Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

1. Διαμέρισμα σε πολυκατοικία προ '75 είναι μεγαλύτερο στη σύσταση οριζοντίων σε σχέση με την άδεια. Τί κάνουμε? Κολλάει στην παρ. 6α iv, άρθρου 11? 

2. Κτίσμα ή διαμέρισμα μικρότερο από αυτό της ο.α. (εντός του νόμιμου περιγράμματος) θεωρείται αυθαιρεσία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά το #498, το δώμα είναι αναγκαστικά κοινόχρηστο και δεν μπορεί επί αυτού να συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία. Οι βεβαιώσεις αναφέρονται σε σύσταση εμπράγματου δικαιώματος επί ακινήτου και όχι σε αέρηδες.-

 

Λένε για δικαιοπραξία εν ζωή, τώρα τι βεβαίωση θα δώσεις για μεταβίβαση ποσοστών αέρα και οικοπεδούχο σε εργολάβο (πώληση χνιλιοστών) δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

1. Διαμέρισμα σε πολυκατοικία προ '75 είναι μεγαλύτερο στη σύσταση οριζοντίων σε σχέση με την άδεια. Τί κάνουμε? Κολλάει στην παρ. 6α iv, άρθρου 11? 

2. Κτίσμα ή διαμέρισμα μικρότερο από αυτό της ο.α. (εντός του νόμιμου περιγράμματος) θεωρείται αυθαιρεσία?

1) ΟΧΙ. Ξέχνα τη σύσταση προς το παρόν, δες τα εγκεκριμένα της ο.α. και την υφιστάμενη κατάσταση. Μετά ρύθμισε τις αυθαιρεσίες και στο σχέδιο της κάτοψης που θα επισυνάψεις στο σύστημα ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ξαναθυμήσου το σχέδιο της σύστασης και ΑΝ είναι όπως η υφιστάμενη κατάσταση ανέβασέ το όπως είναι. (Δες ξανά τον νόμο και την εγκύκλιο)

 

2) ΟΧΙ, εκτός και αν δημιουργεί άλλες αυθαιρεσίες. (Δες εγκύκλιο)

Link to comment
Share on other sites

Λένε για δικαιοπραξία εν ζωή, τώρα τι βεβαίωση θα δώσεις για μεταβίβαση ποσοστών αέρα και οικοπεδούχο σε εργολάβο (πώληση χνιλιοστών) δε γνωρίζω.

 

Θα επανελθω μετα την αυτοψια. Να διαβασω και την συσταση, να δω ακριβως τι εχουν κανει... Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για περίπτωση ακινήτου χωρίς αυθαιρεσίες η βεβαίωση του Ν.4178 βγαίνει κανονικά από το σύστημα? Αεροφωτογραφία απλά δεν μπαίνει μέχρι να εισαχθούν στο σύστημα? Χρειάζεται κάτι επιπλέον που ξεχνάω αυτή τη στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

1.σε οικοπεδο σε οικισμο <2000 κατοικων υπαρχει κτισμα απο το 1950. στην περιοχη δε μπορω να βρω ΑΦ. εκδιδω βεβαιωση επειδη ειναι προ 55; ή αυτο ηταν στον 4014;

 

2.αγροτεμαχιο το οποιο δεν ειναι αρτιο και δεν ειναιοικοδομησιμο μπορω να εκδωσω βεβαιωση χωριςτην υποχρεωση του τοπογραφικου διαγραμματος;

Link to comment
Share on other sites

φαινεται μονο σε συμβολαιο το οποιο εγινε προ 10ετιας και το χαρακτηριζει σπιτι του 50...ειναι οντως..απο διαθηκη προηλθε...

αρα;

 

ειναι δημοσιο εγραφο;

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση.

Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις με την αερ/φια θα αναζητήσεις μεταγενέστερη πριν το 75 και θα το υπάγεις ως αυθαίρετο προ 9-6-75 με 500 ευρώ πρόστιμο.

Το προ δεκαετίας συμβόλαιο που απλά αναφέρει το κτίσμα δεν λεει απολύτως τίποτα αν δεν κάνει παραπομπή σε τίτλο προγενέστερο του 55.

Ακόμη και αν βρείς αερ/φια παλιά του 1945 η κλίμακα της θα είναι απαγορευτική για την θέαση της. 

Link to comment
Share on other sites

 Εχω πεισει τον πελατη μου αυτο που εχει τα 20τ.μ. οτι για να ειναι καλλυμενος θα πρεπει να κανουμε δηλωση διαμερισματωσης. Βεβαια του ειπα οτι εφοσον το εχουν επαναφερει στην αρχικη κατασταση ισως να μπορω να του δωσω καθοτι ισως να μην με ενδιαφερει το ιδιοκτησιακο. Ρωτησανε την συμβολαιογραφο τους η οποια σιγουρα θα ειχε προβλημα κατα την δικη μου γνωμη και τους ειπε  οτι μπορει να κανει το συμβολαιο με την βεβαιωση μου που θα αφορα το ολο. Απο οτι καταλαβα δεν προκειται για σοβαρη συμβολαιογραφο γιατι τηλεφωνικα μου εξηγουσε για ενα μορφωμα συμβολαιου που αμφιβαλλω αν θα μπορει να μεταγραφει.

Βεβαι με ενα τετοιο συμβολαιο δεν ξερω και κατα ποσο θα ειναι καλυμμενος ο πελατης μου σε μελλοντικη δικαιοπραξια επι του ακινητου.

 

Εσύ μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4178 για τα 50 τ.μ.

Ο συμβολαιογράφος δεν μπορεί να κάνει συμβόλαια.

Μοναδική λύση:

Να ξαναγίνει ο τοίχος (έστω και με πρόχειρες γυψοσανίδες), να γίνει ρύθμιση για διαφορετική διαμερισμάτωση (δύο χώροι πλέον), να γίνει η μεταβίβαση του ενός στον άλλο ιδιοκτήτη και ...βλέπουν για το μέλλον το πως θα κάνει τη "συνένωση" αυτών (αν είναι αναγκαίο).

και, συμφωνωντας με τον ιασονα

που εδωσε την πρακτικη λύση....

 

αν εισαι Κιλκις...  τότε

 

-θελεις κτηματολογιο.....  θα γραφει για  χωρο εμβαδου  20 τμ.

- θελεις ΤΑΠ..... θα ειναι για τα 20τμ.

Αρα,  δεν μπορεις να κανεις συμβολαιο για 50 τμ..

 

Θα κανεις διαμερισματωση  για τα 30 και τα  20 τμ

θα  αγορασει  ο διπλανος  τα 20 τμ. ...θα εχει δυο ομορες αυτοτελεις οριζοντιες  ιδιοκτησιες

 

μετα θα ζητησεις αδεια καθαιρεσης της μεσοτοιχιας,  με το ΝΟΚ 23/5.. :smile: :-) :smile:

 

καλη συνεχεια

 

υγ

μπραβο Θοδωρη

 

"τα ειπες ολα" με δυο λεξεις

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.