Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Στον αναλυτικό προυπολογισμό γράφουμε πως βγαίνουν οι απαιτούμενες ποσότητες-επιμέτρηση ή τις γράφουμε κατευθείαν και απλά της πολλαπλασιάζουμε με το κόστος μονάδας?

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο.

Ο νόμος γράφει αναλυτικό προϋπολογισμό... ουτε πίνακα επιμέτρησης... ουτε αναλυτικη επιμέτρηση.

Τις επιμετρήσεις φύλαξέ τες στον φάκελλο του έργου για (α)πι(ί)θανό έλεγχο.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ανάμεσα σε διάφορες παραβάσεις (υπέρβαση δόμησης κ.τ.λ) έχω και κάποιες που ανήκουν στις "λοιπές παραβάσεις" και άρα οι τελευταίες κοστολογούνται με βάση τον αναλυτικό. Μέσα στις "λοιπές" παραβάσεις αυτές έχω βάλει και την μετατόπιση του κτηρίου (γήπεδο εκτός σχεδίου) κατά ~1.50μ. όπου δεν έχει γίνει υπέρβαση των πλάγιων αποστάσεων ή της Ο.Γ κ.τ.λ. (μόνο μια "εύλογη" μετατόπιση). Με τι τιμή μονάδος θα βάλω αυτή την αυθαιρεσία στον αναλυτικό αφού δεν έχει επιφέρει κάποιο επιπρόσθετο κόστος για την υλοποίησή της? 

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις "λοιπές" παραβάσεις αυτές έχω βάλει και την μετατόπιση του κτηρίου (γήπεδο εκτός σχεδίου) κατά ~1.50μ. όπου δεν έχει γίνει υπέρβαση των πλάγιων αποστάσεων ή της Ο.Γ κ.τ.λ. (μόνο μια "εύλογη" μετατόπιση). Με τι τιμή μονάδος θα βάλω αυτή την αυθαιρεσία στον αναλυτικό αφού δεν έχει επιφέρει κάποιο επιπρόσθετο κόστος για την υλοποίησή της? 

Αυτό που περιγράφεις (μετατόπιση σε νόμιμη θέση) δεν είναι κατηγορία 3; Μήπως το έχεις συμπεριλάβει σε ένα αναυλιτικό μαζί με τις λοιπές;

Νομίζω ότι αν στην τεχνική έκθεση κάνεις αναφορά ότι πρόκειται για παράβαση κατηγορίας 3, χωρίς τιμή μονάδος είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι akis73, νομίζω ότι τελικά όντως ανήκει στην κατηγορία 3, είχα συμπεριλάβει στον Ν.4014/2011 την μετατόπιση σε νόμιμη θέση στον αναλυτικό (ως άλλη κατηγορία, είχα δηλαδή + ένα 500άρικο από αυτή και μόνο την παράβαση) κι έλεγα τώρα μήπως κάνω το ίδιο, δηλαδή να εξακολουθήσω να το έχω στις "λοιπές παραβάσεις" μήπως και γλίτωνε ο ιδιοκτήτης το ένα 500άρικο από την μεταφορά στον Ν.4178/2013...

Αυτό που λες "...αν στην τεχνική έκθεση κάνεις αναφορά ότι πρόκειται για παράβαση κατηγορίας 3, χωρίς τιμή μονάδος είσαι καλυμμένος" μήπως δεν ισχύει? Μήπως δηλαδή πρέπει αυτή η συγκεκριμένη παράβαση να πάει ξεχωριστά στην κατηγορία 3 το οποίο προϋποθέτει πάλι + ένα 500άρικο?.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στις εγκύκλιους λέει ότι μπορείς να ομαδοποιήσεις παραβάσεις κατ.3 και τις λοιπές σε ένα αναλυτικό. Το σκεπτικό όπως σωστά λες και εσύ είναι να βγει μικρότερο το πρόστιμο...Από την άλλη αν δεις ότι ο αναλυτικός μεγαλώνει πολύ ίσως είναι καλύτερα όπως πάλι λες να το βάλεις ξεχωριστά κατ.3.

 

Σχετικά με τον αναλυτικό αν θυμάμαι καλά στο τέλος μπορείς να βάλεις και τιμές κατ' αποκοπή. Στην περίπτωσή βγάλε μια χοντρική τιμή / τμ και βάλτη κατευθείαν στον αναλυτικό χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο αναλυτικός έχει αρκετό περιθώριο για να πάρει και άλλες παραβάσεις οπότε θα μπορούσε να δεχτεί και την νόμιμη μετατόπιση και να είναι <15000... Βολεύει λοιπόν αυτό που λες, να βάλω στον αναλυτικό και την νόμιμη μετατόπιση με κάποια τιμή "κατ'αποκοπή"...

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι (χωρίς βεβαίως να θέλω να σας χαλάσω το "γλυκό") ότι, μάλλον δεν το γλυτώνει το 500άρικο για τη μετατόπιση.... Καλό είναι να πάει η αυθαιρεσία αυτή μόνη της ως κατηγορία 3 και να μην συμπεριληφθεί σε άλλες λοιπές παραβάσεις που θα πάνε με ενιαίο αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι κανείς "καλυμμένος", όντως θα ήταν καλύτερο (και πιο "σίγουρο") να θέσει την νόμιμη μετατόπιση ξεχωριστά στην κατηγορία 3 και να πληρώσει + ένα 500άρικο.

 

ΌΜΩΣ, η Εγκύκλιος 4 στην σελίδα 3 που αναφέρεται στις "Αυθαίρετες μικρές κατασκευές" του Άρθρου 9, λέει ότι μπορούν να ενσωματωθούν οι παραβάσεις της κατηγορίας 3 με άλλες παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 (που πάνε με αναλυτικό) και αυτό επιτρέπει σε κάποιον να κάνει αυτό που λέγαμε με την νόμιμη μετατόπιση χωρίς να είναι "εκτός του γράμματος ή του πνεύματος του νόμου"... (και αυτό άσχετα με το αν η εγκύκλιος αυτή ενέχει άλλες ερμηνείες ή όχι. Άλλωστε, όλος ο νόμος είναι γεμάτος αμφιβολίες και αυτή η "αμφιβολία" που προκύπτει από την συγκεκριμένη περίπτωση είναι μάλλον μικρή σε σχέση με αρκετές άλλες...).

Αυτή είναι απλά η θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.