Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

sagiasd,

Δεν μπορω να επιμεινω αλλο για να σε πεισω.

Σεβαστη η αποψη σου, αν και δεν εχει επιστημονικη βαση, αφου αν δεν ελεγξεις εσωτερικα καθε ιδιοκτησια, δεν μπορεις να ξερεις το ειδος και το πληθος των παραβασεων, ουτε ξερεις αν εχουν ρυθμιστει και με ποιο νομο. Προσωπικα δεν θα βαζα καμμια υπογραφη αν αφορα οντως ολο το ακινητο, αν και μαντευω απο τωρα οτι θα βγει μια αποφαση που θα ξεκαθαριζει οτι οπου αναφερεται σε ακινητο,αφορα καθε διηρημενη ιδιοκτησια.

Θα προτεινα να περιμεναμε καποια διευκρινιστικη, οπως προτεινει και ο jja.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για διαμερισμα, δεν μπορεί να υπάρχει καμία αυθαιρεσία εσωτερικά σε καποιο διαμέρισμα που να επηρεάζει το ΣΔ και ΣΚ. Όλες κατά βάση βλέπουν έξω, άρα φαίνονται και απ' έξω...

 

...θα βγει μια αποφαση που θα ξεκαθαριζει οτι οπου αναφερεται σε ακινητο,αφορα καθε διηρημενη ιδιοκτησια.

Μακάρι, να κάνουμε τη δουλειά μας πιο εύκολα.

Αλλά δεν το πιστεύω. Προτείνω και σε σένα, μέχρι τότε να μην αφήσεις δουλειές να φύγουν πριν καν ρίξεις τη "μια ματιά" που πρότεινα προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για διαμερισμα, δεν μπορεί να υπάρχει καμία αυθαιρεσία εσωτερικά σε καποιο διαμέρισμα που να επηρεάζει το ΣΔ και ΣΚ. Όλες κατά βάση βλέπουν έξω, άρα φαίνονται και απ' εξω.

Αυθαιρετη μετατροπη υπογειου σε κατοικια

Αυθαιρετο κλεισιμο ανοικτου εσωτερικου εξωστη σε κατοικια

Αυθαιρετη επεκταση σε φωταγωγο

Αυθαιρετο κλεισιμο εσωτερικου αιθριου

Αυθαιρετη αλλαγη χρησης κλειστης θεσης σταθμευσης σε κατοικια

Αυθαιρετη μετατροπη υπογειων αποθηκων σε γκαρσονιερες

Αυθαιρετη μετατροπη βοηθητικου χωρου (αποθηκη) σε γκαρσονιερα στο δωμα

Αυθαιρετη δημιουργια μεσοπατωματος.

Αυθαιρετη μετατροπη χωρου κοιν. Εκδηλωσεων σε κατοικια.

 

Ολα τα παραπανω τα εχω βρει τουλ. μια φορα μπροστα μου.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρετη μετατροπη υπογειου σε κατοικια

Αυθαιρετη μετατροπη υπογειων αποθηκων σε γκαρσονιερες

Αυθαιρετη αλλαγη χρησης κλειστης θεσης σταθμευσης σε κατοικια

Παράθυρα δεν έχουν ώστε με μια ματιά να καταλάβεις την αυθαιρεσία (άσε το αν είναι μετρήσιμη, άλλη κουβεντα);

 

Αυθαιρετη επεκταση σε φωταγωγο

Αυθαιρετο κλεισιμο εσωτερικου αιθριου

δεν φαίνεται από το δώμα (εάν δεν το γνωρίζεις ήδη από το διαμέρισμα του δικού σου ιδιοκτήτη); Δεν έχεις τα ακριβή μ2 από το ΔΚ;

Αυθαιρετη μετατροπη βοηθητικου χωρου (αποθηκη) σε γκαρσονιερα στο δωμα

και φαινεται και μετριέται

 

Αυθαιρετη δημιουργια μεσοπατωματος.

Αυθαιρετο κλεισιμο ανοικτου εσωτερικου εξωστη σε κατοικια

σε κατοικία; Ήταν κατοικία στα σχέδια 5μ ύψος και δεν υποψιάστηκες τίποτα;

Σε κατάστημα ισογείου, συμφωνώ! Αλλά μπορεί και να φαίνεται και να μετριέται. Μπορεί και όχι. Ανυποψίαστος πάντως δεν είσαι.

Αυθαιρετη μετατροπη χωρου κοιν. Εκδηλωσεων σε κατοικια.

Και πάλι ανυποψίαστος είσαι; Εσύ έχεις δει τα σχέδια! Δε θα ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη σου; Ο διαχειριστής δεν ξέρει τίποτα; Κουδούνι δεν έχει απ έξω η πόρτα;

 

Ολα τα παραπανω τα εχω βρει τουλ. μια φορα μπροστα μου.

και πόσα άλλα υπάρχουν... Άβυσσος η ψυχή του Έλληνα αυθαιρετούχου-εργολάβου

Αλλά και στις περιπτώσεις που δεν μπορείς να μετρήσεις, δεν μπορείς να κάνεις έναν πρώτο υπολογισμό να δεις που είσαι -στο 10-20% ή στο 50-60%- και βλέπεις μετά πόσο πιο προσεκτικός πρέπει να είσαι.

 

Μου φαίνεται ότι υποτιμάς τον εαυτό σου. Αφού ξέρεις ακριβώς που πρέπει να ψάξεις!!!

Γι αυτό σου λέω. Πήγαινε ρίξε μια ματιά. Μπορεί να ναι οφθαλμοφανέστατα τα πράγματα.

 

Κι άμα έρθει η αναθεώρηση και εγώ μαζί σου στο πάρτυ!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι οτι υποτιμω τον εαυτο μου.

Το προβλημα ειναι οτι εχω κουραστει στην ζωη μου να σπουδαζω πτυχιο, μεταπτυχιακο και διδακτορικο, για να καταληξω να κανω τον Καλχα, τον Μαγκαιβερ, ή τον Ποντιο Πιλατο.

Θα σου προτεινα και σενα να μεινεις στους κανονες της τεχνης και της επιστημης, γιατι αρκετα ξεφτιλιζεται το επαγγελμα μας.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τα είπες όλα! +1

Μα, με τί μαλ...ς ασχολούμαστε...;

Oυσιαστικά δυο-τρία χρόνια τώρα προσπαθούμε οσφριζόμενοι τις πορδές να καταλάβουμε τι έφαγε για μεσημεριανό ο νομοθέτης...

 

Πολλοί συναδελφικοί χαιρετισμοί!

Edited by sagiasd
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το να τσεκάρεις ΚΑΙ τις αυθαιρεσίες των άλλων διαμερισμάτων για να βγάλεις δήλωση για το ένα είναι και πρακτικά αδύνατο. Ποιος θα σου ανοίξει τη πόρτα από τα άλλα διαμερίσματα για να μπεις μέσα, να μετρήσεις και αυτού τις παρανομίες, έστω και για απλή καταγραφή? Και ο ίδιος δικαιολογημένα δε θα σε αφήσει, και θα κάνεις δουλειά για πολλά διαμερίσματα, ενώ εξετάζεις το ένα. Ιδανικά όλα μπορεί να δίνονται αλλά μιλάμε για τη ελληνική πραγματικότητα. 
Το πιο εφικτό για μένα είναι τα ποσοστά. Εξετάζουμε τι αντιστοιχεί στον πελάτη μας και με αυτά αποφασίζουμε κατά πόσο τα ξεπέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Τα είπες όλα! +1

Μα, με τί μαλ...ς ασχολούμαστε...;

Oυσιαστικά δυο-τρία χρόνια τώρα προσπαθούμε οσφριζόμενοι τις πορδές να καταλάβουμε τι έφαγε για μεσημεριανό ο νομοθέτης...

 

Πολλοί συναδελφικοί χαιρετισμοί!

 

+1 και καλή δύναμη. 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έτσι όπως είναι ο νόμος γραμμένος αφορά σε ολόκληρο το ακίνητο κι όχι στην "ελεγχόμενη" οριζόντια ιδιοκτησία (αναφέρομαι στο <40% για κατάταξη σε κατηγορία 4).

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, όντως, γιαυτό λέμε ότι περιμένουμε κάποια διευκρίνηση επι του θέματος, δεν μπορεί να'ναι τόσο στόκος ο νομοθέτης 

(βασικά είναι)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.