Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Δεν νομίζω να εννοεί αυτό, ότι δηλαδή και οι παραβάσεις κατηγορίας 5 με αναλυτικό προϋπολογισμό εξαιρούνται της κατεδάφισης οριστικά. Η συγκεκριμένη απάντηση είναι πολύ άσχημα διατυπωμένη και χρίζει πολλών και διαφορετικών ερμηνειών. Προσωπικά δεν έχω βρει κάποιο άλλο στοιχείο που να στηρίζει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση:

Εχω παραβασεις κατηγοριας 3 και αναλυτικου προυπολογισμου σε κτηριο του 2003 που ομαδοποιουνται σε μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση.

Απο ολες αυτες τις παραβασεις (διαφορες σε διαστασεις εξωστων και κουφωματων) ο ενας εξωστης που εχει μεγαλωσει βρισκεται στη φατσα και ΠΑΝΩ απο προκηπιο (αναμεσα σε ΟΓ και ΡΓ)

Παμε δεδομενα σε Κατηγορια 5 στη λοιπη πολεοδομικη παραβαση εξαιτιας αυτου?

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση από το Help desk μου είπαν ότι ότι πάει με αναλυτικό και κατ. 3 δεν επηρεάζεται από το αν βρίσκεται μέσα σε προκήπιο ή  όχι.

Η περίπτωση μου ήταν αποθήκη μικρότερη των 15 τ.μ. με ύψος μικρότερο των 2.5 μ. που τμήμα της ήταν σε προκήπιο. Και μου είπαν να τη βάλλω κατ. 3.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω δει κάπου να αναφέρεται ότι η κατηγορία των παρανομιών με αναλυτικό δεν επηρεάζεται από το αν βρίσκονται αυτές μέσα σε προκήπιο. Ο νόμος λέει για "κατασκευές", χωρίς να κάνει διαχωρισμό σχετικά με το αν αυτές δηλώνονται ως χώροι ή ως λοιπές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε αγροτεμαχιο διωροφη οικοδομη με αδεια του 1989. Παραβάσεις εντός κτιρίου τακτοποιούνται. Η απορία μου είναι για τον ακάλυπτο χώρο. Τα σχέδια (κάτοψη ισογείου κ τοπογραφικό) για ακάλυπτο χώρο (ως συνήθως για παλιές άδειες) δεν δειχνουν τιποτα. Στην πράξη έχουν γίνει διαμορφώσεις - παρτερια - πλακοστρώσεις - γκαζον - συντριβανάκι στηθαία κλπ. Τα υλολογίζεταιμε α αλυτικό όλα ένα ενα;

Link to comment
Share on other sites

με το "εξελόχαρτο" του αναλυτικού προυπολογισμού δεν είναι και δύσκολο να κάνεις μια "γενική" προμέτρηση. Κανείς δεν πρόκειται και δεν μπορεί να σε ελέγξει σε τέτοιους προυπολογισμούς. Βάλε γενικές εργασίες, οι οποίες φαίνονται, στρώσεις με πλάκες, σκυροδέματα, επιχώσεις κλπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιπτωση που σε διαμερισμα με αυθαιρετα προς τακτοποιηση βρισκετε και αναρτημενο κλιματιστικο στην οψη, το θεωρειτε παραβαση προς τακτοποιηση με αναλυτικο?

Η καθοτι κινητη μοναδα που μπορει ανα πασα ωρα και στιγμη να αφαιρεθει δεν το λαμβανετε υποψιν?

Σε παρομοια περιπτωση που τακτοποιησα αυθαιρετες κατασκευες διαμερισματος το οποιο, συν τοις αλλοις, ειχε και αυθαιρετη εγκατασταση λεβητα πετρελαιου στο μπαλκονι, τον τακτοποιησα, μεν, με αναλυτικο αλλα το κλιματιστικο που ειδα στο σαλονι ηταν ιδιοκτησιας των ενοικιαστων που φευγοντας θα το μεταφεραν στο νεο τους σπιτι κι ετσι δεν το ελαβα υποψιν.

Αποψεις?

 

Υ.Γ. Η αναρτηση εξωτερικης μοναδας κλιματιστικου θεωρειται παραβαση, ενω αν την ιδια την αφησουν στο δαπεδο του εξωστη και δεν την αναρτησουν στην οψη δε θεωρειται παραβαση?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θεωρείται παράβαση αν επηρεάζει τις όψεις, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πολύ τραβηγμένο να πληρώσει κάποιος 500€ για ένα κλιματιστικό που είναι πολύ πιθανό να κοστίζει το ίδιο λιγότερο. Αν υπάρχουν κι άλλες λοιπές παραβάσεις και μπορεί να συνυπολογιστεί κι αυτό μαζί τους τότε ok. Σε κάθε περίπτωση βεβαίωση μηχανικού μπορεί να δοθεί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωση Μηχανικου εκδιδεται ετσι κι αλλιως αν δεν υπαρχει κατι αλλο και ειναι μονον αυτο.

Μου ετυχε περιπτωση που ειχα τακτοποιησεις, ειχα αναλυτικο (τακτοποιησα εγκατασταση θερμανσης) αλλα για καποιο λογο παρατηρησα πως το κλιματιστικο δεν το ειχα βαλει.

Παραλειψη εκ παραδρομης?

Δεν του δωσα σημασια λογω του οτι ηταν κινητο και ανα πασα ωρα και στιγμη αφαιρειται?

Μου ειπαν θα ξηλωθει στη μετακομιση?

Δεν ξερω.

 

Σε περιπτωση που εχει ηδη δοθει βεβαιωση για μεταβιβαση και η δηλωση θεωρειται περαιωμενη, χωρις το A/C να μνημονευεται στα σχολια της δηλωσης, υπαρχει η δυνατοτητα να το περιγραψω στην Τεχνικη μου εκθεση, να το συμπεριλαβω στον αναλυτικο και απλα να μην πειραξω τη δηλωση?

Ετσι κι αλλιως αριθμητικα δεν επηρεαζει σε κατι. 1 λοιπη παραβαση ειναι ετσι κι αλλιως, ιδιο προστιμο πληρωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.