Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Μα ακριβως αυτο που λεω εγω λες κι εσυ...

Στα τ.μ. του Η/Χ που ΔΕΝ προσμετραται στη δομηση συμπεριλαμβανονται και τα κατακορυφα που το οριζουν

Οταν καταλαμβανεται ο Η/Χ αυθαιρετως ομως, για ποιο λογο να ρυθμιστει ΜΟΝΟ το τμημα που περικλειεται απο τα κατακορυφα και οχι και ο χωρος που αυτα καταλαμβανουν?

Link to comment
Share on other sites

O Inzaghi έχει δίκιο.

Ο νόμος είναι ένα έκτρωμα.

Με την λογική του νόμου και στον βαθμο που πάμε να εφαρμόσουμε με όλη την ΑΚΡΙΒΕΙΑ την νόμου πρέπει να γίνει αυτό που λέει ο Inzaghi.

Oπως με την καθαρά αυστηρή εφαρμογή του νόμου πρέπει να βάλουμε και ως παράβαση αυτό που λέει ο νόμος ως παράβαση κατηγορίας 3, σύμφωνα με το (ιζ) την μη ύπαρξη γραμματοκιβωτίου (κτηριοδομικός άρθρο 32), και τόσα άλλα που σίγουρα με βάση τον κτηριοδομικό δεν έχουν εφαρμοσθεί. 

Link to comment
Share on other sites

 

καλημέρα συνάδελφοι,εχω την εξής περίπτωση:Ισόγειος χώρος σταθμευσης μετατράπηκε σε διαμέρισμα και δηλώθηκε με το Ν.3843/10,δεν ολοκληρώθηκαν οι δώσεις πληρωμής του προστίμου(εκρεμούν 2),  1)πρέπει να δηλωθεί με το Ν4178; ΝΑΙ 2)θα πληρωθεί παράβολο γιά την ένταξη στον Ν4178; ΝΑΙ 3)Τυχόν παραπάνω καταβληθέντα ποσά θα επιστραφούν; ΟΧΙ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ευχαριστώ πολύ Ιάσονα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να μεταφέρει δήλωση από τον 4014 στον 4178, πειράζοντας τα φύλλα καταγραφής ως προς τους συντελεστές και τον χαρακτηρισμό των χώρων;

 

Παράδειγμα 1ο: Είχα στον 4014 ισόγεια αποθήκη (ΒΧ) η οποία πρέπει να περάσει στον 4178. Ο 4178 όμως δεν λαμβάνει τις ισόγειες αποθήκες σαν χώρους που υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή, πράγμα που θα έχει σαν αποτέλεσμα να διπλασιαστεί το πρόστιμο αν μεταφέρω τα τετραγωνικά στην κατηγορία των κύριων χώρων. Η αλλαγή αυτή επηρεάζει το πρόστιμο ή επειδή δεν αλλάζει η επιφάνεια το πρόστιμο θα παραμείνει το ίδιο;

 

Παράδειγμα 2ο: Σε άλλη περίπτωση στην οποία θα πρέπει να αλλάξουν τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης, η διαφορά στο πρόστιμο θα πρέπει να πληρωθεί ή το πληρωτέο ποσό παραμένει ίδιο. (Παράλληλη ερώτηση: Πλέον για τον καθορισμό του ποσοστού υπέρβασης λαμβάνουμε υπ' όψιν και άλλους ρυθμισμένους χώρους με προηγούμενους νόμους - βλ. 3843, σωστά?)

 

Θα εκτιμούσα αν μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει στην πράξη. Γνωρίζω για παράδειγμα ότι η εγκύκλιος 3 είναι σαφής ως προς το τι συμβαίνει με την αλλαγή των συντελεστών (όχι όμως και για το πρώτο ερώτημά μου, δηλαδή για την μεταφορά χώρου από ΒΧ σε ΚΧ) αλλά δεν γνωρίζω αν το σύστημα του ΤΕΕ είναι αρκετά έξυπνο για να λειτουργήσει με αυτόν τον τρόπο. Εναλλακτικά, σκέφτομαι να κάνω την μεταφορά μη πειράζοντας απολύτως τίποτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

ΥΓ. Προσπαθώ να θυμηθώ που αναφέρεται η προθεσμία μετάβασης των δηλώσεων 4014 στις οποίες έχει πληρωθεί μόνο το παράβολο ή έχουν ληξηπρόθεσμες οφειλές και δεν μπορώ να το εντοπίσω. Παραπάνω διάβασα ότι είναι τον Φεβρουάριο του 2014. Από που προκύπτει αυτό;

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Οι δόσεις του 4014 δεν μπορούν να πληρωθούν  πλέον ? Τράπεζα είπε σε πελάτη μου ότι δεν μπορεί να πληρώσει αν δεν κάνει την μεταφορά στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Konstantinos_0711

Ναι αναπροσαρμόζεται το συνολικό πρόστιμο προς τα πάνω! Περίμενε όμως ενδέχεται ν' αλλάξει.

Οι δηλώσεις μπορούν να μεταφερθούν όσο ισχύει ο 4178 (7.2.2015).

 

nikolaras

Ναι δεν δέχονται πλέον τους κωδικούς δόσεων του 4014. ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ με τον τρόπο αυτό να μεταπηδήσουν γρήγορα στον 4178....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που άκουσα σήμερα και δεν ξέρω αν ισχύει.Άκουσα λοιπόν ότι οι δηλώσεις του 4014 που έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και έχουν ανεβεί όλα τα σχέδια και τα απαραίτητα δικαιολογητικά,δηλ είναι περαιωμένες,πρέπει να μεταφερθούν στον 4178 μέχρι τέλος αυτού του μήνα.Η εγκύκλιος 3 δεν λέει ότι δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός για την μεταφορά??(εννοείται όχι μετά την λήξη του 4178)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που άκουσα σήμερα και δεν ξέρω αν ισχύει.Άκουσα λοιπόν ότι οι δηλώσεις του 4014 που έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και έχουν ανεβεί όλα τα σχέδια και τα απαραίτητα δικαιολογητικά,δηλ είναι περαιωμένες,πρέπει να μεταφερθούν στον 4178 μέχρι τέλος αυτού του μήνα.Η εγκύκλιος 3 δεν λέει ότι δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός για την μεταφορά??(εννοείται όχι μετά την λήξη του 4178)

Ευχαριστώ

Έτσι όπως το άκουσες, ξέχασέ το! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.