Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Ναι ναι, ειναι αληθεια...

Πελατης μου εφαγε προστιμα συνολικου υψους 2.500€ απο καταγγελια της διπλανης γριας που φοβοταν μην εκραγει ο λεβητας και της γκρεμισει το διαμερισμα στη διπλα οικοδομη.

Τον μετεφερε στο αλλο μπαλκονι, οσο πιο μακρυα γινοταν απο αυτην και τον ξανακατηγγειλε επειδη ακομα φοβοτανε...

Μη χειροτερα...

Link to comment
Share on other sites

Λέμε με αναλυτικό το ένα με αναλυτικό το άλλο. Δεν σας έχουν τύχει μέχρι τώρα κατασκευές που δεν καλύπτονται από τις περιγραφές των τιμολογίων; π.χ. μια μεταλλική βεράντα πως τη δηλώνετε ή μια κατασκευή θερμοκηπίου με επικάλυψη από νάυλον;

Δεξαμενή υπόγεια για την αποθήκευση αέριου καυσίμου πως δηλώνεται; Θέλει αναλυτικό ή μπορεί καταχρηστικά να ενταχθεί στην Κατηγορία 3 περίπτωση η);

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο νόμος λέει ότι εάν δεν υπάρχει η εργασία στο παράρτημα β, τότε βάζουμε τιμές "εμπορίου" (ή κάτι τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites

Για περιτοίχιση γηπέδου συμπαγής  σε ύψος 40 cm με σκυρόδεμα και κάγκελα έβαλα σαν εργασίες αναλυτικού:

- εκσκαφές θεμελίων γαιώδεις

- ελαφρά οπλισμένο σκυρόδεμα με πλεγμα

- στηθαία από κιγκλίδωμα σιδερένιο

Είναι ok αυτές οι εργασίες ή μήπως έχω ξεχάσει να βάλω κάτι σημαντικό?

Link to comment
Share on other sites

Για περιτοίχιση γηπέδου συμπαγής  σε ύψος 40 cm με σκυρόδεμα και κάγκελα έβαλα σαν εργασίες αναλυτικού:

- εκσκαφές θεμελίων γαιώδεις

- ελαφρά οπλισμένο σκυρόδεμα με πλεγμα

- στηθαία από κιγκλίδωμα σιδερένιο

Είναι ok αυτές οι εργασίες ή μήπως έχω ξεχάσει να βάλω κάτι σημαντικό?

επιχρίσματα - βάψιμο (εαν υπάρχουν)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να ομαδοποιησουμε παραβασεις οπως λεει η εγκ 4 35)Παρ5β Σε περιπτωση αυθ αλλαγης χρησης χωρις να εχουν εκτελεστει οικοδομικες εργασιες που να μπορει να συνταχθει αναλ προυπολογισμος, καταβαλλεται παραβολο 500ευρω, με παραβασεις αναλυτικου και Κατηγοριας 3? Π.χ αν εχω η/χ και barbeque <15000ε = 1 πολεοδομικη παραβαση με αναλ Προυπολογισμο, παραβαση κτιριοδομικου Κατηγορια 3 καιπεριπτωση της παρ5β οπως λεει η εγκυκλιος θα μπουν μαζι με 500ευρω?η θελει 500+500+500?

Link to comment
Share on other sites

και λόγω της ομαδοποίησης, μη λυπάστε να βάλετε μετατοπίσεις κουφωμάτων,παραβάσεις κτιριοδομικού,κλιματιστικά,ηλιακά κτλ....

 

Όσον αφορά το λέβητα πάντως,αν ρυθμίσεις τον χώρο πχ στο Δώμα σαν λεβητοστάσιο με ΥΔΚΧ,θεωρώ υπερβολή να υπολογίσω με αναλυτικό και τον ίδιο τον λέβητα.

 

Επίσης επειδή ειπώθηκε κατι για σκάλα.....εσωτερική μεταλλική σκάλα απο 4ο στο δώμα ( όλος ο 4ος αυθαίρετος) όπου το κλιμακοστάσιο έχει υπολογιστεί με ΥΔΚΧ,πρέπει να υπολογιστεί χωριστά με αναλυτικό?

 

Κεραμικά πλακίδια στο δώμα επίσης???!?!..... :confused: ...ξέρω υπερβολές.....

 

P.S.: Παίδες τι τιμή/μ.μ έχουν τα κλασσικά γύψινα κιγκλιδώματα?

 

Πως υπολογίζεται ο ανελκυστήρας? Καθαιρεση σκυροδεματος για δημιουργία οπής,μεταλλική κατασκευή,κουβούκλιο κτλ ή κατ`αποκοπή?Και αν το τελευταίο,πόσο κοστίζει για 5όροφη οικοδομή με εμβαδό κάτοψης 2,65 τ.μ. Χ 15μ ύψος??

 

Για κλιματισμό εχω 25 κλιματιστιά πχ 12άρια....δλδ στον αναλυτικό βάζω 25 Χ 12.000 BTU = 300.000??!?!? Βγάζει 42.000 ευρώ!!!

 

 

Και επίσης επειδή είναι πολύ μπέρδεμα ο αναλυτικός του 4178, συμπληρώνεις ποτέ πχ σετ λουτρου,εσωτ πόρτες,εσωτερικά χωρίσματα με γυψοσανίδες (σε χώρους όπου έχουμε ΥΔ),ψευδοροφές κτλ? Αφού στον αναλυτικό βάζεις μόνο τις αυθαιρεσίες που ρυθμίζεις ....εδω κολλάνε και τα πλακίδια στο δώμα....γιατί να τα βάλω?

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.