Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

mpirmpili

 

 Αν λάβουμε αυτολεξεί το κείμενο, αντιλαμβάνομαι ότι ο νόμος απαιτεί σε κάθε μεταβίβαση να γίνεται μνεία για την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας. Το έχουν αφήσει ανοιχτό το θέμα για να ρυθμιστούν οι λεπτομέρειες με κάποια Υ.Α στο μέλλον και αυτό γιατί δεν υπάρχει καμία λεπτομερής αναφορά στο τι μνημονεύεται, που μνημονεύεται και αν ο μηχανικός και ο συμβολαιογράφος έχουν και οι 2 την υποχρέωση, ο μεν στη βεβαίωση μεταβίβασης, ο δε στο συμβόλαιο, να μνημονεύσουν την υποχρέωση ή μη υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας.
Θεωρώ όμως ότι το να αναγράψεις στα σχόλια της βεβαίωσης, για μια περίπτωση που δεν απαιτεί μελέτη στατικής επάρκειας, όπως πχ κατοικία δεν είναι λάθος. 
 
martha1

Ακόμη και αν βάλουν και τον ιδιοκτήτη να υπογράφει Υ.Δ δε νομίζω ότι έχει κανένα πρακτικό ενδιαφέρον για μας. Θα είναι κάτι αντίστοιχο με την Υ.Δ του ιδιοκτήτη για την υπαγωγή στο νόμο. Πάλι εμείς θα έχουμε την τελική ευθύνη. 

 

β. Μελέτη στατικής επάρκειας για κάθε αυθαίρετη 
κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή 
εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης, όπως εν−
δεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινω−
νικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, 
ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρη−
σκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, 
κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε 
κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, καθώς και σε 
μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω 
χρήσεις, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά στην υπουρ−
γική απόφαση του επόμενου εδαφίου γ΄ της παρούσας 
παραγράφου.
Η μελέτη στατικής επάρκειας δύναται να υποβάλλεται 
εντός προθεσμίας πέντε (5) ετών από την ημερομηνία 
υπαγωγής και σε κάθε περίπτωση πριν τη συμπλήρωση 
της ταυτότητας του κτιρίου.
Σε κάθε βεβαίωση υπαγωγής και βεβαίωση για μετα−
βίβαση γίνεται ειδική μνεία για την υποβολή ή μη της 
μελέτης στατικής επάρκειας κατά τις διατάξεις του 
παρόντος άρθρου.
γ. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέρ−
γειας και Κλιματικής Αλλαγής, δύνανται να καθορίζονται 
οι λεπτομέρειες για την εφαρμογή της παρούσας, καθώς 
το πρότυπο δελτίο συμπλήρωσης δομικής τρωτότητας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως το λέει, "Σε κάθε βεβαίωση", δείχνει πως η μνεία πρέπει να γίνει στην βεβαίωση.

Και άντε στην βεβαίωση υπαγωγής έχουμε τα σχόλια.

Στην βεβαίωση μεταβίβασης όμως δεν έχουμε σχολιασμό, το λεκτικό είναι στάνταρ....

Βέβαια η βεβαίωση μεταβίβασης τακτοποιημένου πρέπει να συνοδεύεται και από την βεβαίωση υπαγωγής, οπότε λύνεται... αλλά για ακόμα μία φορά !@#$%^&*()

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όμως δεν έχει επιλογή να μείνουν κενά κάποια κελιά όπως αυτό που λέει επικρατούσα χρήση. Ούτε έχει επιλογή για αδόμητο. Αφήνω αυτό που υπάρχει ήδη χωρίς να το πειράξω ακόμα και αν λέει κτίριο...?Αυτό δεν έχω καταλάβει.

Για το τοπογραφικό στο ΤΕΕ δε μου είπαν ότι χρειάζεται.

Και άλλη μια απορία. Χρειάζεται συμβαση ανάθεσης- ανάληψης έργου? Ή απλά κόβω απόδειξη και είμαι εντάξει???ΦΕΜ??

Edited by vstarch
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής:

Υπάρχει Ο.Α. του1960 αλλά δεν υπάρχει ο φάκελος στην πολεοδομία (πάρθηκε βεβαίωση γι'αυτό).

Υπάρχει όμως η κάτοψη του συμβολαίου και το τοπογραφικό του συμβολαίου (εντός σχεδίου).

Με βάση αυτήν την κάτοψη φαίνεται ότι δεν υπάρχουν παραβάσεις.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση (για μεταβίβαση) στηριζόμενος στην κάτοψη του συμβολαίου, (πατώντας ίσως στο Άρθρο 11 παρ.6α, iv) ,αφού η Ο.Α. εκδόθηκε πριν το 1983, η θα υπάρξει πρόβλημα;

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Και άντε στην βεβαίωση υπαγωγής έχουμε τα σχόλια.

Στην βεβαίωση μεταβίβασης όμως δεν έχουμε σχολιασμό, το λεκτικό είναι στάνταρ....

Βέβαια η βεβαίωση μεταβίβασης τακτοποιημένου πρέπει να συνοδεύεται και από την βεβαίωση υπαγωγής, οπότε λύνεται... αλλά για ακόμα μία φορά !@#$%^&*()

Προσωπικά συνεχίζω την πρακτική μου όπως στον 4014. Ακόμη και στις τακτοποιήσεις, όταν πρόκειται για μεταβίβαση, κάνω ΝΕΑ δήλωση με μηδενική εννοείται αμοιβή, όπου ΕΓΩ γράφω στην ΤΕ τα ΣΩΣΤΑ που μου επιδόθηκαν από τον ιδιοκτήτη και άλλες λεπτομέρειες. Εάν το σύστημα είναι ΗΛΙΘΙΟ (το σύστημα από μόνο του όχι, αλλά αυτοί που το φτιάχνουν) και λέει ότι μου επιδόθηκε στέλεχος άδειας σε παντελώς αυθαίρετο χωρίς άδεια, εγώ ΓΙΑΤΙ να υπογράψω και να δώσω αυτό στον συμβολαιογράφο?

Στην ΝΕΑ λοιπόν δήλωση, αναφέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι σκ@τ@ ισχύει και εννοείται επίσης πως πίσω από τη νέα βεβαίωση του συστήματος αναφέρω ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι του 5σέλιδου της νέας δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

karanus

 

κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς. Είναι επισφαλές. Η σύγκριση γίνεται με τα εγκεκριμένα της άδειας. Αν αυτά δεν υπάρχουν, ακολουθείται η επίπονη, χρονοβόρα και κοστοβόρα διαδικασία της ανασύστασης φακέλου ή της μερικής ανασύστασης.

Αυτό που αναφέρει περί χρήσης κάτοψης, έχει βοηθητική έννοια για εμάς. Δε σημαίνει πως συγκρίνουμε με την κάτοψη συμβολαίου. Απλά την χρησιμοποιούμε για δική μας ευκολία. 

Και πρακτικά αν σκεφτούμε, πως μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι τα εγκεκριμένα σχέδια δεν ήταν διαφορετικά και η σύσταση έγινε με σχέδιο αποτύπωσης;.

Η κάτοψη και το τοπογραφικό, τα οποία παρέλαβες από το αρχείο του συμβολαιογράφου, έχουν ένδειξη από θεώρηση πολεοδομίας (δ/νση τεχνικών υπηρεσιών) ότι αφορούν την τάδε οικοδομική άδεια? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δώσω βεβαίωση (για μεταβίβαση) στηριζόμενος στην κάτοψη του συμβολαίου, (πατώντας ίσως στο Άρθρο 11 παρ.6α, iv) ,αφού η Ο.Α. εκδόθηκε πριν το 1983, η θα υπάρξει πρόβλημα;

Εισαι στο αρθ.11 6γ

περα απο αυτο, ξερεις τι εχουν δει τα ματια μου, αλλα σχεδια αδειας και αλλα στο συμβολαιογραφο οπου εγιναν συμβολαια? Μιλαμε καμια σχεση. Θελει προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συνεχίζω την πρακτική μου όπως στον 4014. Ακόμη και στις τακτοποιήσεις, όταν πρόκειται για μεταβίβαση, κάνω ΝΕΑ δήλωση με μηδενική εννοείται αμοιβή, όπου ΕΓΩ γράφω στην ΤΕ τα ΣΩΣΤΑ που μου επιδόθηκαν από τον ιδιοκτήτη και άλλες λεπτομέρειες. Εάν το σύστημα είναι ΗΛΙΘΙΟ (το σύστημα από μόνο του όχι, αλλά αυτοί που το φτιάχνουν) και λέει ότι μου επιδόθηκε στέλεχος άδειας σε παντελώς αυθαίρετο χωρίς άδεια, εγώ ΓΙΑΤΙ να υπογράψω και να δώσω αυτό στον συμβολαιογράφο?

Στην ΝΕΑ λοιπόν δήλωση, αναφέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι σκ@τ@ ισχύει και εννοείται επίσης πως πίσω από τη νέα βεβαίωση του συστήματος αναφέρω ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι του 5σέλιδου της νέας δήλωσης.

H bebaiwsh poy einai meta apo taktopoihsh prepei na synodeuetai apo to 5fyllo ths taktopoihshs.

 

 

sorry; no greek keyboard...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 και Largy.

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Αυτούς τους προβληματισμούς έχω και εγώ.

Τελικα΄αποφασίζω να το προχωρήσω στηριζόμενος στα στοιχεία απο τον συμβολαιογράφο ,αφού διαπίστωσα ότι το περίγραμμα είναι στην σωστή του θέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.