Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Το κακό όμως είναι οτι στον 4178 τα στέγαστρα,οι Η/Χ και η αποθήκη που περιγράφεις αναφέρονται ΡΗΤΑ οτι πάνε -για τον 4178- με αναλυτικό,ενώ οι σκάλες ΟΧΙ.Οπότε -παρόλο που έχεις 1000% δίκιο οτι δεν είναι λογικό να παίρνουμε στέγαστρα και Η/Χ με αναλυτικό και η σκάλα να πηγαίνει με ΥΔ- αν μια σκάλα μετράει στη δόμηση βάσει ΓΟΚ ή ενός επικρατέστερου ΠΔ,τότε ΔΥΣΤΥΧΩΣ εγώ θα την υπολογίσω με ΥΔ.Μοναδική εξαίρεση νομίζω είναι σε εντός οικισμού<2000 κατοίκων αν έχει πλάτος μέχρι 1m.ΕΚΕΙ ΝΑΙ,την έχω πάρει με αναλυτικό,αφου βάσει του ΠΔ δε μετράει σε δόμηση με πλάτος έως 1m.Σε εκτόςσχεδίου τώρα που έχω μια περίπτωση δεν έχω βρεί κάτι αντίστοιχο οπότε ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΔ+ΥΚ... :(

Edited by Greenick
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το πνεύμα ΣΑΦΩΣ.Ως προς το γράμμα όμως?Καμιά φορά γίνομαι όντως πολύ συντηρητικός,το ξέρω,άλλες πάλι όχι.Σε αυτή την περίπτωση φαίνεται έχω "γύρει" προς τη συντηρητική μεριά
Πoυ θα πάει,δε θα βγει καμιά "διευκρινιστική" εγκύκλιος????
:P

Όρεξη που έχω να λέω μ..κίες βραδυάτικα ε?
;)

Link to comment
Share on other sites

.....Θα με "κέρδιζε" περισσότερο το επιχείρημα άμα έλεγε κάποιος ότι η σκάλα δεν αναφέρεται πουθενά ως στοιχείο που υπολογίζεται με αναλυτικό,.............

 

Εδώ βρίσκεται το "κλειδί" φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομη του 1970, με πληρη απωλεια φακελου οικοδομικης αδειας, παω να κανω ανασυσταση 1ου οροφου με παραλληλη τακτοποιηση φαγωμενου φωταγωγου απο το ενα διαμερισμα και κλεισμενου εξωστη απο το αλλο, σε μια δηλωση καθοτι ειναι του ιδιου ιδιοκτητη και τα δυο.

Εχω τη δυνατοτητα να τακτοποιησω παραβασεις 2 διαμερισματων του ιδιου ιδιοκτητη σε μια δηλωση, βασει Νομου, απλα δε μπορω να χορηγησω βεβαιωση

Θα πρεπει να κανω νεα καταχωρηση για καθε διαμερισμα για να εκδοσω την αντιστοιχη βεβαιωση

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης

Το ενα εκ των δυο διαμερισματων εχει εγκατασταση ατομικου λεβητα πετρελαιου σε πισω εξωστη, με σωματα καλοριφερ σε καθε χωρο.

Συνιστα αυθαιρεσια η εγκατασταση του συστηματος θερμανσης που τακτοποιειται με αναλυτικο η δεν ειναι κατι αυθαιρετο?

Link to comment
Share on other sites

Eαν το λεβητάκι έχει και κάποιο στέγαστρο ή κλειστό χώρο να το προστατεύει, προφανώς το τακτοποιείς.

Ως μια μεμενομένη μηχανολογική εγκατάσταση δε νομίζω να σε κωλύει κάπου, άσε που δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν τακτοποιείται με τον 4178.

 

Δηλαδή εάν με φωνάξει κάποιος ιδιοκτήτης για να του τακτοποιήσω τον λέβητα και μόνο (ως μηχάνημα δλδ), θα έχω δεύτερες σκέψεις για το εάν δικαιούται υπαγωγής στο νόμο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ν.4178/2013

Άρθρο 18
Γενικές διατάξεις υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου

5.α. Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 του άρθρου 9 του παρόντος καταβάλλεται παράβολο πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα Β΄

 

Ν.4067/2012

Άρθρο 2

Ορισμοί

19. Εγκατάσταση είναι η κατασκευή ή υποδομή που προορίζεται ή απαιτείται για τη λειτουργία, εξυπηρέτηση και ασφάλεια των κτιρίων, όπως οι ανελκυστήρες, τα στοιχεία διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, κλιματισμού, δροσισμού, διανομής και εκροής ύδατος, θέρμανσης, φυσικού αερίου, τα θερμικά ηλιακά συστήματα, τα στοιχεία ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα στοιχεία μονάδων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), οι καπναγωγοί, οι επιγραφές, οι κεραίες.

 

Δες και το 23 στο Παράρτημα Β του Ν.4178/2013

 

Σε παρομοια περιπτωση καθολικης ρυθμισης με το Ν.4178/2013 εβαλα στον αναλυτικο και το λεβητα πετρελαιου σε μπαλκονι που ειχε

Πελατης μου μου ειπε πως εφαγε καταγγελια για το λεβητα στο μπαλκονι μια φορα και πληρωνε προστιμα, ενω ο επιτοιχος λεβητας φυσικου αεριου δεν ειναι αυθαιρετος ως εγκατασταση στο μπαλκονι

 

Τωρα, δεδομενου οτι εχουμε και ανασυσταση στη μεση, δεν προκειται να εχω απο αναλυτικο τιποτα αλλο πλην του φωταγωγου και του εξωστη που θα τακτοποιησω, οποτε αν εβαζα αναλυτικο θα ηταν ΜΟΝΟ για τη θερμανση

Δεν ξερω ομως κατα ποσον ειναι αυθαιρετη η εγκατασταση

Ενας απλος λεβητας εχει στην ακρη του μπαλκονιου, με ενα κομματι μουσαμα απο πανω για να το καλυπτει. Ουτε κατασκευη ουτε τιποτα αλλο...

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, όπως παραθέτεις τα άρθρα ο λέβητας  δικαιούται υπαγωγής.

Άρα καλύτερα να τον τακτοποιήσεις με αναλυτικό για να κάνεις μια "καθαρή" δουλειά - ρύθμιση.

Ποιός εγγυάται στον ιδιοκτήτη ότι αύριο μεθαύριο δεν θα φάει και αυτός καταγγελία για τον λέβητά του από κάποιον σαν τον προηγούμενο?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ετσι λεω κι εγω...

Ετσι κι αλλιως, η τακτοποιηση του φωταγωγου και του εξωστη δινει προστιμο 250€ μεγιστο, οποτε με την πληρωμη του 500αρικου παραβολου υπερκαλυπτομαι.

Με το εξτρα 500αρικο του αναλυτικου, με εφαπαξ καταβολη, η διαφορα του προστιμου ειναι δεν ειναι 75€ οποτε δε νομιζω πως γενναται ζητημα...

 

Καλυτερα να κανουμε μια πιο καθαρη δουλεια, λεω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.