Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, με μια ... Xαζοερώτηση :

μεταφορά δήλωσης από 4014. υπέρβαση δόμησης ημιυπογειου 105 τμ (μετατροπη σε κατοικια).

δεν είχα μετρήσει τους περιμετρικους τοιχους που ήταν στην ίδια θέση με άδεια. ο 4178 δεν προβλέπει κάτι σχετικό, εκτός από την εγκ. 4, που αναφέρεται όμως συγκεκριμένα σε αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ που συνεπάγεται υπέρβαση όρων δόμησης (πχ εκτος σχεδιου κλπ).

Αν αλλάξω τα μέτρα βάζοντας και τους περιμετρικούς τοίχους, θα έχω γενικότερες αλλαγές μιας που αυστηροποιηθηκε το θεμα της 1ης και μοναδικης κατοικίας.

Εσείς τί κάνετε με τους περιμετρικούς τοίχους (ειδικά στις μεταφορές????)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να βάλεις και τα τ.μ. αυτών. Οπότε και το πρόστιμο θ' αλλάξει και θα πρέπει να πληρωθεί.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Ιάσονα για την απάντηση. Το φανταζόμουν το ... τυπικό, απλά προσπαθω να εξαντλήσω το περιθώριο μήπως τον γλυτώσω.

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση που εχει ΥΔ 3μ2

αλλα

εξ' ολοκληρου διαφορετικη κατοψη σε σχεση με αυτη της οα

τι κανω?

βαζω μονο την υπερβαση κ τιποτα αλλο?

εχει καποιος συναδελφος παρομοια περιπτωση?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ναι

και κατέληξα τελικά να κάνω παράθεση των δύο περιγραμμάτων (αποτύπωσης και αδείας)

και τα τμήματα που τέμνονται και δεν είναι κοινά

εμβαδομετρούνται και καταγράφονται ως υπέρβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τί κάνετε με τους περιμετρικούς τοίχους (ειδικά στις μεταφορές????)

Έχω και εγώ τέτοιες περιπτώσεις.

Κάνω ό,τι λέει ο Ιάσων.

 

Τελικά τι γίνεται με τους χώρους που δεν έχουν χιλιοστά (π.χ. κοινόχρηστους)? 

Πως υπολογίζεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης?

 

Επιπλέον

έχω ένα διαμέρισμα σε υπόγειο πολυκατοικίας

που κατά 70% αποτελείται από κοινόχρηστους χώρους

(ιδιοκτήτης έχει ενσωματώσει σε δικές του αποθήκες με χιλιοστά,

λεβητοστάσιο, διαδρόμους κλπ και έφτιαξε μεγάλο διαμέρισμα)

 

Πως μπορώ να υπολογίσω ποσοστό υπέρβασης δόμησης για κάτι το οποίο αποτελείται και από Ο.Ι. 

αλλά και από κοινόχρηστα?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ναι

και κατέληξα τελικά να κάνω παράθεση των δύο περιγραμμάτων (αποτύπωσης και αδείας)

και τα τμήματα που τέμνονται και δεν είναι κοινά

εμβαδομετρούνται και καταγράφονται ως υπέρβαση.

ωχχχ

εγω ελεγα να βαλω την υπερβαση + ενα αναλυτικο για τη διαφορα σχηματος

τι λετε?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, με μια ... Xαζοερώτηση :

μεταφορά δήλωσης από 4014. υπέρβαση δόμησης ημιυπογειου 105 τμ (μετατροπη σε κατοικια).

δεν είχα μετρήσει τους περιμετρικους τοιχους που ήταν στην ίδια θέση με άδεια. ο 4178 δεν προβλέπει κάτι σχετικό, εκτός από την εγκ. 4, που αναφέρεται όμως συγκεκριμένα σε αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ που συνεπάγεται υπέρβαση όρων δόμησης (πχ εκτος σχεδιου κλπ).

Αν αλλάξω τα μέτρα βάζοντας και τους περιμετρικούς τοίχους, θα έχω γενικότερες αλλαγές μιας που αυστηροποιηθηκε το θεμα της 1ης και μοναδικης κατοικίας.

Εσείς τί κάνετε με τους περιμετρικούς τοίχους (ειδικά στις μεταφορές????)

Προσωπικά θα το άφηνα έτσι όπως είναι , μου φαίνεται λίγο υπερβολή και δεν νομίζω να κολλήσει και ποτέ κανείς σε αυτό.. Φυσικά αν δεν είναι μεγάλη επιβάρυνση τότε θα το έκανα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Μια περίπτωση που με έχει προβληματίσει και θα ήθελα τη γνώμη σας είναι η εξής:

 

To 83, σε αγροτεμάχιο που ήταν τότε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, κτίσμα που αποτελούταν από υπόγειο και ισόγειο, δηλώθηκε με τον 1337/83, έγιναν οι δύο πρώτες φάσεις και πήρε μάλιστα (στα μέσα της δεκαετίας του 80) και εξαίρεση από κατεδάφιση (Γ φάση) με απόφαση νομάρχη. Το αγροτεμάχιο παραμένει και σήμερα εκτός σχεδίου και είναι και σήμερα μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

 

Μέσα στην δεκαετία του 90 έγινε προσθήκη αυθαίρετου ορόφου και αυθαίρετη επέκταση υπογείου με ξεμπάζωμα του. (Το αρχικό υπόγειο καταλάμβανε ένα μόνο τμήμα της κάλυψης του ισογείου)

 

Στον 4178 το γήπεδο θεωρείται πως έχει οικοδομική άδεια. Κατά ΝΟΚ (Άρθρο 23, παρ. 1δ) το κτίριο δεν είναι νομίμως υφιστάμενο. 

 

Έρχεται τώρα η Εγκ.4 και στην διευκρίνιση 33 της παρ.2 του Άρθρου 18, λέει ότι στην περίπτωση προσθήκης αυθαίρετου ορόφου δεν εφαρμόζεται συντελεστής κάλυψης μόνο εφόσον ο αυθαίρετος όροφος βρίσκεται εντός του περιγράμματος νομίμως υφιστάμενου κτιρίου.

 

Άρα θα πρέπει για τον όροφο να θεωρήσω πως υπάρχει και υπέρβαση κάλυψης?....Δεν μου αρέσει αυτή η αντιμετώπιση...

 

Κατά παρόμοιο τρόπο στην διευκρίνιση 36 της παρ.6 του Άρθρου 18, η Εγκ.4 μιλάει πάλι για νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, με βάση οικοδομική άδεια, ώστε να επιτραπεί η χρήση του μειωτικού συντελεστή σε αυθαίρετη επέκταση του υπογείου. Οπότε φαίνεται να χάνεται και ο μειωτικός συντελεστής του υπογείου...

 

Υπάρχει κάποια διαφορετική προσέγγιση επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

................To 83, σε αγροτεμάχιο που ήταν τότε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, κτίσμα που αποτελούταν από υπόγειο και ισόγειο, δηλώθηκε με τον 1337/83, έγιναν οι δύο πρώτες φάσεις και πήρε μάλιστα (στα μέσα της δεκαετίας του 80) και εξαίρεση από κατεδάφιση (Γ φάση) με απόφαση νομάρχη. Το αγροτεμάχιο παραμένει και σήμερα εκτός σχεδίου και είναι και σήμερα μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο...........

 

Είσαι βέβαιος ότι, έγινε έτσι;;;;; Η γ' φάση προϋποθέτει την ένταξη στο σχέδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.