Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Στην ταράτσα δίώροφης οικοδομής βάσει της Ο.Α. δεν προβλεπόταν καμία κατασκευή.

Στην πράξη έχω απόληξη κλιμ/σίου (αναλυτικός)

Δύο αποθήκες (κατηγορία 3 μια και πληρούν τους όρους επιφάνειας και ύψους)

Η απόληξη και οι αποθήκες με μέσο όρο ύψους 2.40μ δίνουν Υ.Υ. >20%.

Βάζω κατηγορία 5 στο Φ.Κ. της λοιπής παράβασης για την απόληξη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγραψα προηγουμένως ότι το στεγαστρο είναι κατηγορία 5, αλλά διερωτώμαι : καθε κατασκευή εντος της πρασιάς είναι κατηγορία 5 ακόμα και αν δεν αντιστοιχεί σε τ.μ.επιφάνειας ?

Σε τηλεφωνική επαφή με το  υπεκα πληροφορήθηκα ότι αναμένεται εγκύκλιος όπου θα ορίζει ότι κατασκευές εντός πρασιάς που δεν αντιστοιχούν σε τ.μ. δεν οδηγούν σε κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Tο ερώτημα μου πάντως παραμένει :

Η κατηγορία 2 αναιρείται και για κατασκευές μετα το 1983 που δεν αντιστοιχούν σε τ.μ.( που υπολογίζονται με αναλυτικό) ?

Link to comment
Share on other sites

Το "υπόγειο κατ1"  εννοείς κατηγορία 1?

ναι παυλο κατηγορια 1 αλλα δεν εχει και τοσο σχεση με το ερωτημα που ειναι γενικοτερο θα μπορουσε να ειναι κατηγ. 4 πχ. τοερωτημα παραμενει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

1) συντ. υπ. δόμησης=Συνολική αυθαίρετη επιφάνεια Η.Χ/χιλιοστά επί (σημερινό Σ.Δ οικοπέδου σε τ.μ,)

2) Μάλλον η οικοδομή έχει θεμελιωθεί ψηλότερα με αποτέλεσμα η στάθμη του Β ορόφου  να μην είναι στο προβλεπόμενο ύψος. (Μήπως δεν έχει μπαζωθεί σωστά ο περιβάλλων χώρος με αποτέλεσμα να μέτρησες από ξεμπαζωμένο χώρο τα υψόμετρα?)

Προσωπική θέση εκφράζοντας δεν θα έβαζα παράβαση στο διαμέρισμα του β ορόφου, διότι δεν εξετάζεται το κτίριο αλλά η εν λόγω οριζόντια ιδιοκτησία αυτοτελώς. Υ.Υ θα έβαζα στο διαμέρισμα του β ορόφου αν το μικτό του ύψος διέφερε από το εγκεκριμένο. 

σωστο και κατα την δικη μου αποψη. 

Αν η ομως ειχα ενα διαμερισμα στο υπογειο η θεμελιωση ειχε γινει πραγματι ψηλοτερα κατα 30cm(μικτο υψος αδειας 2,50) αλλα το υψος του υπογειου ειναι τωρα 2,20 θα το εβαζες σαν  πολεοδομικη παραβαση ?

Link to comment
Share on other sites

υπογειο κατ1

πραγματοποιουμενη 94τμ

επιτρεπομενη με αναγωγη στον σδ: 46τμ

 

ποσοστο υπερβασης (94-46)/46  = 116% ή 94/46 200% ?????

 

εχω κολλησει %$@%^@

Αν το υπόγειο είναι κατηγορία 1 οι συντελεστές δεν επηρεάζουν το πρόστιμο. Ότι και να βάλεις θα σου βγαίνει 500 ευρώ.

Αν συζητάμε για άλλη κατηγορία, δεν αναφέρεις τα χιλιοστά του υπογείου χώρου και την εγκεκριμένη επιφάνεια βάσει της οικοδομικής άδειας.

 

Για το δεύτερο ερώτημά σου...

Το μικρότερο ύψος σε σχέση με την άδεια, δεν αποτελεί παράβαση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόγειο είναι κατηγορία 1 οι συντελεστές δεν επηρεάζουν το πρόστιμο. Ότι και να βάλεις θα σου βγαίνει 500 ευρώ.

Αν συζητάμε για άλλη κατηγορία, δεν αναφέρεις τα χιλιοστά του υπογείου χώρου και την εγκεκριμένη επιφάνεια βάσει της οικοδομικής άδειας.

 

Για το δεύτερο ερώτημά σου...

Το μικρότερο ύψος σε σχέση με την άδεια, δεν αποτελεί παράβαση.

παυλο

1) τα πραγματικα ειναι 0 καθως ο χωρος 20τμ ηταν στην αδεια υπογεια αποθηκη μη προσμετρ. στον ΣΔ. και τωρα δηλωνεται 94τμ διαμερισματος αρα αν σεν ηταν προ 75 θα το εβαζα κατηγορια 5. σωστα?

2) το 46τμ ειναι τα επιτρεπομενα μετα την εφαρμογη των χιλιοστων στον σδ,(καθως το υπογειο ειχε καμμια 200 χιλιοστα ,περιεργως) το θεμα ειναι ο αριθμητης του κλασματος στην υπερβαση.

αν τα 46 ειναι επιτρεπομενα(παρονομαστης) δεν πρεπει πρωτα να αφαιρεθουν απο τα συνολικα 94 για να προκυψει  ο αριθμητης και μετα να γινει η διαιρεση? 

 

αν ειχα υπερβαση 46τμ(συνολικη επιφανια διαμερισματος) και δικαιωμα να κτισω 46(απο χιλιοστα) ειναι λογικο η υπερβαση μου να ειναι 0.

αν ειχα υπερβαση 10τμ επιπλεον της συνολικης επιφανειας του νομιμου διαμερισματος τοτε 10/46

τωρα εχω μεν συνολικη υπερβαση 94τμ(αφου συγκρινω με το 0) αλλα στην πραγματικοτητα του 4178 θα μπορουσα να εχω κτισει 46τμ αρα η υπερβαση μου ειναι 94-46 ?????  και το ποσοστο υπερβασης (94-46)/46 ???

 

σορρυ αν σας κουρασα ολους αλλα στο τελος θα τρελαθουμε με τις εικονικες παραλληλες πραγματικοτητες... του νοκ, του γοκ, του 4014, του 4178, των υποθυκοφυλακων, των ΥΔΟΜ.... και της κοινης λογικης.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, το τμήμα υπογείου των 20 τ.μ με χρήση αποθήκη βάσει της οικοδ, άδειας, έχει δομηθεί πλέον με επιφάνεια 94 τ.μ και χρήση κατοικίας. Συνεπώς η υπέρβαση είναι 94 τ.μ

Ο συντελεστής υπέρβασης θα είναι: 94/ 0.2Χ (σημερινό Σ.Δ σε τ.μ).

Αν ο παρανομαστής: 0.2Χ σημερινός Σ.Δ είναι ίσος με 46 τ.μ τότε ο συντ. υπ. δόμησης θα είναι : 94/46=2,043 ή 204,30%>200%

 

Μια γενική παρατήρηση.

Για τον υπολογισμό προστίμων δεν σε ενδιαφέρει τι θα μπορούσες να δομήσεις ή αν έχεις περιθώριο σε Σ.Δ ή Σ.Κ.

Οι αυθαίρετες κατασκευές συγκρίνονται με τα εγκεκριμένα. Π.χ ενώ το υπόγειο δεν μετρά στη δόμηση ως χώρος Β.Χ, (αν πληροί τις προυποθέσεις), όμως αν κάποιος το έχτισε χωρίς άδεια (συνήθως κατά την κατασκευή), επιβαρύνεται με Υ.Δ για όλα τα τετραγωνικά του.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Η υπαγωγή ισογείου σε ΚΑΤ 1 (με τμήμα που παραβιάζει την απόσταση Δ) ΑΠΟΤΕΛΕΙ; νόμιμο περίγραμμα για τους 2 υπερκείμενους ορόφους (ΚΑΤ 4) και για τυχόν μελλοντική προσθήκη;;

Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο είναι να μην αποτελεί.

Για να παραβιάζει το ισόγειο τη Δ της άδειας σημαίνει ότι είτε το κτίριο τοποθετήθηκε λάθος, είτε έγινε αυθαίρετη προσθήκη ή προέκταση κατά την κατασκευή ή μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο μαζί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.