Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

φαεθων,

σωστα

 

με το 3/2 επιβαλλεται σε καθε μεταβιβαση ή συσταση να προσαρτωνται "επισημα"  έγγραφα

[ωστε να μην επαναληφθει το φαινομενο της διαμερισματωσης...]

 

Με τι 3/3 διευκρινιζεται οτι,  εφοσον υπαρχει τακτοποιηση του 4178, θα επισυναπτονται επι πλεον των αρχικων σχεδιων και της ΟΑ,

 

"αντιγραφα απο το πληροφοριακο συστημα του αρθρου 10 ...των  σχεδιων που τις απεικονιζουν..."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimitrispsi, προφανώς ρωτά για αυτά που θα επισυναφθούν στα συμβόλαια. Βασικά το πρόβλημα το έχει ο συμβολαιογράφος και ο δικηγόρος. Αφού δεν θα γίνει πράξη ν4178, πρέπει να επισυναφθούν αντίγραφα των σχεδίων της άδειας δόμησης του κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4030/2011, θεωρημένα από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ.

Άρα ο ξάδελφος έχει δίκιο...

Αν το συμβόλαιο είναι σύσταση ή τροποποίηση σύστασης θέλει θεωρημένα σχέδια από την Υ.ΔΟΜ. Διαφορετικά (οτιδήποτε άλλο) μπορεί να γίνει με τις παλαιές κατόψεις. Αν έχει γίνει ρύθμιση απαιτούνται και τα δικά σου (κάτοψη και τομή).

 

Το πρόβλημα από μέρους μου είναι αυτό το "σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4030/2011". Τα σχέδια είναι παλιά και προφανώς δεν είναι σύμφωνα με τις διατάξεις. Άρα; Τα βάζω όπως είναι ξεχνώντας τον 4030?

Link to comment
Share on other sites

dimitrispsi, έχει δίκιο ο nzerman.

Αφού δεν κάνει/τροποποιεί σύσταση, δεν απαιτεί ο νόμος θεωρημένα αντίγραφα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

:smile:  :smile: .Το πήγαν και το έφεραν, από τότε άλλαξε 2-3 διαφορετικά οικόπεδα. Είναι νόμιμα υφιστάμενο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Έχω σε εκτός σχεδίου οικόπεδο δύο κτίρια. Το πρώτο κατασκευάστηκε με νόμιμη άδεια το 1986 αλλά τοποθετήθηκε σε διαφορετική θέση μέσα στο οικόπεδο απ' αυτή της άδειας παραβιάζοντας την υποχρεωτική απόσταση από τα όρια (δηλ εντός τον 15μ). Για την κατασκευή του δεύτερου κτιρίου το 2009 εκδόθηκε νέα άδεια (προσθήκης κατ επέκταση κτιρίου) στην οποία το παλαιό κτίριο φαίνεται περίπου στη θέση που είναι τώρα αλλά χωρίς να παραβιάζει τα 15μ από τα όρια. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πώς δηλώνω την παράβαση αυτή της παραβίασης της απόστασης Δ από τα όρια.Υπέρβαση δόμησης δεν έχω. Μπορώ όμως να δηλώσω μόνο υπέρβαση πλάγιας απόστασης (δηλαδή στο πεδίο της υπέρβασης δόμησης μπορώ να βάλω ''χωρίς υπέρβαση'');

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν έχει η κάτοψη του συμβολαιογράφου σφραγίδα από Πολεοδομία, μπορεί η vasiliki k να τη χρησιμοποιήσει για μεταβίβασή;

Link to comment
Share on other sites

Με βεβαιότητα ναι (καθότι θα έχει χρησιμοποιηθεί η εγκεκριμένη - το πιθανότερο).

 

 

Απευθυνθηκα στην πολεοδομια, απο εκει μου ειπανε οτι δεν υπαρχουνε φακελοι πριν το 1995 διοτι χαθηκαν σε μια καταστροφη του τοτε κτιριου. Η μονη κατοψη που εχω ειναι απο συμβολαιογραφο αλλα μου ειπανε απο την πολεοδομια οτι μονο τα δικα τους αρχεια θεωρουνται εγκεκριμενα. Το οτι δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες το συμπερανα με βαση την κατοψη του συμβολαιογραφου..

 

Από την πολεοδομία σου είπαν ...μπούρδες!!!!

Θα έπρεπε να σου πουν "....μόνο τα εγκεκριμένα σχέδια είναι αποδεκτά από την πολεοδομία ή για την έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης ή απεικονίζουν τη νόμιμη "πολεοδομική κατάσταση" ενός ακινήτου.....

Κι εσύ έπρεπε ν' απαντήσεις, "...μα τι λέτε βρε παιδιά, κι ο ιδιοκτήτης έχει εγκεκριμένη κα΄τοψη από το δικό του αρχείο, δεν κάνει';;;;;;;"..

Eγκεκριμένες κατόψεις κυκλοφορούν παντού.

Στα πιό απίθανα σημεία!!!

Μόνο, που δεν ....φωνάζουν!!!!!

Στα αρχεία συμβολαιογράφων, στα αρχεία συνιδιοκτητών, στη ΔΕΗ κ.λπ.

Όταν ζητήσεις 2.000 ευρώ για ανασύσταση φακέλλου από τον ιδιοκτήτη, τότε ξέρεις τι ....αγοούρι θα νοιώσει και πως θα τρέξει να σε εξυπηρετήσει;;;;;;

Η' όταν του πεις αμοιβή για τη βεβαίωση 250 ευρώ και αμοιβή για τη διαδικασία αναζήτησης της "χαμένης κάτοψης" άλλα 250 ευρώ, ξέρεις πόσο θα μεγαλώσει το προηγούμενο ....αγγούρι;;;;;;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Με βεβαιότητα ναι (καθότι θα έχει χρησιμοποιηθεί η εγκεκριμένη - το πιθανότερο).

Δυστυχως ομως η κατοψη δεν εχει σφραγιδα απο πολεοδομια, τι κανω σε αυτην την περιπτωση?? να ψαξω και στα συμβολαια των υπολοιπων ενοικων ενα προς ενα μηπως και καποιο ειναι σφραγισμενο? και αν παλι δε βρω? (που ειναι και το πιθανοτερο)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξαναδιαβάσεις το προηγούμενο post μου (έκανα συμπληρώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι για την έκδοση βεβαίωση σε νόμιμο κτιρίο  προ του 55, ποιά διατύπωση βεβαίωσης επιλέγουμε?

Ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (πρώτη κατά σειρά) ή ότι υπάγεται στις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 (δεύτερη κατά σειρά).

 

Και οι δύο επιλογές σωστές μου φαίνονται αλλά ποιά είναι η ορθότερη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.