Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

On 18/3/2022 at 12:04 ΜΜ, promes15 said:

Εχω σε άδεια του 1969 επέκταση υπογείου εκτός οικοδομικής γραμμής και εντός ρυμοτομικής. Από πάνω είναι στοά, Η υπάρχουσα κατάσταση φαίνεται στο σχέδιο σύστασης  και όχι στην άδεια, και άρα εχω αποδεικτικό παλαιότητας κατηγορίας 1..

Τακτοποιείται ή είναι κατηγορία 5? 

Όταν λες "εντός ρυμοτομικής", εννοείς ανάμεσα στην Ο.Γ και την Ρ.Γ ή το αυθαίρετο τμήμα υπογείου παραβιάζει κοινόχρηστο χώρο πόλης (εκτός Ρ.Γ);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 19/3/2022 at 1:04 ΜΜ, Pavlos33 said:

Όταν λες "εντός ρυμοτομικής", εννοείς ανάμεσα στην Ο.Γ και την Ρ.Γ ή το αυθαίρετο τμήμα υπογείου παραβιάζει κοινόχρηστο χώρο πόλης (εκτός Ρ.Γ);

Είναι μεταξύ οικοδομικής και ρυμοτομικής γραμμής κάτω από στοά. Δε βγαίνει από τη ρυμοτομική.

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2022 at 2:50 ΜΜ, Didonis said:

E9

 

****

  

Αν δεν κάνω λάθος πως πας με Κατ. 1

Αν θυμάμαι σωστά και στο σύστημα το αποδέχεται παράβαση πρασιάς >20% με Κ1 ως προ 75

ΤΟ Ε9 δεν είναι Δημ. Εγγραφο. Το Ε9 το φτιάχνει λογιστής. Δημόσιο έγγραφο δεν είναι. Και εξάλλου ότι μια αυθαιρεσία έγινε το 1985 πως το αποδεικνύεις όταν πας Ε9,  την "Δήλωση περιουσιακής κατάστασης όπως είχαν δηλωθεί την 1-1-2018 ????

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα στην ομάδα. Προλογίζω ότι είμαι νέος στο κομμάτι των αυθαιρέτων και ότι έκανα σχετική αναζήτηση στο φόρουμ, αλλά δεν βρήκα κάπου την απάντηση που ψαχνω. Με στόχο την τακτοποίηση ενός διαμερίσματος και επιμετρώντας την αποθήκη του υπογείου διαπίστωσα, ότι ενώ τα τετραγωνικά της αποθήκης είναι σωστά (2x2,70) , αυτή είναι σε άλλη θέση, και μάλιστα φαίνεται όλο το υπόγειο να είναι κατά 25 εντός ΜΗ εκσκαπτώμενης περιοχής (τουλάχιστον στην πλευρά της αποθήκης που με ενδιαφέρει). Το διαμέρισμα είναι σωστό, και το πρόβλημα είναι στην αποθήκη. Η άδεια είναι του 1964 και αναρωτιέμαι αν μπορεί απλώς να υπαχθεί στην κατηγορία 1 (άρθρο 96, παρ. α), ως κτήριο με χρήση κατοικίας προ του 1975. Να δείξω στα σχέδια βέβαια την επέκταση κανονικά, αλλά να δοθεί μόνο το παράβολο. Ευχαριστώ..

Edited by filnabro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας. 
Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς για κάτι που με απασχολεί σε οικία που θέλω να χτίσω εκτός σχεδίου, εκτός ζώνης. Θέλω να κάνω υπόγειο ίσο με την οικία αλλά προκειμένου να είναι φωτεινό ήθελα να κάνω κάτι όπως στη συνημμένη εικόνα. Ομως από ό,τι αντιλαμβάνομαι, αυτό είναι παράνομο λόγω του ότι το περίγραμμα του υπογείου είναι εκτός του περιγράμματος του ισογείου. Υπάρχει κατά τη γνώμη σας τρόπος να πετύχω το αποτέλεσμα αυτό νόμιμα; Θα μπορούσα να κανω στα σημεία που θέλω τα παράθυρα ημιυπαίθριο στο ισόγειο και αν αυτό ουσιαστικά 'επεκτείνει' το όριο του κτιρίου; 

Σαε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

viber_image_2022-12-02_00-22-32-953.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, theo_b said:

Καλησπέρα σας. 
Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς για κάτι που με απασχολεί σε οικία που θέλω να χτίσω εκτός σχεδίου, εκτός ζώνης. Θέλω να κάνω υπόγειο ίσο με την οικία αλλά προκειμένου να είναι φωτεινό ήθελα να κάνω κάτι όπως στη συνημμένη εικόνα. Ομως από ό,τι αντιλαμβάνομαι, αυτό είναι παράνομο λόγω του ότι το περίγραμμα του υπογείου είναι εκτός του περιγράμματος του ισογείου. Υπάρχει κατά τη γνώμη σας τρόπος να πετύχω το αποτέλεσμα αυτό νόμιμα; Θα μπορούσα να κανω στα σημεία που θέλω τα παράθυρα ημιυπαίθριο στο ισόγειο και αν αυτό ουσιαστικά 'επεκτείνει' το όριο του κτιρίου; 

Σαε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

viber_image_2022-12-02_00-22-32-953.png

οπως τα έγραψες μου έδωσες 2 ιδέες! Το ένα είναι να κάνεις court Anglaise, δηλαδή στο υπόγειο σε ένα βάθος, έξω από το περίγραμμα υπογείου, θα υπάρχει ένα "Π" από στοιχεία οπλισμένου σκυροδέματος, αφού έξω από αυτό ακόμα θα βρίσκεται το υπέδαφος.
Το "Π" αυτό στην οροφή θα είναι ανοιχτό, για να περνάει το φως και θεωρητικά νομίζω εγώ, όπως θα το κάνει ή θα τα κάνει ο μελετητής σου Αρχιτέκτονας μηχανικός, λέω θα τα κάνει, γιατί ίσως να μην είναι μόνο ένα!
Θεωρητικά λοιπόν έλεγα ότι στην άδεια το court Anglaise, θα είναι ξεσκέπαστο να περνάει το φως και το παράθυρο με το τζάμι θα είναι στον τοίχο με το άνοιγμα στο υπόγειο, αυτό θα το βλέπουμε στην άδεια και να πω πως το βλέπω κοντά στην κατασκευή που περιγράφεις.
Εγώ τα έχω φτιάξει αυτά, σε διάφορες δουλειές, η φωτογραφία σου συγκεκριμμένα μου θύμισε μια δουλειά παλιά, μια μονοκατοικία στην Ανάβυσσο που τα είχαμε κάνει αυτά.
Και την δεύτερη ιδέα, μου την έδωσες με το που έγραψες την λέξη "ημιυπαίθριος".
Σο δάπεδο του ημιυπαιθρίου, θα υπάρχει παράθυρο με τζάμι, όπως ακριβώς η φωτογραφία που δημοσίευσες και από εκεί θα φωτίζεται το υπόγειο όπως η φωτογραφία.
Μπορούν να γίνουν και τα δυο.. 

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο αυτό, έτσι όπως ακριβώς το θέλεις, τι είδους χρήση θέλεις να έχει;

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 1:59 PM, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Το υπόγειο αυτό, έτσι όπως ακριβώς το θέλεις, τι είδους χρήση θέλεις να έχει;

 

Δεν ξέρω ακόμη, πάντως κάτι που να μη το κατατάσσει σε κύρια χρήση, δε ξέρω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως γυμναστήριο και ως χώρο για τον μηχανολογικό εξοπλισμό, μηχανοστάσιο για αντλία θερμότητας ή / και πλυντήριο στεγνωτήριο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα!

Εχω μπρερδευτεί με μία τακτοποίηση που πρέπει να κάνω.

Είναι άδεια του 2008, εκτός σχεδίου σε νησί, ο πελάτης και φίλος μετο που ολοκληρώθηκαν τα Η/Μ μου ζήτησε να συναχίσει τα τελειώματα μόνος του και σιγά-σιγά λόγω έλλειψης χρημάτων. Τώρα που πήγα για να του κλείσω το έργο κατέγραψα τις εξής αυθαιρεσίες:

Αυτές που έγιναν εν γνώση μου και πριν την ολοκλήρωση του φορέα το 2010:

1. παράθυρο στο υπόγειο που δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια. η ποδιά έχει ύψος από το ταβάνι του υπογείου 1.10, έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι 1.00;

2. WC στο υπόγειο στο οποίο ο πελάτης εγκατέστησε ντουσιέρα - στην άδεια δεν υπάρχει. Νομίζω το WC επιτρέπεται, η ντουσιέρα όχι;

3. δεξαμενη εκτός περιγράμματος κτιρίου σε επαφή με το περίγραμμα και το υπόγειο

Αυθαιρεσίες που κατασκευάστηκαν μετά το 2011:

4. Μία αποθήκη σε επαφή με την υπάρχουσα αποθήκη εκτός περιγράμματος κτιρίου

5. Ο πελάτης θα ήθελε ο υπόγειος χώρος να παραμείνει βοηθητικός χώρος μετά την τακτοποίηση - αυτό δε γνωρίζω αν είανι δυνατόν τη στιγμή που δεν πληροί τις προυποθέσεις; (μέγεθος παραθύρου;)

Σκέφτομαι να τακτοποιήσω το παράθυρο του υπογείου και το WC (δύο φύλλα καταγραφής: κατ. 3 και  ΔΔ;)και να κάνω αναθεώρηση αδείας για ότι κατασκευάστηκε μετά το 2011.

Εχω την εντύπωση πως θα πρέπει να δηλωθούν ως αυθαίρετα και τα 4. και 5. τη στιγμή που κατασκευάστηκαν χωρίς άδεια; Αυτά δηλώνονται στην τακτοποίηση; και πρέπει να πληρώσει ο πελάτης πρόστιμο και γι αυτά;

Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αυτές τις πράξεις και νιώθω πως έχω μπλέξει...

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια!

 

 

 

Edited by A M
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.