Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Ιάσονα,

άμα πληρούν τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 (μήκος, ύψος, πλάτος, βάθος κλπ) εγώ τα βάζω.

Άμα δεν πληρούν π.χ. μία αποθήκη 20μ2 τότε παύει να είναι κατηγορίας 3 και πάει με τον γενικό τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν σε όσες πληρούν τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3, τις οποίες ή τις βάζω ως κατηγορία 3 ή τις υπολογίζω με ΥΔ μειωτικού συντελεστή. Ποτέ ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έχω μία αποθήκη 12μ2 με ύψος 2,40 (κατηγορία 3) και ένα στέγαστρο (έστω κατηγορία 4)

θα τα πάω μαζί, με αναλυτικό και κατηγορία 4.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η μετατόπιση σε σύννομη θέση είναι κατηγορία 3. Δεν έχει αναλυτικό.....

 

 

 

 

η μετατοπιση σε συννομη θεση χωρις τηρηση υψομετρων?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κατηγορία 3.

Καλημερα αυτο λεω δεν ειναι κατ 3 πως υπολογιζεται?ο τροπος που ανεπτυξα στο #78 η κατι αλλο?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ΥΔ+ΥΚ+ΥΥ...

Όταν λες δεν τηρήθηκαν τα υψόμετρα προφανώς μιλάς για θεμελίωση σε υψηλότερη στάθμη από την εγκεκριμένη και όχι σε εκχωματώσεις.

 

Για αυτό λοιπόν, το καλύτερο είναι να πας σε μία άδεια νομιμοποιήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

δεν εχω καταλαβει κατι.Στην εγκ4 λεει οτι μπορει να συνυπολογιστουν κατ3 με παραβασεις αναλυτικου. Αν ομως εχουμε κατηγορια 3 παραβαση κτιριοδομικου (αλλαγη μη βατου δωματος σε βατο) που δεν εχει διαφορα προυπολογισμου και κατασκευη η/χ+barbeque<15000 = 1 πολεοδ μπορουμε να τα βαλουμε και τις τρεις παραβασεις αυτα σε 1 πολεοδομικη παραβαση? πως αφου δεν μπορουμε να υπολογισουμε με αναλυτικο την παραβαση κτιριοδομικου?

Link to comment
Share on other sites

η μετατοπιση σε συννομη θεση χωρις τηρηση υψομετρων?

Αν  η μη τήρηση υψομέτρων δεν συνοδεύεται με ΥΔ τότε μπορείς να βάλεις κατ. 3 + 1 Φ/Κ  ΥΥ+Χωρίς ΥΔ

Αν έχεις και ΥΔ τότε κατ3 +1ΦΚ ΥΥ+ΥΔ (+ΥΚ αν διαφέρει από την οικ. αδεια)

Αν εννοείς σαν μη τήρηση υψομέτρου της τελικής στάθμης εδάφους έως +ή - 1.00 μ.  χωρίς ΥΔ τότε νομίζω ότι αρκεί μόνο η κατ.3.

Link to comment
Share on other sites

ΥΔ+ΥΚ+ΥΥ...

Όταν λες δεν τηρήθηκαν τα υψόμετρα προφανώς μιλάς για θεμελίωση σε υψηλότερη στάθμη από την εγκεκριμένη και όχι σε εκχωματώσεις.

σωστα

Για αυτό λοιπόν, το καλύτερο είναι να πας σε μία άδεια νομιμοποιήσης.

 

γιατι εχω την εντυπωση οτι  μπορει να παει με 

1 ΥΥ + ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ την διαφορα προυπολογισμων  των κτιριων αρα μονο στην ουσια ο προυπολογισμος  που προκυπτει απο την διαφορα θεμελιωσης ? κ σε περπτωση που τοποθετηθει χαμηλωτερα (δηλ το βαλουμε 40εκ χαμηλωτερα μεσα στο εδαφος) χωρις καν ΥΥ?φθηνοτερο απο μια ΟΑ!!!!

 

Αν  η μη τήρηση υψομέτρων δεν συνοδεύεται με ΥΔ τότε μπορείς να βάλεις κατ. 3 + 1 Φ/Κ  ΥΥ+Χωρίς ΥΔ Απο που προκυπτει αυτο?

Αν έχεις και ΥΔ τότε κατ3 +1ΦΚ ΥΥ+ΥΔ (+ΥΚ αν διαφέρει από την οικ. αδεια)Απο που προκυπτει  κ αυτο?

Αν εννοείς σαν μη τήρηση υψομέτρου της τελικής στάθμης εδάφους έως +ή - 1.00 μ.  χωρίς ΥΔ τότε νομίζω ότι αρκεί μόνο η κατ.3.

αδεια)  δεν νομιζω σε καμια περιπτωση τουλαχιστον τις 2 πρωτες που αναφερεις να μπορω να βαλω 3

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.