Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

περιπτωση Αιθουσας κοινωνικων εκδηλωσεων

που χρησιμοποιειται ως κατοικια

πως θα υπολογισω το ποσοστο υπερβασης αφου δεν εχει χιλιοστα?

δεν εχει κανεις τετοια περιπτωση?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ούτε πρόκειται να κάνει!!!!

Διότι απλώς όπως σου προέγραψα "το πρόστιμο ....αγγίζει το Θεό".

 

Τα χιλιοστά της είναι 0!!!!

Π.χ. ο Συντελεστής Υπέρβασης Δόμησης είναι >200% της επιτρεπόμενης δόμησης (δηλαδή, όλα τα τ.μ. Χ 1,9)

κ.ο.κ.

 

Είναι σαν ν' αγοράζει σήμερα ένα διαμέρισμα ίδιων τ.μ.!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην θεωρήσουμε ότι τα ποσοστά όταν έχουμε κοινόχρηστο χώρο είναι 100% ???

Έτσι κι αλλιώς, ούτε το κλάσμα με 0 παρανομαστή έχει λογική!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως οι κοινοχρηστοι δεν εχουν χιλιοστα, αλλα και το 100% που λεει ο duth

ειναι μια καλη 'τιμωρια'

και απο τη στιγμη που δε διευκρινιζεται πουθενα κατι τετοιο γιατι να μην το εκμεταλλευτω για μια πιο ευνοικη αντιμετωπιση?

Παντως σκεφτομαι να στειλω κ ενα ερωτημα.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης ερωτηση:

 

ΑΔΕΙΑ =  Περγκολα διαστασεων 4Χ5

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ =  Ανοιχτος ημιυπαιθριος χωρος (συμφωνα με ΓΟΚ85 που κατασκευασθηκε το κτηριο)

 

Το προβλημα ειναι οτι, συμφωνα με τον ΝΟΚ, ο χωρος αυτος δεν ειναι πλεον ανοιχτος ημιυπαιθριος χωρος, αφου:   4/ (4+4+5+5) = 22,2% <35%    (4 = η μονη ανοιχτη πλευρα)

και θα πρεπει να μετρησει στον Σ.Δ.............

 

Το 1ο ερωτημα μου ειναι αν για τον Ν.4178 πρεπει να εχω ως σημειο αναφορας τον ΝΟΚ ή τον ΓΟΚ85 με τον οποιο βγηκε η αδεια.

Το 2ο ερωτημα μου (στην περιπτωση που μου επιβεβαιωσετε οτι σημειο αναφορας ειναι ο ΓΟΚ85) ειναι αν πρεπει να κανω τον ελεγχο που καναμε στον 4014 ή οχι (για το αν εχω υπολοιπο ανοιχτων ημιυπ. χωρων ή οχι).  Ρωταω γιατι δεν εχω δει καμια αναφορα για κατι τετοιο στον 4178...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό τι είναι κύριος χώρος ή βοηθητικός; 

Αυτός ο πρόβολος θα μετρήσει την κάλυψη κατά τη σύνταξη του διαγράμματος; 

http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=64&with_photo_id=32106392&order=date_desc&user=1649150

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γειά σας

 

Έχω μια περίπτωση μη άρτιου και μη οικοδομήσιμου αγροτεμαχίου και προσπαθώ να καταλήξω στο τί επιτρεπόμενα μεγέθη πρέπει να θεωρήσω ώστε να βρω τα ποσοστά υπέρβασης.

 

Στην περιοχή του αγροτεμαχίου επιτρέπεται η χρήση κατοικίας.

 

Στην Εγκ. 4, στην παρ. 2 του Άρθρου 18 γράφει: Τα γήπεδα που βρίσκονται στην υπόλοιπη περιοχή της Επικράτειας είναι εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου. Στις περιπτώσεις αυτές, όπου δεν υπάρχουν ειδικότερες διατάξεις ελέγχου ή προστασίας της περιοχής που να θέτουν όρους δόμησης, εφαρμόζονται οι όροι δόμησης που ορίζονται στο Άρθρο 1 Γενικές Διατάξεις του π.δ/τος της 24/31.5.1985 (Δ'270), είτε στα επόμενα άρθρα του ανάλογα με την χρήση.

 

Το αγροτεμάχιο της περίπτωσης μου είναι εμβαδού Ε=760 τ.μ.

 

Η κατά παρέκκλιση αρτιότητα για χρήση κατοικία είναι 2000 τ.μ και η επιφάνεια της οικοδομής που χτίζεται εκεί είναι 200 τ.μ

 

Για τα επιτρεπόμενα μεγέθη θεωρώ πως υπάρχουν δυο σενάρια:

 

Σενάριο 1ο (Σύμφωνα με Άρθρο 1 του 270/85)  : Ε επιτρ.δόμησης = 0.2 x 760 = 152 τ.μ και Ε επιτρ. καλυψης = 0.1 x 760 = 76 τ.μ

 

Σενάριο 2ο (Μέσω Άρθρου 6 του 270/85): Κάνω την αναγωγή και βρίσκω την επιφάνεια της οικοδομής που αντιστοιχεί στα 760 τ.μ του αγροτεμαχίου μου. Προκύπτει λοιπόν   Ε επιτρ.δόμησης = 76 τ.μ  και Ε επιτρ.κάλυψης = 76 τ.μ

 

Επειδή στο παραπάνω απόσπασμα της εγκυκλίου χρησιμοποιείται η λέξη είτε, θεωρώ πως θα μπορούσα να επιλέξω όποιο σενάριο θέλω. Επιλέγω λοιπόν το πρώτο σενάριο όπου η επιτρεπόμενη δόμηση είναι μεγαλύτερη.

 

Απόψεις επί του θέματος?

Edited by ector99
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.