαφή αναφορά στον 4178 για κατάργηση (ή μη υλοποίηση) θέσης αλλά αντίθετα μόνο για διαφορετική χωροθέτηση της. Επίσης το ''κακό'' είναι ότι υπάρχει και η συμβολαιογραφική δήλωση αυτών των θέσεων.

 

Εν πάση περιπτώσει (προκειμένου να αμβλύνω τις ανησυχίες μου), αφού όπως λέει και ο killertomato σε πολλά υπόγεια τόσες θέσεις καταργήθηκαν, έγιναν αποθήκες και εν τέλει τακτοποιούνται φαντάζομαι ότι θα ισχύει και για τις θέσεις οι οποίες έγιναν κάτι άλλο όπως σκάλες, τοιχία κλπ.

 

όσον αφορά το απαραίτητο της εξασφάλισης θέσης για την έκδοση της άδειας, που σωστά αναφέρεις, θέλω να πιστεύω ότι αφού τακτοποιούνται ολόκληρα κτήσματα που σηκώθηκαν άνευ ΟΑ τότε δεν θα διυλίσουν τη θέση στάθμευσης.

 

υ.γ. στην περίπτωσή μου δεν έχει απλώς πρασινίσει η θέση. έχουν γίνει, σκάλες, τοιχία, πεζούλια κλπ.  δεν μπορώ ούτε καν να ισχυριστώ ότι να εδώ είναι η θέση,

Edited by δ.κ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς προβλέπεται στο 4178 και στο νέο νόμο στην κατηγ. 3ζ (η φύτευση της ΘΣΑ) και... "αθώος ο κατηγορούμενος" 

 

κατά τα λοιπά

αφ' ενός δεν ξέρω αν οι διαμορφώσεις σου καλύπτονται από τον όρο φύτεση (το εκτιμάς βάσει του πόσο είναι πράσινο και πόσο υποστηρικτικές κατασκευές του "πρασίνου")

 

και

 

αφ' ετέρου όντως επί της ουσίας ανοίγει ο ασκός του Αιόλου αν ψαχτεί το θέμα νομικά ως προς την αντίφαση των διατάξεων....

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

ο κιλερ πολυ  σωστα τα λεει

 

εχει αλλαγη χρησης απο ΘΣΑ σε  αποθηκη και αυτο "κοστολογειται" με βαση τον νομο  και τελειωσε.

 

Ως προς το δικο σου ερωτημα,  η μη υπαρξη μιας ΘΣΑ που εγινε  βραχακια και σκαλακια

σε ποια κατηγορια αλλαγης χρησης θα την υπαγαγεις??

 

αυτο ειναι το ερωτημα

 

αλλως, ας πουμε οτι  θα πας για εξαγορα, αλλά πρεπει να δουμε με ποιες διαταξεις παμε για εξαγορα...

κι αν δικαιουσαι να κανεις εξαγορα σε περιπτωση "μη κατασκευης μιας ΘΣΑ" εν γενει...?

και με βαση ποιον νομο?  αφου στη θεση της δεν εχεις κτισματα

 

θα ελεγα να περιμενουμε καποιον συναδελφο που το εχει αντιμετωπισει

 

πριν παμε  ρωτωντας στις ΥΔΟΜ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

προτείνω τα παράπανω ποστ να διαγραφτούν γιατί άμα διαβάζει κανα σατανικό μυαλο του ΔΝΤ-ΥΠΕΚΑ-ΒΟΥΛΗΣ θα βρουν τρόπο να εισπράξουν και άλλα χρήματα μέσω των αυθαιρεσιών ΘΣ 1221

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις

η αλλαγη χρησης απο  ΘΣΑ σε  αποθηκη τακτοποιειται σαν παραβαση και τελειωνει  εκει

 δεν εχει χρεωστικα  μελλουμενα...

 

Αυτη αλλωστε ειναι  και η εννοια της τακτοποιησης

 

εδω τι κανουμε που μια ΘΣΑ του 1221 εγινε μη αποθηκη μη βοηθητικος μη .κυριος χωρος

 

και δεν χωραει σε καμμια παραβαση του 4178

Απλα τσιμεντωθηκε και εχει καποια εμποδια χρησης της [ενας αναλυτικος  για επιστρωσεις ...

θα ηταν ό,τι καλυτερο]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως και αυτό ενα από τα περίεργα θέματα και αυτο.

 

Αν το πάμε με το καθαρά τυπικο λεκτικό του νόμου θα μπορούσε κάποιος να πεί ότι η μη υλοποίηση δεν αποτελεί παράβαση.

 

Ωστόσο από την άλλη θεώρηση αυτό δεν μπορεί να είναι σωστο όταν η υλοποίηση μιας συγκεκριμένης κατασκευής αποτέλεσε προϋπόθεση για την έκδοση της άδειας. Το αντίστοιχο συμβαίνει επίσης θα μπορούσαμε να πούμε πχ και με την μη υλοποίηση στέγης σε οικισμό που αυτή είναι υποχρεωτική. Η σε ένα άλλο θέμα θυμάμαι πρόσφατα που συζητούσαμε οπου δεν υλοποιήθηκε τμήμα κτιρίου με αποτέλεσμα να προκύπτει παραβίαση Δ.

 

Το σίγουρο είναι ότι έχω δει δηλώσεις συναδέλφων που τακτοποιούν τη μη υλοποίηση υποχρεωτικών θέσεων στάθμευσης συμπεριλαμβάνοντάς την στον αναλυτικό προϋπολογσμό. Νομίζω πως κι εγώ έτσι θα το έκανα αν μου τύχαινε. Κυριώς γιατί δεν βρίσκω άλλον τρόπο προστιμοποίησης και γενικότερα ότι δεν αντιστοιχίζεται αλλού πάει με αναλυτικο. Η αλλαγή χρήσης δεν έχει νόημα γιατί δεν έχεις καμιά χρήση σε έναν απλά διαμορφωμένο περιβάλλοντα χώρο. Τώρα αν ο χώρος της θέσης έγινε αποθήκη ή κάτι άλλο τότε τακτοποιείς υπέρβαση δόμησης και νομίζω αυτό είναι ξεκάθαρο.

 

Βέβαια είναι ένα θέμα το τι μπορείς να τακτοποιήσεις για να προχωρήσεις πχ σε μεταβίβαση ή ότι άλλο θέλεις και ένα δεύτερο θέμα αν θέλεις να πας πολεοδομία μετά. Στην περιπτωση που θα πας για νεα έκδοση άδειας δόμησης είτε προσθήκη είτε νομιμοποίηση είτε οτιδήποτε άλλο θεωρώ πως η πολεοδομία θα ζητήσει (και ορθα) τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης είτε αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να την επαναφέρεις είτε να την ορίσεις κάπου αλλού είτε να την εξαγοράσεις που κι εγώ δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται.

Edited by danaikaterina
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.