Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο  εμένα....

Έχω περίπτωση κατασκευής αυθαίρετων αποθηκών σε πυλωτή πολυκατοικίας με 10 ιδιοκτήτες διαμερισμάτων.

Επειδή έχουν έκθεση αυτοψίας απο πολεοδομία θέλουν να τις τακτοποιήσουν.Πρόκειται για ένα κλειστό χώρο 70 τ.μ. που έχει 10 αποθήκες και διαδρόμους . Οι αποθήκες δεν φαίνονται πουθενά στη σύσταση Ο.Ι. 

1) Θα κάΝΩ 1 δήλωση ή 10? (λογικά 1 )

2) Θα βάλω σαν ιδιοκτήτες και τους 10 ιδιοκτήτες και αν ναι με ποιό ποσοστό? Με το ποσοστό απο τη σύσταση αυτό που έχουν επί του οικοπέδου ή αυτό που θα πάρει ο καθένας απο τα 70 τ.μ.?

3) Όταν λέει στο άρθρο 11 παρ. 1 δ  i " o συνιδιοκτήτης " εννοεί οι 10 ιδιοκτήτες να εξουσιοδοτήσουν έναν απο αυτούς να κάνει την τακτοποίηση και μετά να πάρει ο καθένας οτι του αναλογεί ή αν βάλω τον έναν με ποσοστό 100 % θα τις έχει όλες δικές του? 

4) Αν ένας ιδιοκτήτης δεν θέλει αποθήκη τότε μπορεί  να γίνει η τακτοποίηση με πλειοψηφία ιδιοκτητών ή θέλει απο όλους λόγω κοινόχρηστου χώρου .

 

Γενικά πως αντιμετωπίζετε περιπτώσεις αυθαιρέτων σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας που είναι όλοι οι ιδιοκτήτες δικαιούχοι  ?

 

ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν έχουν καθοριστεί αποκλειστικές χρήσεις στην πυλωτή.

 

Για να γίνει ολοκληρωμένη η δουλεία :

γνώμη μου είναι να πας με το    11. 1. iv  με προσύμφωνο

μπορούν να γίνουν 11 δηλώσεις (10 + 1 για τους κοινοχρηστους διαδρόμους των αποθηκών) ή μία για όλα ( με 10 συνιδιοκτήτες)

 

Αν πας με μία δήλωση τα πρώτα 50 τμ μπορείς να τα βάλεις με μειωτικό (?) Οι συγκρίσεις θα γίνουν με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου

Αν πας με 11 δηλώσεις θα μπουν όλες με μειωτικό, θα πάρεις 11 αμοιβές. Οι συγκρίσεις θα γίνουν με τα χιλιοστά των ΟΙ 

 

Σε κάθε περίπτωση θα χρειασθούμε προσύμφωνο, δηλαδή συναίνεση όλων 

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Μία δεύτερη γνώμη:

 

Καλησπέρα και απο  εμένα....

Έχω περίπτωση κατασκευής αυθαίρετων αποθηκών σε πυλωτή πολυκατοικίας με 10 ιδιοκτήτες διαμερισμάτων.

Επειδή έχουν έκθεση αυτοψίας απο πολεοδομία θέλουν να τις τακτοποιήσουν.Πρόκειται για ένα κλειστό χώρο 70 τ.μ. που έχει 10 αποθήκες και διαδρόμους . Οι αποθήκες δεν φαίνονται πουθενά στη σύσταση Ο.Ι. 

1) Θα κάΝΩ 1 δήλωση ή 10? (λογικά 1 ) Μία δήλωση

2) Θα βάλω σαν ιδιοκτήτες και τους 10 ιδιοκτήτες και αν ναι με ποιό ποσοστό? Με το ποσοστό απο τη σύσταση αυτό που έχουν επί του οικοπέδου ή αυτό που θα πάρει ο καθένας απο τα 70 τ.μ.? Άν θελουν και οι δέκα αποθήκη θα βάλεις και τους δέκα συνιδιοκτήτες με ίδιο ποσοστό στον καθένα 10/100 (παίρνω δεδομένο ότι οι αποθήκες είναι περίπου ίδιες) 

3) Όταν λέει στο άρθρο 11 παρ. 1 δ  i " o συνιδιοκτήτης " εννοεί οι 10 ιδιοκτήτες να εξουσιοδοτήσουν έναν απο αυτούς να κάνει την τακτοποίηση και μετά να πάρει ο καθένας οτι του αναλογεί ή αν βάλω τον έναν με ποσοστό 100 % θα τις έχει όλες δικές του? Θα εξουσιοδοτηθεί ένας, συνήθως ο διαχειριστης, αλλά θα φαίνονται όλοι στη δήλωση σαν συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους π.χ.10%

4) Αν ένας ιδιοκτήτης δεν θέλει αποθήκη τότε μπορεί  να γίνει η τακτοποίηση με πλειοψηφία ιδιοκτητών ή θέλει απο όλους λόγω κοινόχρηστου χώρου .

Συμφωνώ με τον συνάδελφο ponireas για παμψηφία για να μην υπάρχει μπέρδεμα. Μπορούν όμως και με απλή πλειοψηφία να παραχωρήσουν την αποκλειστική χρήση  ολόκληρου του χώρου και μετά να γίνει η τακτοποίηση από τους υπόλοιπους 

Γενικά πως αντιμετωπίζετε περιπτώσεις αυθαιρέτων σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας που είναι όλοι οι ιδιοκτήτες δικαιούχοι  ?

 

ευχαριστώ πολύ....

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

σε εκτος  σχεδιου γηπεδο υπαρχει αποθηκη βιοτεχνικου χαρακτηρα   εν μερει μεσα στο Δ η οποια ειναι μεγαλων διαστασεων κ  επισυρει κ μεγαλα προστιμα  .Αν ο ιδιοκτητης αγορασει απο το παρακειμενο κτημα καποια εκταση γινει καποιου ειδους  συνενωση  κ εκμηδενιστει το προβλημα με το Δ , θα μπορεσει ο ιδιοκτητης να πληρωσει το παραβολο κ να βγαλει αδεια?

Διαδικασιακα ειναι εφικτο??

η μηπως τελικα τακτοποιει το μη συννομο κ παει για αδεια στο συννομο τμημα?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγεται πολύ ωραία ιδέα !

Άλλά καλό θα ήταν να ρωτηθει σχετικά ή οικία πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

νικο,

 

μαλλον πρωτα να δεις αν το δευτερο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα κανονα

Στην περιπτωση αυτη το τμημα που θα αποκοπει,  υποθετω οτι ειναι σε τετοιο σημειο, πού  δεν το επηρεαζει

 

Αλλως,  αν ειναι κατα παρεκκλιση, το θεμα ειναι μηπως, μετα την αποκοπη, θεωρηθει "νεο"

και χασει την παρεκκλιση...

οπως ειπε και ο πονηρεας...

συζητησε το με την ΥΔΟΜ σε αυτο το επιπεδο..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

οκ θα  δω συμβολαια ομορου κ υδομ

Αν  το γηπεδο που θα δωσει την εδαφικη λουριδα δεν υποστει βλαβη τοτε το γηπεδο με την προβληματικη αποθηκη πως προχωρα  συμβολαιογραφικα ?πως θα γινει η συνενωση ?

δεν θα απαιτηθουν βεβαιωσεις ?αρα μηπως επανελθει το προβλημα  της αποθηκης ?

Link to comment
Share on other sites

αν σου πουν το   "ναι"

 

το μεταβιβαζομενο τμημα   πρεπει να ειναι "καθαρο"

 

Μετα την αγορα  θεωρεις συνενωμενα τοις πραγμασι και τα δυο, ως ανηκοντα στον ιδιο ιδιοκτητη

και εκδιδεις την ΟΑ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω μια περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής που θέλω να τακτοποιήσω με τον Ν.4178 με οικοδ. άδεια σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, το οποίο σήμερα είναι σε ζώνη πρασίνου. Για την κατηγορία πάω με τα εγκεκριμένα της αδείας, Για τον υπολογισμό του προστίμου τι όρους δόμησης θα πρέπει να χρησιμοποιήσω? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.