Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Μια ερωτηση και απο μενα: σε παραβασεις αναλυτικου προυπολογισμου (κατηγ.13)

στον υπολογισμο του προυπολ. βαζουμε το συνολο των κατασκευων που εχουμε (πχ.

ενα bbq και μια διαστρωση και μια στεγη) και αν βγει <15000Ε βαζουμε μια παραβαση =500Ε

ή καθε ξεχωριστη παραβαση απο 500Ε δηλαδη συνολικα 1500Ε?

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρώσω στην ερώτηση του sakelsakel,

στην παρ.5 αρθρο 18,αναφέρει "Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του παραρτήματος Α του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.........μπλα , μπλα μπλα....καταβάλλεται παράβολο πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα β".

Εγώ μόλις το διάβασα, υπέθεσα ότι χρειάζεται και 500ευρώ παράβολο+500 ευρώ παράβαση=1000. Το δοκίμασα στο σύστημα του ΤΕΕ και μου έβγαλε πρόστιμο 500 ευρώ.

Εγώ μπερδεύτηκα από τη διατύπωση? Υπάρχει κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα: σε παραβασεις αναλυτικου προυπολογισμου (κατηγ.13)

στον υπολογισμο του προυπολ. βαζουμε το συνολο των κατασκευων που εχουμε (πχ.

ενα bbq και μια διαστρωση και μια στεγη) και αν βγει <15000Ε βαζουμε μια παραβαση =500Ε

ή καθε ξεχωριστη παραβαση απο 500Ε δηλαδη συνολικα 1500Ε?

 

Βαζουμε το συνολο των κατασκευων που εχουμε

(πχ. ενα bbq και μια διαστρωση και μια στεγη) και αν βγει <15000Ε βαζουμε μια παραβαση =500Ε

Στον 4178 αθροίζονται όλες οι παραβάσεις και όχι όπως τον 4014 που ανέφερε προϋπολογισμό αν είδος παράβασης

 

 

και να συμπληρώσω στην ερώτηση του sakelsakel,

στην παρ.5 αρθρο 18,αναφέρει "Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του παραρτήματος Α του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.........μπλα , μπλα μπλα....καταβάλλεται παράβολο πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα β".

Εγώ μόλις το διάβασα, υπέθεσα ότι χρειάζεται και 500ευρώ παράβολο+500 ευρώ παράβαση=1000. Το δοκίμασα στο σύστημα του ΤΕΕ και μου έβγαλε πρόστιμο 500 ευρώ.

Εγώ μπερδεύτηκα από τη διατύπωση? Υπάρχει κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι?

 

 

Καλά το κατάλαβες, αλλά το παράβολο συμψηφίζεται με το ειδικό πρόστιμο, συνεπώς αν έχεις 500 ευρώ παράβολο, δεν υπάρχει υπόλοιπο ειδικού προστίμου

ΑΝτίθετα αν από προϋπολογισμό είχες 1000 ειδικό πρόστιμο (2 παραβάσεις), τότε θα πλήρωνες 500 ευρώ παράβολο και 500 ευρώ υπόλοιπο προστίμου. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα: σε παραβασεις αναλυτικου προυπολογισμου (κατηγ.13)

στον υπολογισμο του προυπολ. βαζουμε το συνολο των κατασκευων που εχουμε (πχ.

ενα bbq και μια διαστρωση και μια στεγη) και αν βγει <15000Ε βαζουμε μια παραβαση =500Ε

ή καθε ξεχωριστη παραβαση απο 500Ε δηλαδη συνολικα 1500Ε?

 

 

Ναι.

 

 

και να συμπληρώσω στην ερώτηση του sakelsakel,

στην παρ.5 αρθρο 18,αναφέρει "Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του παραρτήματος Α του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.........μπλα , μπλα μπλα....καταβάλλεται παράβολο πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα β".

Εγώ μόλις το διάβασα, υπέθεσα ότι χρειάζεται και 500ευρώ παράβολο+500 ευρώ παράβαση=1000. Το δοκίμασα στο σύστημα του ΤΕΕ και μου έβγαλε πρόστιμο 500 ευρώ.

Εγώ μπερδεύτηκα από τη διατύπωση? Υπάρχει κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι?

 

Πάντα αφαιρείται το παράβολο από το συνολικό πρόστιμο.

Δυστυχώς όμως αυτοί που έγραψαν το νόμο δεν ξέρουν την ελληνική γλώσσα και ....αυτοσχεδιάζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

soundholics και ΙΑΣΩΝΑ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όσο αναφορά το ερώτημα του sakelsakel, προσωπικά συμφωνώ και με τους δυο σας, αρκεί όμως να μη βγει αύριο ο νομοθέτης και πεί ότι οι μικρές παραβάσεις που αθροίζονται είναι όσες αναφέρει της Γ. Κατηγορίας του άρθρου 9, και όχι όσες υπολογίζονται με την παρ.5 του άρθρου 18. Εκτός και αν έχει διευκρινιστεί κάπου αυτό το θέμα και δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις.Αυτο που καταλαβινω απο τη διατυπωση ειναι αυτο που ολοι λεμε.

Μην εκπλαγουμε ομως αν βγει εγκυκλιος και διευκρινησει το αντιθετο.Με τον 4014 δεν συναιβει λιγες φορες.

Link to comment
Share on other sites

....για τη διαφωνια εδω για την κατηγορια 4...

 

Οταν λεει ο νομοθετης ''...επι του ακινήτου...'' εννοει την εκαστοτε ιδιοκτησια. Αλλιως δεν βγαινει. Απλα δεν γινεται.

Παντα βλεπουμε την ιδιοκτησια που μας ενδιαφερει και τιποτα αλλο.

 

Ξερεις κανεις καποιο αρθρο που ανακατεβει αλλες ιδιοκτησιες,με τη μορφη ολου του οικοπεδου ή αλλη καθετη ή αλλη οριζοντια?

 

Δεν υπηρξε και ουτε θα υπαρξει γιατι οπως ελεγε και ενας παλιος μαστορας...βγαινει μιγαδικος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα και εγω τα φωτα σας!

Υπαρχει πολυκατοικια με συσταση 2 οροφη με πυλωτη + αυθαιρετο στο δωμα 4 δηλωσεις..Πυλωτης και δωμα οκ ειναι ξεκαθαρες οι αυθαιρεσιες. ο α-β οροφος  ομως( και γενικα το περιγραμμα της οικοδομης) απο  125  τμ ειναι μικροτερος κατα 10-15 αντιστοιχα  δεν εμπιπτει στη  κατηγορια 3 ειδικα  ο δευτερος για 1 τετραγωνικο........ Το να παει με αναλυτικο....... καταλαβαινεται πως ειναι απλα και χοντρικα κοστος 100 χιλιαδες ευρω με τον αναλυτικο να ειναι 60.000 που ειναι φτηνοτερος 4 παραβασεις... το θεωρω υπερβολη για καπιον που εχει καταβαλει εισφορεσ και εχει πληρωσει αδεια  μεγαλυτερη να πληρωσειι τοσα πολλα .... απλα επειδη εφτιαξε λιγοτερα.....

Πως πιστευεται οτι πρεπει να υπολογιστει? ??

 

Εγω λεω να το βαλω κατηγορια 4 και μια παραβαση απλα για νομιμ. περιγραμματος.

 

Δεν εχει αλξει το σχημα ουτε η θεση απλα εχουν μικρηνει οι διαστασεις σχεδον ολες παρα κατι γιατι οταν φτιαχτηκε επρεπε να τραβχτουνε λογο παλαιου οικιματος  και δεν αναθεωρησανε την αδεια τοτε για να μην χασουν τα τετραγωνικα....

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.