Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

Μπορεί να μπει στον ν.4178 θΣΑ ακαλύπτου χώρου ως διαφορετική χωροθέτηση μονο και μονο επειδή έχει μικρότερη

διάσταση απο την προβλεπόμενη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Περίπτωση που μου έτυχε !!Δεκατετια 80 βγήκε άδεια ισογειου καταστηματος  (φουρνος) με εγκριση απο υγειονομικο και τα συναφη.Ο φουρνος εξακουλουθει να λειτουργει συμφωνα με την αρχικη   αδεια.Στην συνεχεια βγηκε αδεια προσθηκης α οροφου και στην συνεχεια αναθεωρηση αυτης για προσθηκη β γ. Επειδη απαιτουνταν θεση σταθμευσης τι κανει??? δεσμευει 1 θεση μεσα στο υπαρχον καταστημα που ηδη λειτουργουσε και λειτουργει . Εκανε και συμβολαιογραφικη πραξη και ολα καλα!! Τωρα ο ιδιοκτητης (συγκεκριμενα ο γαμπρος του) βρηκε την κατοψη του ισογειου που δειχνει θεση σταθμευσης και εχει φρικαρει. Τι κανω ??? παω σαν  1  λοιπη παραβαση για το γκαραζ ή βάζω αλλαγη χρησης σε κατι που ποτε δεν εγινε? Να σημειωσω οτι στην δομηση μετρα ολο το ισογειο και δεν εχω υπερβαση δομησης

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

Ανέλαβα μια περίπτωση στην οποία, στο υπόγειο μίας πολυκατοικίας 2 θέσεις στάθμευσης οχημάτων έχουν μεταφερθεί αλλόυ, που ηταν κοινόχρηστος χώρος, στην ουσία ελεύθερος χώρος του υπογείου,  και στη θέση τους έχουν γίνει αποθήκες. Πληρώνει ο ιδιοκτητης μόνο παράβολο?

Επίσης 4 αποθήκες έχουν γίνει 1 μεγάλη και έχει πάρει πάλι και λίγα τετραγωνικά κοινόχρηστου? σε αυτή την περίπτωση τι κάνω?

Γενικά όταν ο ''κοινόχρηστος'' χώρος του υπογείου έχει γίνει αποθήκη θα πρέπει να υπογράψουν όλοι οι ιδιοκτήτες?

Στο σχέδιο της σύστασης είναι η υφιστάμενη κατάσταση ενώ στο σχέδιο της Υ.ΔΟΜ  αυτό που περιέγραψα.. 

Επισυνάπτω και τα 2 σχέδια.. Είναι μπλεγμένη υπόθεση και δεν ξέρω τι να κάνω!

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by magdam
Link to comment
Share on other sites

αν τα σχέδια της σύστασης συμφωνούν με την πραγματική κατάσταση , λογικά θα πας με διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου και τελείωσες (500ευρώ), σαν κάτοψη αποτύπωσης θα χρησιμοποιήσεις αυτή της σύστασης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι sos ...είναι για δηλωση που πάει για σύσταση και θα γίνει ολοκληρωμέμη υπαγωγή...κλειστή Θ.Σ. στη πιλοτή έγινε κατοικία(δηλώθηκε κανονικά η υπέρβαση δόμησης) και πλέον τη δείχνω πάνω στην υπάρχουσα ράμπα..οπου και στην πράξη παρκάρει ο ιδιοκτήτης...Επίσης 2 Θ.Σ. στο υπόγειο έχουν μειωθεί κατά 20εκ. από 2,40 η κάθε μια γίνεται 2,30 λόγω κατασκευής τόιχου δίπλα τους.Αυτά έχω υποχρέωση να τα δηλώσω σαν διαφορετική χωρωθέτηση Θ.Σ.????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Ιστορικό Υπόθεσης

Ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να χωρίσει αποθήκη ισογείου 136 m2 σε τριώροφη οικοδομή και να διαμορφώσει 5 ή 6 θέσεις στάθμευσης.

(Η πρώτη σκέψη ήταν ότι θα χρειαστεί μια άδεια μικρής κλίμακας και αλλαγή χρήσης)

 

Από την έρευνα προκύπτει ότι :

Η Οικοδομική Άδεια είναι το 1981

Στα σχέδια της άδειας ο χώρος χαρακτηρίζεται ως ημιυπόγειος και ως θέση στάθμευσης.

Όμως ένα μέρος αυτού (τμήμα 3 Χ 10) εμφανίζεται στην κάτοψη ισογείου της άδειας ως ράμπα που οδηγεί στα υπόγεια των έμπροσθεν καταστημάτων του ισογείου της οικοδομής.

Στην πράξη η ράμπα δεν κατασκευάστηκε ποτέ και τα καταστήματα επικοινωνούν με τα υπόγεια με εσωτερική σκάλα.

 

Από την άλλη στο συμβόλαιο φαίνεται ότι έχουν αγοραστεί και τα 136 mτα οποία χαρακτηρίζονται ως ημιυπόγειο και μόνο.

 

Η σκέψη μου ήταν να δηλώσω την ράμπα ως αυθαίρετη και υπέρβαση δόμησης πριν προχωρήσω στην άδεια μικρής κλίμακας, όμως όλη η πλάκα του ισογείου (συμπεριλαμβανομένης και της ράμπας) έχει μετρήσει στην δόμηση σύμφωνα με την άδεια.

 

Η τελευταία μου σκέψη είναι να δηλώσω την ράμπα με αναλυτικό προϋπολογισμό (Καθαίρεση + Επανακατασκευή).

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο ή κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι sos ...είναι για δηλωση που πάει για σύσταση και θα γίνει ολοκληρωμέμη υπαγωγή...κλειστή Θ.Σ. στη πιλοτή έγινε κατοικία(δηλώθηκε κανονικά η υπέρβαση δόμησης) και πλέον τη δείχνω πάνω στην υπάρχουσα ράμπα..οπου και στην πράξη παρκάρει ο ιδιοκτήτης...Επίσης 2 Θ.Σ. στο υπόγειο έχουν μειωθεί κατά 20εκ. από 2,40 η κάθε μια γίνεται 2,30 λόγω κατασκευής τόιχου δίπλα τους.Αυτά έχω υποχρέωση να τα δηλώσω σαν διαφορετική χωρωθέτηση Θ.Σ.????

τακτοποιησες την ΘΣ στην πυλωτη...οκ

μπροστα απο αυτην  στον ακαλυπτο "παρκαρει" ο ιδιοκτητης

αυριο που θα καταθεσει πινακιδες ή θα το αποσυρει ...μπορει να μην παρκαρει

Δεν ειναι αυθαιρεσια το...παρκαρισμα...ειναι ιδιωτικα θεματα μεταξυ συνιδιοκτητων...

 

Οσο για τις θεσεις στο υπογειο...λογικο ειναι...αφου εχτισες τοιχο γυρω-γυρω να εχουν μειωθει οι διαστασεις τους..

ομως παραμενουν 2,40 "μετα της τοιχοποιίας"

 

Η  τοιχοποιία  "κατι "πρεπει να πληρωνει..."αναλυτικο"????...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σε πυλωτή πολυκατοικίας ΘΣ έχει χωροθετηθεί σε διαφορετική θέση , χρειάζεται τακτοποίηση; η σύσταση συμφωνεί με την πραγματικότητα αλλά στα σχέδια της πολεοδομίας φαίνεται σε άλλη θέση .. είναι παρακολούθημα διαμερίσματος με άδεια του 88 , 

Link to comment
Share on other sites

αφου προκειται για υποχρεωτικες ΘΣΑ

θα πας με το 23/11

 

Εχει μονο  500 ευρω ,  χωρις παραβολο  ειναι κατι αντιστοιχο με την διαμερισματωση

 

δλδ ειτε μονος σου ειτε μαζι μετους άλλους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.