Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α] Φύλλα καταγραφής του Ν.4178


Recommended Posts

Pavlos33 συμφωνουμε συνεπως στο θεμα της αλλαγης χρησης.

 

Οσον αφορα το θεμα του υψους διαφοροποιουμαι (λιγο - αν δεν λεμε τα ιδια) ως εξης: Αναφερει το παραρτημα: 'Το αυθαιρετο υψος που δεν καλυπτεται  απο οικοδομικη αδεια συγκρινεται με το επιτρεπομενο απο τους ορους δομησης της περιοχης....'

 

1) Αν εχουμε Ο.Α ολα Ο.Κ.

 

2) Αν δεν εχουμε Ο.Α. θεωρουμε το συνολο του υψους της κατασκευης οτι δεν καλυπτεται οποτε το διαιρουμε με το μεγιστο επιτρεπομενο που ισχυει στην περιοχη. Συνεπως το πλαισιο της υπερβασης υψους σε περιπτωσεις που δεν εχουμε Ο.Α. συμπληρωνεται ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου,

αν δεν έχουμε άδεια συγκρίνουμε το ύψος με το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Π.χ το μέγιστο της περιοχής του ακινήτου 11 μ. το αυθαίρετο 9 μ. Δεν υπάρχει καμία υπέρβαση ύψους. Δεν συμπληρώνουμε τίποτα.

Έστω τώρα το μέγιστο επιτρεπόμενο 11 μ. και το αυθαίρετο 13 μ. Υπέρβαση ύψους 2 μ. και ποσοστό υπέρβασης 2/11=18%<20%---> συντ. υπέρβασης ύψους 1.20.

 

Είναι κακογραμμένη η διατύπωση στο πεδίο 6 και μας μπερδεύει. Ελπίζω να το διευκρινίσουν στη συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το διευκρινίσουν, όπως δεν το διευκρίνισαν και για τον 4014, εδώ και 2 χρόνια.

 

Με άδεια ΥΥ έχουμε όταν υπερβαίνουμε το εγκεκριμένο

Χωρίς άδεια ΥΥ όταν υπερβαίνουμε το μέγιστο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να θέσω δυο ερωτήματα γιατί έχω κάπως μπερδευτεί με τα φκ.

1 Για τις λοιπές παραβάσεις (πχ ανοιχτοί η/χ κατασκευή κουφωμάτων κλπ) που πάνε με αναλυτικό θα γίνει και ξεχωριστό φκ για την καθεμία ? Και αν ναι σε ποια κατηγορία αυθαιρεσίας θα υπαχθούν?

2. Σε διώροφη κατοικία (33 τμ ο κάθε όροφος) όπου το ισόγειο είχε δηλωθεί σαν γκαράζ  έγινε τελικά κατοικία. Επίσης έχουμε επέκταση του ισογείου και του ορόφου.ώστε τελικά το ισόγειο να γίνει 55 τμ και ο όροφος 62. Μπορεί να γίνει ενα φκ για την αλλαγή χρήσης του ισογείου με ΥΔΚΧ 33 τμ και ένα άλλο για επέκταση ισογείου και ορόφου με ΥΔΚΧ 22 + 29? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έχω που δεν ξέρω αν είναι ξεκαθαρισμένη ακόμα (πράγμα περίεργο γιατί ο νόμος είναι σαφέστατος...). Όταν έχω κτίριο προ του '75 και δίπλα μία αποθήκη μετά το '83. Συμφωνούμε όλοι ότι χάνει το bonus της εξαίρεσης από κατεδάφιση οκ. Όμως: η παλαιότητα δε χανεται του κτιρίου θέλω να πιστεύω. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Το 500ρικο για τα προ του '75 χάνεται και το πρόστιμο για το κτίριο αυτό υπολογίζεται ως προ του '83; Η αποθήκη φαντάζομαι πάει κανονικά με πρόστιμο για παλαιότητα μετά το '83. Το χει κάνει κανείς να μας πει τί γίνεται γιατί υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να θέσω δυο ερωτήματα γιατί έχω κάπως μπερδευτεί με τα φκ.

1 Για τις λοιπές παραβάσεις (πχ ανοιχτοί η/χ κατασκευή κουφωμάτων κλπ) που πάνε με αναλυτικό θα γίνει και ξεχωριστό φκ για την καθεμία ? Και αν ναι σε ποια κατηγορία αυθαιρεσίας θα υπαχθούν?

2. Σε διώροφη κατοικία (33 τμ ο κάθε όροφος) όπου το ισόγειο είχε δηλωθεί σαν γκαράζ  έγινε τελικά κατοικία. Επίσης έχουμε επέκταση του ισογείου και του ορόφου.ώστε τελικά το ισόγειο να γίνει 55 τμ και ο όροφος 62. Μπορεί να γίνει ενα φκ για την αλλαγή χρήσης του ισογείου με ΥΔΚΧ 33 τμ και ένα άλλο για επέκταση ισογείου και ορόφου με ΥΔΚΧ 22 + 29? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1) Από τη διατύπωση του νόμου δεν είναι σαφές αν αθροίζονται οι αναλυτικοί προυπολογισμοί των διαφορετικών λοιπών παραβάσεων. Το  λογικό θα είναι να αθροίζονται. Για την κατηγορία δεν έχουμε καταλήξει. Κατηγορία 5 ίσως και 3. Αναμένουμε τις διευκρινήσεις.

2) συμφωνώ  με τα 2 ΦΚ όπως τα έχεις σκεφτεί.Στο πρώτο  φ.κ θα έχεις ποσοστό επιβάρυνσης ΣΔ, ενώ στο δεύτερο ΦΚ θα έχεις το ίδιο ποσοστό επιβάρυνσης ΣΔ καθώς και ποσοστό επιβάρυνσης λόγω υπέρβασης κάλυψης. (εξέτασε αν υπάρχει και επιβάρυνση λόγω παραβίασης Δ)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1) Από τη διατύπωση του νόμου δεν είναι σαφές αν αθροίζονται οι αναλυτικοί προυπολογισμοί των διαφορετικών λοιπών παραβάσεων. Το  λογικό θα είναι να αθροίζονται. Για την κατηγορία δεν έχουμε καταλήξει. Κατηγορία 5 ίσως και 3. Αναμένουμε τις διευκρινήσεις.

2) συμφωνώ  με τα 2 ΦΚ όπως τα έχεις σκεφτεί.Στο πρώτο  φ.κ θα έχεις ποσοστό επιβάρυνσης ΣΔ, ενώ στο δεύτερο ΦΚ θα έχεις το ίδιο ποσοστό επιβάρυνσης ΣΔ καθώς και ποσοστό επιβάρυνσης λόγω υπέρβασης κάλυψης. (εξέτασε αν υπάρχει και επιβάρυνση λόγω παραβίασης Δ)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 ερωτησεις:

 

1) Η Διαφορετικη Διαμερισματωση που μπαινει?  Καθοριζει σε ποια κατηγορια αυθαιρεσιων θα μπουμε?

Αν πχ. ειμαι στην Κατηγορια2 βασει αλλαγης χρησης και εχω ταυτοχρονα Δ.Δ., παραμενω Κατηγορια 2?

 

2) Οταν ενα υπογειο εχει "ανυψωθει" απο κατασκευης κατα 0,5μ και το καθαρο υψος της ιδιοκτησιας ομως εχει γινει μικροτερο απο εκεινο που ελεγε η αδεια (συγκεκριμενα απο 3μ εγινε 2.70), τοτε εχουμε "Υ.Υ."?

Εγω θεωρω οτι ειναι ΠΑΡΑΒΑΣΗ υψους και οχι ΥΠΕΡΒΑΣΗ υψους.  Αυτο μπανει με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Αν αποδεδειγμένα η Δ.Δ., μαζί με τις άλλες παραβάσεις έγιναν προ του 1983 τότε κατηγορία 2

Αν έγινε μεταγενέστερα ή δεν βρίσκεις αποδεικτικά παλαιότητας τότε σου ανεβάζει κατηγορία όλο το ακίνητο και πάει με την κατηγορία 4 (εφόσον υπάρχει άδεια και είσαι εντός των ποσοστών υπέρβασης της κατηγορίας για τις υπόλοιπες υπερβάσεις)

Αν έχεις μόνο Δ.Δ. τότε μετράει μόνο η παλαιότητα. Αν δεν είσαι στις κατηγορίες 1,2 τότε είσαι σίγουρα στην 4 αφού έχεις άδεια και περιμένεις την ταυτότητα για να νομιμοποιηθείς

 

Γενικά φαίνεται ότι ο νόμος δίνει μεγάλη σημασία στην παλαιότητα και από ότι καταλαβαίνω για όσες παραβάσεις δεν υπάγονται στην Κατηγορία 3, το πρώτο πράγμα που πρέπει να βρίσκουμε είναι αποδεικτικά παλαιότητας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.