Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

όταν έχω έναν ενιαίο αυθαίρετο χώρο ορόφου που σε τμήμα του η υπέρβαση ύψους είναι <20% της επιτρεπόμενης αλλά σε αυτό το τμήμα υπάρχει και υπέρβαση κάλυψης λόγω του ότι εκτείνεται και σε προβόλου μπαλκονιού. Στο άλλο τμήμα του η υπέρβαση ύψους είναι >20% χωρίς όμως να εκτείνεται σε μπαλκόνι αυτό , τα δύο φύλλα καταγραφής μπορούν να διαφέρουν ως προς το συντελεστή υπέρβασης κάλυψης ασχέτως που πρόκειται για ενιαίο χώρο? εννοείται ότι ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης πρέπει να είναι ίδιος και στα δύο φύλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναδιατύπωσε το ερώτημα σου ώστε να είναι ξεκάθαρο. Γενικότερα οι συντελεστές προσαύξησης προστίμου λόγω υπέρβασης δόμησης και κάλυψης είναι οι ίδιοι σε κάθε Φ.Κ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αποτι κατάλαβα έχεις 20τ.μ  ας υποθέσουμε ενιαιό χώρο

 

από τον οποίο τα 10τ.μ είναι σε τμήμα προβόλου επομένως έχουν Υ.Κ  και  Υ.Υ

ΚΑΙ άλλα 10 τ.μ πιθανότα σε εσοχή του κτιρίου που έχουν Υ.Υ>20%  γιατί έχεις κεκλιμένη στέγη?

Link to comment
Share on other sites

σωστά αυτό είναι το ερώτημα όπως λέει ο akious...έστω 20τ.μ., τα 10τ.μ. με ΥΥ<20% είναι σε πρόβολο με ΥΚ<20% και τα άλλα 10τ.μ. με ΥΥ>20% χωρίς υπέρβαση κάλυψης. το βασικό ερώτημα είναι για την κάλυψη αν μπορεί να διαφέρει στα φύλλα καταγραφής....άσχετα αν πρόκειται για ενιαίο λειτουργικά χώρο...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ερώτηση.

Η άποψή μου είναι ότι στην υπέρβαση κάλυψης θα δηλωθούν μόνο τα τετραγωνικά που την υπερβαίνουν. Άρα στο ένα φύλλο καταγραφής δε δηλώνεις καθόλου υπέρβαση κάλυψης. Δεν έχει σημασία αν ο χώρος είναι ενιαίος.

Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρη είναι αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις διαφορετικούς συντελεστές υπέρβασης ύψους.

Edited by plkat
Link to comment
Share on other sites

με την ίδια λογική θα πρέπει να εφαρμοστεί και στο ύψος....δεν βρίσκω κάποιο εδάφιο στο νόμο ή στις εγκυκλίους μέχρι τώρα που να καταρρίπτει τη διαφοροποίηση ενός χώρου σε σχέση με το ποιοτικό χαρακτηριστικό του ύψους κατά τη δήλωσή του ως αυθαίρετο....σκεφτείτε έναν αυθαίρετο χώρο που είναι ύψους 1,5 μ και αυτό να αντιστοιχεί σε υπέρβαση <20% και σε ορισμένα σημεία του "ξεφυτρώνουν" ψηλότεροι χώροι με ύψος 2,5μ. (αντιστοιχεί σε ΥΥ>20%)..... είναι η ίδια αυθαιρεσία σαν να είχα έναν αυθαίρετο χώρο σε όλη την έκτασή τους με ύψος 2,5μ. δηλαδή να έχτιζα έναν "κανονικό" όροφο σε όλη την έκτασή του? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου που δεν μου έχει ξανα τύχει και θα χρεισατώ την βοήθειά σας. Έχουμε μια άδεια του 2003 για ισόγεια κατοικία 200τ.μ. με υπόγειο. Επειδή οι ιδιοκτήτες είναι δύο, χώρησαν το σχέδιο του σπιτιού στη μέση και έφτιαξαν δυο ανεξάρτητες κατοικίες αφήνοντας έναν διάδρομο μεταξύ τους 1,5μ. Και οι δυο κατοικίες είναι ακριβώς όπως στα σχέδια της άδειας με την διαφορά πως είναι δύο αντί μιας. Στη συνέχεια ξεμπαζώθηκαν τα υπόγεια και ο ένας ιδιοκτήτης έκανε επέκταση ακόμα 50 μ. Πως θα αντιμετωπίσω τις δυο κατοικίες ; Η σκέψη μου είναι να βάλω σαν υπέρβαση δόμησης τα 50 τ.μ. που έγινε η επέκταση, συν το ξεμπάζωμα ως αυθαιρεσία, συν αλλαγή θέσης της οικοδομης σε άλλη θέση, συν παραβίαση πλάγιων αποστάσεων. Το σκέφτομαι σωστα?

 

Επισυναπτω και σχεδιακι για βοήθεια. Το πάνω είναι όπως το δείχνει η άδεια και από κάτω είναι η σημερινή κατάσταση.

 

Δεν αναφέρεις καθόλου το ιδιοκτησιακό.

 

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας;

 

Είναι εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις καθόλου το ιδιοκτησιακό.

 

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας;

 

Είναι εκτός σχεδίου;

 

Είναι εκτός σχεδίου και είναι δύο ιδιοκτήτες και στο γεωτεμάχιο και στην άδεια του σπιτιού. Δεν έχουν κάνει σύσταση ακόμα. Θέλουν να τακτοποιήσουν για να γίναι και η σύσταση στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση αλλα εχω κολλησει.......η επιτρεπομενη καλυψη στην περιοχη ειναι 390,90μ2 τα αυθαιρετα ειναι 456,00μ2.....για να βρω την καλυψη κανω τα αυθαιρετα δια την επιτρεπομενη τησ περιοχης δηλ. 456,00/390,90=1,17 αρα η καλυψη μου ειναι >20%;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.