Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, όμως εχω δει πολλά  παρατράγουδα με τον 4178/13 και τους ελέγχους από άλλους συναδέλφους όταν χρειάστηκε, γι αυτό είμαι και πιο σχολαστικός..

Πάντως, τα 15.000ευρω είναι όντως καλό μαξιλαράκι που δύσκολα ξεπερνιέται (ή καλύτερα..δύσκολα το κάνουμε να ξεπεραστεί!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τακτοποιώ ισόγεια αυτοτελή ΟΙ σε διόροφο κτίριο. Στο οικόπεδο υπάρχουν δύο χτιστές σκάλες. Η μία συνδέει τον εξωτερικό χώρο με τον 1ο όροφο και η άλλη τον εξωτερικό χώρο με το ισόγειο (υπάρχει κλιση στο οικόπεδο και από την μία μεριά η πρόσβαση είναι ισόγεια και από την άλληκ υπερυψωμένη). Καμία από τις δύο δεν προβλεπόταν στην άδεια.

 

1ον: Τακτοποιώ και τις δύο? Η άποψή μου είναι πως ναι, αφού αν τις μετρήσω ως ΥΔ και ΥΚ αφορούν τους κοινόχρηστους χώρους του οικοπέδου, σωστά?

2ον: Διαβάζοντας το thread πρέπει να σας πω πως η σκάλα που συνδέει τον εξωτερικό χώρο με τον 1ο όροφο είναι η μοναδική είσοδος του 1ου ορόφου. Αυτή που συνδέει τον εξωτερικό χώρο με το (υπερυψωμένο) ισόγειο δεν είναι η μοναδική είσοδος (αφού η κύρια είσοδος είναι ισογείως προσβάσιμη). ΥΔ? ΥΚ? Αναλυτικός? Και για ποιά σκάλα από τις δύο? Ή και για τις δύο?

 

 

 

Παρακαλώ να γίνεται σωστός έλεγχος θεμάτων
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιείς κάθε κατασκευή με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια. Αφού δεν υπήρχαν αυτές οι σκάλες στην άδεια τις τακτοποιείς.(1 λοιπή παράβαση αναλυτικού).

 

Υ.Γ Γιατί ποστάρεις ερώτημα στο ν. 4014 και όχι στον 4178?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ότι ήταν 4014. Το βρήκα από το γουγλ.

 

Ο Ιάσονας λέει ΥΔ-ΥΚ. Εσύ λες αναλυτικό. Επισης είναι σωστό να θεωρήσω ότι οι σκάλες αφορούν τους κοινόχρηστους χώρους του οικοπέδου? Δλδ ξεχωριστό ΦΚ με τα του οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του αναλυτικού είναι ότι δεν αποτελούν αυθαίρετες κατασκευές κλειστού χώρου, όπως για παράδειγμα υπολογίζονται οι αυθαίρετοι εξώστες.

Το αν έχεις κατασκευές σε κοινόχρηστο χώρο (υποθέτω ότι υπάρχει σύσταση Ο.Ι) θα κάνεις μια ξεχωριστή δήλωση η οποία θα περιλαμβάνει αυθαιρεσίες κ.χ και θα ελέγξεις όλους τους κοινόχρηστους οικοπέδου και κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω βάλει σε ξεχωριστό Φύλλο Καταγραφής γιατί συναινούν όλοι οι ιδιοκτήτες (οι οποίοι είναι γονείς και αδέρφια).

Ευχαριστώ Παύλο.

 

Κάτι τελευταίο, από περιέργεια: Με αφορμή την συγκεκριμένη υπόθεση παρατηρώ όπου βρεθώ τις εξωτερικές σκάλες. Κάποιες από αυτές είναι "κλειστες" από κάτω, και ο χώρος χρησιμοποιείται για αποθήκευση (σκουπες, φαρασια κλπ). Σε τέτοιες περιπτώσεις λογικά είναι υπέρβαση δόμησης εφόσον είναι κλειστό. Κυρίων ή βοηθητικών χώρων όμως?

Link to comment
Share on other sites

χώρων β.χ, το πρόστιμο των οποίων υπολογίζεται με μειωτικό συντελεστή, αφού οι κλειστές επιφάνειες κάτω από τη σκάλα αποκλείεται να ξεπεράσουν τα 50 τ.μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν είναι κάτω των 15 τ.μ  και  2.5 μ  ύψος    πας με κατηγορία 3  500 ευρώ

 

 

 

 

αλλιώς όπως σου είπε ο συνάδελφος  Pavlos33

 

 

υγ  φυσικά κοιτάς τι βγάζει λιγότερο πρόστιμο  Β..Χ και τ.μ  ή  500 ευρω

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αλλαγές στις διαστάσεις και στις θέσεις των ανοιγμάτων μεγαλύτερες από τις μέγιστες της Κατηγορίας 3 μετρούνται με αναλυτικό. Τί ακριβώς μετράω? Τις έξτρα διαστάσεις ή όλο το κούφωμα?

 

Επισης, σε επιφάνειες όπου τις έχω βάλει ως Υπέρβαση Δόμησης, χρειάζεται και επιπλέον υπολογισμός με αναλυτικό π.χ. για επιχρίσματα, μάρμαρα κλπ?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

χώρων β.χ, το πρόστιμο των οποίων υπολογίζεται με μειωτικό συντελεστή, αφού οι κλειστές επιφάνειες κάτω από τη σκάλα αποκλείεται να ξεπεράσουν τα 50 τ.μ.

ΥΚ?? Παραβίαση Δ ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.