Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Alsterwasser, 

το συγκεκριμένο εδάφιο αφορά μόνο τα ποσοστά για τον έλεγχο των πολεοδομικών μεγεθών. 

Το εδάφιο που συζητάμε με τους συναδέλφους αφορά τον έλεγχο για την κατάταξη ή όχι 

στην κατηγορία Δ, και διατυπώνεται μόνο στο εδάφιο 9.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που παραθέτεις δεν έχουν σχέση με την κατάταξη ενός ακινήτου σε κάποια κατηγορία του 4178.

 

Νομίζω οτι κάνεις λάθος Ιάσωνα....απο τη στιγμή που στην παρ.2 αναφέρει "για τον υπολογισμό των Πολεοδομικών μεγεθών", θεωρώ οτι αναφέρεται έμμεσα και στην κατάταξη.Διαφορετικά θα αρκούσε η φράση "για την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης "

 

Σίγουρα δεν το ξεκαθαρίζει στο άρθρο που πρέπει και καλό θα ηταν να αναμένουμε διευκρίνιση,ωστόσο στη χειρότερη δείχνει το πνεύμα του νόμου κ της ανιμετώπισης ανάλογων περιπτώσεων

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser, 

το συγκεκριμένο εδάφιο αφορά μόνο τα ποσοστά για τον έλεγχο των πολεοδομικών μεγεθών. 

Το εδάφιο που συζητάμε με τους συναδέλφους αφορά τον έλεγχο για την κατάταξη ή όχι 

στην κατηγορία Δ, και διατυπώνεται μόνο στο εδάφιο 9.Δ.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που και εγω προσωπικά θα περιμένω διευκρίνιση. Προσωπικά δε με καλύπτει το άρθρο 25 ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα και εγω τα φωτα σας!

Υπαρχει πολυκατοικια με συσταση 2 οροφη με πυλωτη + αυθαιρετο στο δωμα 4 δηλωσεις..Πυλωτης και δωμα οκ ειναι ξεκαθαρες οι αυθαιρεσιες. ο α-β οροφος  ομως( και γενικα το περιγραμμα της οικοδομης) απο  125  τμ ειναι μικροτερος κατα 10-15 αντιστοιχα  δεν εμπιπτει στη  κατηγορια 3 ειδικα  ο δευτερος για 1 τετραγωνικο........ Το να παει με αναλυτικο....... καταλαβαινεται πως ειναι απλα και χοντρικα κοστος 100 χιλιαδες ευρω με τον αναλυτικο να ειναι 60.000 που ειναι φτηνοτερος 4 παραβασεις... το θεωρω υπερβολη για καπιον που εχει καταβαλει εισφορεσ και εχει πληρωσει αδεια  μεγαλυτερη να πληρωσειι τοσα πολλα .... απλα επειδη εφτιαξε λιγοτερα.....

Πως πιστευεται οτι πρεπει να υπολογιστει? ??

 

Εγω λεω να το βαλω κατηγορια 5 * και μια παραβαση απλα για νομιμ. περιγραμματος.

 

Δεν εχει αλξει το σχημα ουτε η θεση απλα εχουν μικρηνει οι διαστασεις σχεδον ολες παρα κατι γιατι οταν φτιαχτηκε επρεπε να τραβχτουνε λογο παλαιου οικιματος  και δεν αναθεωρησανε την αδεια τοτε για να μην χασουν τα τετραγωνικα....

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδια θα ηθελα και εγω τα φωτα σας!

Υπαρχει πολυκατοικια με συσταση 2 οροφη με πυλωτη + αυθαιρετο στο δωμα 4 δηλωσεις..Πυλωτης και δωμα οκ ειναι ξεκαθαρες οι αυθαιρεσιες. ο α-β οροφος  ομως( και γενικα το περιγραμμα της οικοδομης) απο  125  τμ ειναι μικροτερος κατα 10-15 αντιστοιχα  δεν εμπιπτει στη  κατηγορια 3 ειδικα  ο δευτερος για 1 τετραγωνικο........ Το να παει με αναλυτικο....... καταλαβαινεται πως ειναι απλα και χοντρικα κοστος 100 χιλιαδες ευρω με τον αναλυτικο να ειναι 60.000 που ειναι φτηνοτερος 4 παραβασεις... το θεωρω υπερβολη για καπιον που εχει καταβαλει εισφορεσ και εχει πληρωσει αδεια  μεγαλυτερη να πληρωσειι τοσα πολλα .... απλα επειδη εφτιαξε λιγοτερα.....

Πως πιστευεται οτι πρεπει να υπολογιστει? ??

 

Εγω λεω να το βαλω κατηγορια 5 * και μια παραβαση απλα για νομιμ. περιγραμματος.

 

Δεν εχει αλξει το σχημα ουτε η θεση απλα εχουν μικρηνει οι διαστασεις σχεδον ολες παρα κατι γιατι οταν φτιαχτηκε επρεπε να τραβχτουνε λογο παλαιου οικιματος  και δεν αναθεωρησανε την αδεια τοτε για να μην χασουν τα τετραγωνικα....

 

 

 

Ιδέα στα πρόχειρα.....μήπως να έκανες ενημέρωση φακέλου ή νομιμοποίηση σε συνδυασμό με 4178 αν βγαίνουν τόσο μεγάλα τα πρόστιμα?

 

Εγω πάντως είχα περίπτωση που όμορο κτίσμα σε επαφή με το δικό μας κτίσμα ,μπήκε στο οικόπεδο του πελάτη μου κατά 1 μέτρο με αποτέλεσμα να μην ισχύουν οι διαστάσεις....δεν είναι λογικό να θέλει ρύθμιση ολόκληρο λόγω παρανομίας του όμορου....ασε που πέρασαν 40 χρόνια απο τότε...

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα στα πρόχειρα.....μήπως να έκανες ενημέρωση φακέλου ή νομιμοποίηση σε συνδυασμό με 4178 αν βγαίνουν τόσο μεγάλα τα πρόστιμα?

 

Εγω πάντως είχα περίπτωση που όμορο κτίσμα σε επαφή με το δικό μας κτίσμα ,μπήκε στο οικόπεδο του πελάτη μου κατά 1 μέτρο με αποτέλεσμα να μην ισχύουν οι διαστάσεις....δεν είναι λογικό να θέλει ρύθμιση ολόκληρο λόγω παρανομίας του όμορου....ασε που πέρασαν 40 χρόνια απο τότε...

Στην δικια σου περιπτωση οντως! εσενα εχει δικαστικη οδο γα καταπατηση ειναι αλλο πραγμα και συμφωνω δεν γινεται . οντως θα μπορουσα να κανο νομιμοποιηση  μεσω 4178  αλλα επειδη ειναι ξεχωρηστες δηλωσεις λογο συστασης τι γινεται? αν ηταν σε μια θα μπορουσα  λογικα , εδω  εχουμε οροφοκτησιες ,  πυλωτη με αυθαιρετα 50%/ 50% και αερα παλι 50%/ 50% .  εκτος αν τα βαλω κατηγορια 3  και ασ μην πληρουν ττο 2% και 5%  . αν και λογικα ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

καλα Ιασονα δεν το περιμενα απο εσενα να θελεις σε αυτη τη χωρα οι ιδιωτες μηχανικοι να κανουν τον Κοφι Αναν για τα αυθαιρετα που ''συνυπαρχουν''.

Εδω οι ιδιοι οι πελατες μας, που μας πληρωνουν, που εμεις ειμαστε οι μηχανικοι τους και θελουμε να τους βοηθησουμε, οταν παμε στις ιδιοκτησιες τους πανε να μας μπερδεψουν.

 

Σημερα πηγα σε βιοτεχνικο χωρο, και πισω ειχε μεγαλο υποστεγο απο το οποιο απλα ελειπε η λαμαρινα της καλυψης (στυλοι, δικτυωματα, ολα εκει) και μου λεει οτι ''οσα εχουν γινει εχουν αδεια, τα αλλα δεν εγιναν...''. Δλδ, μην μου γραψεις ως αυθαιρετο το συγκεκριμενο. Εγω τι να τον κανω τωρα?... 

 

Και μου λες να γινει συνολικη αντιμετωπιση των συνιδιοκτητων ή συγκατοικων....

Θα παρει χρονιααααααα...........

 

Τελος πιστευω οτι κολλατε σε μια λεξη (που κακως γραφτηκε ετσι) αλλα το πνευμα του νομου ειναι τετοιο που παντα αναφερεσαι στην ιδιοκτησια-ποσοστο σου.

 

Ας μας πει καποιος αν ποτε ΜΠΟΡΕΣΕ να ελεγξει κτισμα-οικοπεδο αλλου απο αυτον που τον πληρωσε!

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

Tρίτη δουλειά μου, βγήκε κατ.5 αυτή τη φορά. Εύκολα και αυτή!

 

Μην ξαναρχίσουμε να τα λέμε. Υπάρχουν εύκολες περιπτώσεις, υπάρχουν και δύσκολες.

Άμα αλλάξει ο νόμος έχει καλώς. ΜΕΧΡΙ τότε πορευόμαστε με ό,τι ισχύει. Αν δεν μας αρέσει δεν πορευόμαστε.

 

Θερμή παράκληση όμως> Επειδή το φόρουμ διαβάζουν και πολλοί συνάδερφοι οι οποίοι,

είτε δεν έχουν την ανάλογη εμπειρία, είτε επειδή δεν έχουν ασχοληθεί ή δεν πρόκειται να ασχοληθούν θερμά με το ζήτημα αυθαίρετα και επειδή τους τυχαίνει μία δουλειά,

ψάχνουν εδώ να βρουν μία γρήγορη απάντηση

ΔΕΝ πρέπει ο καθένας τη γνώμη του να την παρουσιάζει σαν το κείμενο του νόμου, να αποπροσανατολίζει και να στρεβλώνει τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί.

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 18 παραγραφος 5.β 

Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού της παρ.5α του
ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρε−
τοι ημιϋπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και
αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε
βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν
πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδο−
μικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και
υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δό−
μησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατά την
παρ.5 του άρθρου 19 του παρόντος.

 

Δηλαδη επειδη δε το καταλαβαινω καλα αν απο κατοικια εγινε καταστημα χωρις υπερβαση δομησης βγαινει προστιμο μονο 500 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

καλα Ιασονα δεν το περιμενα απο εσενα να θελεις σε αυτη τη χωρα οι ιδιωτες μηχανικοι να κανουν τον Κοφι Αναν για τα αυθαιρετα που ''συνυπαρχουν''.

Εδω οι ιδιοι οι πελατες μας, που μας πληρωνουν, που εμεις ειμαστε οι μηχανικοι τους και θελουμε να τους βοηθησουμε, οταν παμε στις ιδιοκτησιες τους πανε να μας μπερδεψουν.

 

Σημερα πηγα σε βιοτεχνικο χωρο, και πισω ειχε μεγαλο υποστεγο απο το οποιο απλα ελειπε η λαμαρινα της καλυψης (στυλοι, δικτυωματα, ολα εκει) και μου λεει οτι ''οσα εχουν γινει εχουν αδεια, τα αλλα δεν εγιναν...''. Δλδ, μην μου γραψεις ως αυθαιρετο το συγκεκριμενο. Εγω τι να τον κανω τωρα?... 

 

Και μου λες να γινει συνολικη αντιμετωπιση των συνιδιοκτητων ή συγκατοικων....

Θα παρει χρονιααααααα...........

 

Τελος πιστευω οτι κολλατε σε μια λεξη (που κακως γραφτηκε ετσι) αλλα το πνευμα του νομου ειναι τετοιο που παντα αναφερεσαι στην ιδιοκτησια-ποσοστο σου.

 

Ας μας πει καποιος αν ποτε ΜΠΟΡΕΣΕ να ελεγξει κτισμα-οικοπεδο αλλου απο αυτον που τον πληρωσε!

 

Όχι δεν είπα πουθενά να κάνουν οι μηχανικοί το ...Κόφι Ανάν!!!!

Εξάλλου αυτός έχει λυμένα τα προβλήματά του κι εμείς πολεμάμε για το μεροκάματο!!!

Απλώς έγραψα αυτό που λέει ο νόμος.

Δηλαδή, ή τα βρίσκουν οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους κι αφήνουν τον επαγγελματία μηχανικό να κάνει σωστά τη δουλειά του, κι αναλόγως με το "πόρισμα της αυτοψίας του" αντιμετωπίζουν είτε το "καλό σενάριο, είτε το "κακ΄'ο σενάριο" ή ...πάπαλα η ρύθμιση ή ψάχνουν για το λαμόγιο που θα ...παρανομήσει!!! Δεν υπάρχει άλλη διέξοδος.

Κι όσον αφορά σε εμάς τους μηχανικούς κι αναλόγως με την εμπειρία που διαθέτει ο καθένας μας, απλώς ή ...χάνει τη συγκεκριμένη δουλειά, ή βλέπει το αν όντως είναι <40%, ή "πείθει" με τη δυναμική και τον επαγγελματισμό του και πάνε στην κατηγορία 5.

Αν αλλάξει ο νόμος, εδώ είμαστε να τα ξαναδούμε.....

Μέχρι τότε όμως οφείλουμε όλοι μας να ακολουθούμε τα γραφόμενά του.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.