Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Για να μεταβιβαστεί το πατάρι θα γίνει τροποποίηση της σύστασης (έχει το δικαίωμα ο πελάτης απο τη σύσταση) . Το θέμα είναι ΣΗΜΕΡΑ πως το υπολογίζω; Νομίζω οτι σωστά τα λέει ο akius, δηλαδή:

 

1) Ρύθμιση με τον 4178 με βάση τη σημερινή κατάσταση, δηλαδή με το ποσοστό που έχει το κατάστημα

2) Τροποποίηση της σύστασης και μετά μεταβίβαση του παταριού και του καταστήματος σαν ανεξάρτητες ιδιοκτησίες.

 

Ή θα μπλέξουμε γιατί εγώ θα έχω κάνει ρύθμιση για την ιδιοκτησία του καταστήματος και θα μεταβιβάσουμε σαν ξεχωριστή ιδιοκτησία το πατάρι ενώ η δήλωση μιλάει για το κατάστημα;

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! ειναι και δευτερα και έχω ήδη πήξει... ζητώ βοήθεια λοιπόν για μια κλειστή θέση σταθ. αυτοκινήτου σε πιλοτή που έγινε διαμέρισμα. Έχω κτίριο διαμερισμάτων, με Ο.Α. τέλη του 2003, και έπεσαν τα μπετά αμέσως. Η διαμόρφωση για διαμέρισμα έγινε αμέσως.

Βάζω και τα 43 τμ που έχω σαν ΥΔ ΚΧ χωρίς αλλαγής χώρου?? δεν υφήσταται Υπ.Καλ. ούτε τπτ άλλο.... 

Μπορώ να τα βάλλω με ΥΔ χώρων με μειωμένο συντελεστή?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για επαληθευση

οι υπερβασεις (ευρεση ποσοστων), συγκρινονται με τους σημερινες διαταξεις που ισχυουν  ποιες ομως ?των ορων που καθοριζουν διαφορα  ΠΔ σε περιοχες η με ΝΟΚ?Αν θυμαμαι καλα στη αρχη του νομου στα σεμιναρια,μας ειχαν πει παντα με ΝΟΚ...

πχ στη περιοχη μου το ΠΔ προβλεπει καλυψη 80%  για οικοπεδα <60τμ...ισχυει αυτο η ο ΝΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκδόθηκε Ο.Α. για διώροφη οικοδομή, ως εκτός σχεδίου, εντός γηπέδου εμβαδού 5.200τμ. Μετέπειτα έγιναν αυθαίρετες κατασκευές. 

 

Σήμερα, η περιοχή είναι εντός σχεδίου και τμήμα του αρχικού οικοπέδου ρυμοτομήθηκε. Το υπόλοιπο του οικοπέδου που απέμεινε είναι 2600τμ.

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ:Συγκρίνω τις αυθαίρετες κατασκευές με τις εγκεκριμμένες επιφάνειες της Ο.Α.;

 

ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΠΕΡΒΑΣΕΩΝ: Συγκρίνω τις αυθαίρετες κατασκευές με τους σ η μ ε ρ ι ν ο ύ ς όρους δόμησης-εντός σχεδίου;

 

ΑΠΟΡΙΑ:Αυτή η περίπτωση που το οικόπεδο σήμερα είναι μικρότερο,δεν ακυρώνει την ύπαρξη της Ο.Α., επειδή τότε είχε εκδοθεί ως εκτός σχεδίου;; 

Link to comment
Share on other sites

 η Ο.Α  βγήκε  νόμιμα με αρχικό νόμιμο  αγροτεμάχιο

 

επομένως  στην Ο.Α  συμπληρώνεις

 

το ακίνητο τώρα είναι ΕΝΤΟΣ  επομένως και εντός θα μπει στο σύστημα

 

τώρα στα υπόλοιπα

 

ναι για κατηγορία  σίγουρα συγκρίνεις με τα σημερινά δεδομένα εντός σχεδίου

 

στην κατηγορία πάλι θα συγκρίνεις βάση αδείας......να θυμάσαι οτι επειδή έγινε ρυμοτόμηση το ΑΡΧΙΚΟ περίγραμμα της αδείας ειναι ΝΟΜΙΜΟ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία εντός πρασιάς (άρα κατηγορία 5) προ του 83.

Βάζω Κατηγορία 5 και παλαιότητα κανονικά προ του 83 ή μήπως τα προ του 83 πρέπει απαραίτητα να είναι Κατηγορία 2 οπότε πρέπει να βάλω παλαιότητα από 1983-2003 (με συνέπεια την αύξηση του προστίμου) ?

Πώς κόλησα έτσι πάλι :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεστε!!

 

Γενικά ισχύει ο εξής κανόνας:

 

Οι αυθαίρετες κατασκευές μετά το έτος 1983 

πηγαίνουν 5 όταν δεν υπάρχει Ο,Α

 

και 4 ή 5 όταν υπάρχει Ο.Α ανάλογα με το < ή >40%

 

Επομένως εσύ πας κατηγ 2

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (+1).

Έχεις απόλυτο δίκιο. Η κατηγορία 5 για αυθαιρεσίες εντός προκηπίου αφορά παλαιότητα μετά το 83. Η κατηγορία 2 δεν αναφέρει περιορισμό για το προκήπιο. Λεπτό σημείο. Πραγματικά με μπέρδεψε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.