Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Η βεβαίωση που είναι μετά από τακτοποίηση πρέπει να συνοδεύεται από το 5φυλλο της τακτοποίησης.

ΝΑΙ ΑΛΛΑ... αυτή η "αυτόματη" βεβαίωση αμέσως μετά την τακτοποίησή μου, λέει ότι μου επιδόθηκαν στέλεχος άδειας, εγκεκριμένα σχέδια κλπ Μ@Λ@ΚΙΕΣ, οι οποίες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην περίπτωσή μου, αφού έχω ΠΑΝΤΕΛΩΣ αυθαίρετο!!!

 

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΜΜΕΝΟ!!!!

 

Επίσης, στο 5σέλιδο της τακτοποίησης, υπάρχει δική μου ΤΕ, αλλά δεν αναφέρω μέσα τι δικαιολογητικά μου έχουν δοθεί κλπ. Αναφέρω μόνο ότι λέει ο 4178 για την ΤΕ.

 

Οπότε, η λύση στο να μην υπογράψω "τυφλά" την αρχική βεβαίωση που είναι ΛΑΘΟΣ χωρίς να υπάρχει κάπου σωστά γραμμένη, είναι να κάνω ΝΕΑ δήλωση επιλέγοντας ότι οι αυθαιρεσίες στο ακίνητο είναι τακτοποιημένες ΚΑΙ ΕΚΕΙ στην ΤΕ να αναφέρω ΑΚΡΙΒΩΣ το λεκτικό της βεβαίωσης με τα ΑΚΡΙΒΗ στοιχεία (α/α δήλωσης νομιμοποίησης, τα σχέδια που μου δόθηκαν (αυτά που έκανα εγώ δλδ για την τακτοποίηση) κλπ).

 

ΥΓ: Είναι σαν να έχεις κάνει ΕΣΥ την τακτοποίηση και μετά από μήνες έρχεται με όλα τα δικαιολογητικά ο ΔΙΚΟΣ σου ιδιοκτήτης σε εμένα να του βγάλω βεβαίωση. Απλά τότε θα τον χρέωνα, ενώ τώρα βάζω μηδενική αμοιβή διότι δεν είναι μία βεβαίωση ανεξάρτητη, αλλά βγαίνει για να καλύψει τη βλακεία του συστήματος και εγώ να καλύψω τον πισινό μου από οτιδήποτε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταλαβαίνω τι κανείς και τον λόγο που το κανείς. Απλά επισημαίνω πως η οποιαδήποτε βεβαίωση νομιμότητας κτιρίου που έχει τακτοποιηθεί με ν4014 ή ν4178, πρέπει να συνοδεύεται και από το 5φυλλο της τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σε κατάλαβα! Ναι, εννοείται ότι η συμβολαιογράφος εκτός από τη νέα βεβαίωση και το 5σέλιδό της, θα πάρει και το αρχικό και μοναδικό 5σέλιδο της τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση που την "εβλεπα στον οριζοντα" ότι θα ερθει καποια στιγμη από τον 4014...:

 

- Δηλωση 4014 πληρωνει ακομα ΔΟΣΕΙΣ.

- Εχει, μεταξυ αλλων, Διαφορετικη Διαμερισματωση αφου εχουν συνενωθεί 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες.

- Ο τυπος θελει τωρα να τις χωρισει ξανα (όπως είναι στην αδεια και στην συσταση).

 

1η λυση:   Μεταφορα της δηλωσης στον 4178, νεες φωτογραφιες και υπολογισμος νεου προστιμου?  Ετσι όμως είναι εκτεθειμένος ο μηχανικος αφου είναι φανερο ότι ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ της ενιαιας πλεον λειτουργικα ιδιοκτησίας εγινε ΜΕΤΑ την 28.7.11............

 

2η λυση:  Μεταφορα της δηλωσης στον 4178 κλπ. και ταυτοχρονη ενταξη στο αρθρο που μιλαει για εκδοση οικοδομικης αδειας?

Υπαρχει η δυνατοτητα εκδοσης οικοδομικης αδειας διαχωρισμου ιδιοκτησιών σε ιδιοκτησια υπο ρυθμιση?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με την ακρίβεια του λεκτικού της βεβαίωσης ...

 

Μπορώ να δώσω βεβαίωση με περιεχόμενο αυτό του άρθρου 3, παρ. 1.α. ii) του 4178 και ταυτόχρονα στο συμβόλαιο να επισυνάπτεται αντίγραφο σχεδίου της παρ. 3 ;

 

Ιστορικό : μετατροπή υπάρχοντος (προ 55) στεγάστρου σε εξώστη (το 67) χωρίς άλλη αυθαιρεσία, δήλωση 4178 και περαίωσή της γι'αυτό, άδεια δόμησης προσθήκης κατ' επέκταση υπάρχοντος και τώρα βεβαίωση για τροποποίηση της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως θα πας με το α ii) αφού λες ότι περαίωσες διαδικασία αυθαιρέτου με τον 4178.

Κανονικά με το α iii) θα έπρεπε να πας, εκτος αν δεν καταλαβαίνω κάτι. 

Για το δεύτερο μέρος του ερωτήματός σου (σχεδίου της παρ. 3) , συμφωνώ.

 

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΑΛΛΑ... αυτή η "αυτόματη" βεβαίωση αμέσως μετά την τακτοποίησή μου, λέει ότι μου επιδόθηκαν στέλεχος άδειας, εγκεκριμένα σχέδια κλπ Μ@Λ@ΚΙΕΣ, οι οποίες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην περίπτωσή μου, αφού έχω ΠΑΝΤΕΛΩΣ αυθαίρετο!!!

 

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΜΜΕΝΟ!!!!

 

Επίσης, στο 5σέλιδο της τακτοποίησης, υπάρχει δική μου ΤΕ, αλλά δεν αναφέρω μέσα τι δικαιολογητικά μου έχουν δοθεί κλπ. Αναφέρω μόνο ότι λέει ο 4178 για την ΤΕ.

 

Οπότε, η λύση στο να μην υπογράψω "τυφλά" την αρχική βεβαίωση που είναι ΛΑΘΟΣ χωρίς να υπάρχει κάπου σωστά γραμμένη, είναι να κάνω ΝΕΑ δήλωση επιλέγοντας ότι οι αυθαιρεσίες στο ακίνητο είναι τακτοποιημένες ΚΑΙ ΕΚΕΙ στην ΤΕ να αναφέρω ΑΚΡΙΒΩΣ το λεκτικό της βεβαίωσης με τα ΑΚΡΙΒΗ στοιχεία (α/α δήλωσης νομιμοποίησης, τα σχέδια που μου δόθηκαν (αυτά που έκανα εγώ δλδ για την τακτοποίηση) κλπ).

 

ΥΓ: Είναι σαν να έχεις κάνει ΕΣΥ την τακτοποίηση και μετά από μήνες έρχεται με όλα τα δικαιολογητικά ο ΔΙΚΟΣ σου ιδιοκτήτης σε εμένα να του βγάλω βεβαίωση. Απλά τότε θα τον χρέωνα, ενώ τώρα βάζω μηδενική αμοιβή διότι δεν είναι μία βεβαίωση ανεξάρτητη, αλλά βγαίνει για να καλύψει τη βλακεία του συστήματος και εγώ να καλύψω τον πισινό μου από οτιδήποτε.

 

Ορθότατη αντιμετώπιση - ίαση του ..."βλαμμένου" συστήματος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πιθανότερο που βλέπω είναι πρώτα να ολοκληρωθεί η δήλωση 4178 και στη συνέχεια υποβολή φακέλλου έκδοσης ΟΑ στην οικεία πολεοδομία για "Διαχωρισμό ενός διαμερίσματος σε δύο" (extra χρήμα δηλαδή).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.