Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς αν αντί για το Ε9 μπορώ να υποβάλλω το ΕΤΑΚ; Ο πελάτης μου πέθανε, δεν είχε Ε9, η εφορεία δίνει μόνο το ΕΤΑΚ και επιμένει ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω αντί του Ε9. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα δικαιολογητικά αναφέρουν Ε9.Στο Ε9 δεν είναι απαραίτητο να έχει δηλωθεί το αυθαίρετο. Ενδιαφέρει το ακίνητο να είναι δηλωμένο. Βεβαίως εσύ το χρειάζεσαι για την παλαιότητα όπως αντιλαμβάνομαι.

Αν ο πελάτης σου είναι θανών, ποιος θα σε εξουσιοδοτήσει και ποιος θα είναι ιδιοκτήτης πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Στο 80% αναπηρια, η εκπτωση περνα και στο αθροισμα των λοιπων παραβασεων...

0.15 Χ 500 = 75 ευρω...  και στις λοιπες ευπαθεις ομαδες...

 

Στο 80% αναπηρια, η εκπτωση περνα και στο αθροισμα των λοιπων παραβασεων...

0.15 Χ 500 = 75 ευρω...  και στις λοιπες ευπαθεις ομαδες...

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι συντελεστές ειδικών συνθηκών (ΑΜΕΑ, πολυτεκνοι κλπ) μειώνουν ανάλογα με την επιλογή τα 500 ευρώ μια λοιπής παράβασης. Αυτό δεν φαίνεται να ισχύει αν επιλεγεί η κατηγορία 1. Εκεί το πρόστιμο παραμένει σταθερό στα 500 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι γεια σας,

 

εχω μια κατοικια εντος σχεδιου. Οικοδομικη αδεια δεν υπαρχει. Ενα τμημα ειναι φτιαγμενο προ το 1977, ενα τμημα φτιαγμενο το 2004. Και τα δυο τμηματα (του 1977 & του 2004) παραβιαζουν πλαγια ορια και Ο.Γ. 

 

Συμφωνα με τους σημερινους ορους δομησης δεν υπαρχει υπερβαση καλυψης, δομησης η υψους.

 

Δεν εχω καταλαβει αν η διατυπωση στο αα της κατηγοριας 4 "Αυθαιρετες κατασκευες .......που προβλεπονται απο την οικοδομικη αδεια", αναφερεται σε αδεια που ηδη υπαρχει η αδεια που μπορει να εκδοθει σημερα. Αν αναφερεται σε ηδη υπαρχουσα αδεια (που στην περιπτωση μου δεν υπαρχει),  αυτο σημαινει οτι πηγαινω κατευθειαν κατηγορια 5?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε ακινητο εκτος οικισμου εχουμε δυο παραβασεις μια κατ 3 δηλαδη 500Ε και αλλη μια με αναλυτικο αλλα 500Ε το κτιριο ειναι 100τμ  και ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια στην Ελλαδα ( ο πελατης ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου) η ερωτηση μου ειναι αν πληρωθουν ολα μετρητοις θα ισχυει η εκπτωση 20% η θα παει ενα παραβολο 1000Ε

Link to comment
Share on other sites

....................  και ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια στην Ελλαδα ..................

 

Πώς είσαι βέβαιος γι' αυτό;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.