Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Γεια σας επειδη απο τα πολλα κοψε ραψε εχουμε χασει την μπαλα.... Τα καταστηματα μπορουν να μπουν στην κατηγορια 1? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

WC που προβλεπόταν στο ισόγειο καταστήματος  και κατασκευάστηκε στο υπόγειο είναι αυθαιρεσία;;

Αν ναι πως ρυθμίζεται;;

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΑΙ ΛΙΓΟ?

 

ΕΠΙΤΡΕΠ. ΔΟΜΗΣΗ ΜΕ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 300ΤΜ

 

ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΕ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ 25%

 

300*25%=75 ΤΜ

 

τ.μετρα διαμερισματος αδειας 50

τ.μετρα σημερα 85

 

πως βγαινει το κλασμα για την κατηγορια??? 35τμ/75>40%   ή αφου μου αναλογουν 75 εχω κτισει επιπλεον 10--- 10/75<40%

 

το 35/75 μοιαζει σαν να συγκρινω ανομοια πραγματα, πιο λογικο φαινεται το 35/50. Αν εχεται κατασταλαγμενη αποψη παρακαλω δειξτε μου τον υπολογισμο με βαση το παραπανω. ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της κατηγορίας συγκρίνεις με τα εγκεκριμένα: 35/50

 

Για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης για τον υπολογισμό του προστίμου με τα επιτρεπόμενα: 35/75.

 

Και εννοείται μιλάμε για τα χιλιοστά στο οικόπεδο και όχι την πιθανή συνιδιοκτησία στο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο προ του 1983 με άδεια, εχει καποιες μικρές παραβάσεις προ του έτους 1983  και ενα κεραμοσκεπές στέγαστρο που υπολογίζεται με αναλυτικό, στην πρασιά μετά το έτος 2003.Σε ποιά κατηγορία ενταχθεί. Το στεγαστρο λόγω πρασιάς είναι κατηγορία 5.Τα υπόλοιπα φύλλα καταγραφης ? 

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα προηγουμένως ότι το στεγαστρο είναι κατηγορία 5, αλλά διερωτώμαι : καθε κατασκευή εντος της πρασιάς είναι κατηγορία 5 ακόμα και αν δεν αντιστοιχεί σε τ.μ.επιφάνειας ?

Link to comment
Share on other sites

υπογειο κατ1

πραγματοποιουμενη 94τμ

επιτρεπομενη με αναγωγη στον σδ: 46τμ

 

ποσοστο υπερβασης (94-46)/46  = 116% ή 94/46 200% ?????

 

εχω κολλησει %$@%^@

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.