Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ούτε ξέρουν το τι ακριβώς τους γίνετε!!!! Έπρεπε να κάνουν τις καθαρίστριες κι όχι να είναι ελεγκτές μηχανικοί σε πολεοδομία. Κρίμα για την κατάντια τους.

 

Ζήτησέ το να στο δώσουν γραπτώς για να τους ....ξεμπροστιάσουμε!!!!

Κι αν το πάρεις ...σφύρα μου κλέφτικα!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα τροχόσπιτο από το οποίο έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και έχει τοποθετηθεί σε ένα τοιχάκι από τσιμεντόλιθους, μπορώ να το δηλώσω ως υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου έτσι δεν είναι; Το πρόβλημά μου είναι πώς θα αντιμετωπιστεί όταν πάω να συμπληρώσω Δελτίο Δομικής Τρωτότητας ή πάω να περιγράψω στην τεχνική μου έκθεση την κατασκευή. Έχετε καμιά ιδέα;

για το post αυτο σου εχω στειλει pm, ριξε μια ματια σε παρακαλω!
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτος σχεδιου γηπεδο κατασκευαστηκε το 1982 κατοικια 45 τμ ενω ειχε εκδοθει αδεια για αγροτικη αποθηκη 30τμ.

Επιπλεον τη δεκαετια του 90 κατασκευαστηκαν τρεις αποθηκες απο 10τμ η καθε μια.

Ερωτηση:επειδη μαλλον δεν μπορει να παει κατηγορια 2 ,πως θα το δηλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Γειά!!!!

           Σε αυθαίρετο κτίσμα,  σε αγροτεμάχιο  κάτω των 4 στρεμμάτων έχουν ορισθεί κάθετες ιδιοκτησίες κατα 50%, και το οποίο έχει κατατμηθεί στις δυο ιδιοκτησίες και νομιμοποιηθεί με τον νόμο Τρίτση '83. Στη συνέχεια προσθήκες:

                        WC                    1983

                        κουζίνα               2002

                        υπνοδωμάτιο      1979

                         καθιστικό            1983

                        σαλόνι                 1977 (νομιμοποιήθηκε με 1837/83)

 Η τουαλέτα να θεωρήσω επειδή ότι έχει άδεια (βάση Ε39/67 Ε48/74) από την οικεία πολεοδομία για την κατασκευή της είναι νόμιμη;

Ανήκουν οι αυθαίρετες προσθήκες στην κατηγορία 5 καθώς το αγροτεμάχιο είναι κάτω των 4 στρεμμάτων;

έχει παραβιασθει το Δ;

πως βάζουμε τον ημιυπαίθριο από τον εξώστη της ταράτσας που στηρίζετε με κολώνες στο 4178

υπάρχει μεταγενέστερη προσθήκη αποθήκης ύψους κάτω του 2,5 μ. η οποία κατατμήσετε από τα όρια των ιδιοκτησιών. Είναι μια παράβαση με τα τετραγωνικά ως βοηθητικού χώρου, στα τετραγωνικά του πελάτη μου που του αναλογούν;

έχω αεροφωτογραφίες από ΓΥΣ 1988

και του 2003 αλλά στην παλιά δεν φαίνονται πολλά και στην νεότερη απλώς φαίνονται τα κτίσματα.

Ποια μεθοδολογία να ακολουθήσω με το 4178;

Ευχαριστώ!

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα νομικά προβλήματα που ανέφερα σε προηγούμενα post για το θέμα αυτό......

Link to comment
Share on other sites

ιασονα

πολυ σωστα...

με τον 4178 προβλεπεται να μπορει να συνεχισει την αποπληρωμη ο αγοραστης

-και με την εγκυκλιο 3, νομιζω, διευκρινισαν αυτο που ειχαν ξεχασει...  δλδ οτι αυτο  δεν αποτελει ουτε εκχωρηση ουτε αναδοχη χρεους...γιατι αλλιοιώς θα υπηρχαν φορολογικα προβληματα...-

 

Δεν υπαρχει ρητα καθωρισμενη διαδικασια.

Το πιο πιθανο ειναι οτι

ο αγοραστης    αν    αποδέχεται να εξοφλησει το υπολοιπο 70%...

θα το κανει στο ονομα του πωλητη...αλλά    αν δεν πληρωσει  κινδυνευει να ακυρωθει η τακτοποιηση με δικη του υπαιτιοτητα

χωρις καμμια ευθυνη του πωλητη.

 

Στην πραξη - αυτο  πού γινεται....-ο πωλητης -παιρνοντας μια προκαταβολη απο τον αγοραστη εξοφλεί και τελειωνει εδω ολο το θεμα...χωρις προβλημα κανενα.

[παιρνει και την εκπτωση...]

Ετσι υπαρχει απολυτη προστασια  για οποιαδηποτε ανωμαλη εξελιξη της υποθεσης...συμπεριλαμβανομενης   καθε πιθανης ή απροβλεπτης  περιπτωσης ...μηδε του θανατου εξαιρουμενου...

Αυτη ειναι η αποψη των δικηγορων...

 

Μονη εξαιρεση γινεται στις περιπτωσεις γονικων παροχων ή δωρεων...

αλλα εδω ειναι διαφορετικα τα πραγματα...

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή νομίζω πρέπει να είναι η σωστότερη αντιμετώπιση του θέματος για να είναι όλοι καλυμμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.