Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση υπογείου χώρου με βοηθητική χρήση ο οποίος επεκτάθηκε 90 τμ στα όρια της κάλυψης επιπλέον από τα 20 τμ που προέβλεπε η άδεια. Η παραπάνω αυθαιρεσία αποτελεί και τη μοναδική παράβαση της κατοικίας στην οποία ανήκει. Σχετικά με το ποσοστό υπέρβασης δόμησης, θα το συγκρίνω με αυτό που προβλέπει η άδεια για το υφιστάμενο κτίσμα - για το υπόγειο ή μήπως δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης εφόσον μιλάμε για υπόγειο? επίσης θα το εντάσσεται στην 4 ή 5 κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον πρόκειται για υπόγειο βοηθητικό χώρο που δεν προσαυξάνει τη δόμηση, και είναι η μόνη σου αυθαιρεσία, δεν χρειάζεται να υπολογίσεις ποσοστό υπέρβασης δόμησης.Θα το αφήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε όλους,
θα ήθελα μια γνώμη για μια τακτοποίηση.
Είναι ένα κτήριο το οποίο ενοικίασε πελάτης για το κατάστημα του, αυτό έχει ισόγειο ως χώρο κυρίας χρήσης και ενα υπόγειο ως βοηθητικό. Στον φάκελο της άδειας του '64 στα σχέδια η τουαλέτα βρίσκεται στο ισόγειο στον κύριο χώρο, όμως τελικά χτίστηκε στο υπόγειο αυθαίρετα. Ο πελάτης δεν θέλει να μετακινήσει την τουαλέτα στο ισόγειο όπως είναι στην άδεια οπότε ερωτώ, θα πρέπει να τακτοποιηθεί ο χώρος της τουαλέτας (λιγα τετραγωνικα) στο υπόγειο ως κύριος χώρος ή μπορεί να γίνει κάτι άλλο σύμφωνα με την εμπειρία σας; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
 
 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

"πελατης"  σου ποιός ειναι? ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης?

 

Εμποδιζεται ο ενοικιαστης απο  την "αυθαιρεσια" στη χρηση του καταστηματος?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πελάτης ο ενοικιαστής αλλά και ο ιδιοκτήτης. Για να πάρει άδεια λειτουργίας το κατάστημα πρέπει η τουαλέτα να βρίσκεται σε χώρο κύριας χρήσης γιαυτό κολλάει το θέμα είναι και των δύο.

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. (Το μήνυμά σας έχει τροποποιηθεί).
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρει άδεια λειτουργίας το κατάστημα πρέπει

1ον) να δώσεις Βεβαίωση Χώρου Κύριας χρήσης, δηλαδή να ελέγξεις τη νομιμότητά του (που απ΄΄οτι λες δεν είναι τελείως νόμιμο...)

2ον) το wc μπορεί να βρίσκεται στο υπόγειο με την προϋπόθεση να μετράει στο συντελεστή δόμησης

Άρα στην περίπτωση σου , εγώ θα το έβαζα στα αυθαίρετα (ν.4178/13)και θα δήλωνα για το wc υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή, ενώ στην τεχνική έκθεση θα υπογράμμιζα ότι πρόκειται για χώρο κύριας χρήσης ο οποίος βρίσκεται σε στάθμη υπογείου και γι αυτό λαμβάνει μειωτικό συντελεστή.

ΔΕΝ έχεις άλλη λύση....επίσης επειδή την έχω πατήσει....αν τυχόν ο πελάτης σου σκέφτεται να φτιάξει και καμιά κουζίνα στο μέλλον στο υπόγειο , τακτοποίησε από τώρα και τα τετραγωνικά αυτά :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

 

έχω ΟΑ με υπόγειο και ισόγειο 48τμ έκαστο.

Στην πράξη έχει μετακινηθεί όλο το κτίριο κατά 0.90μ. προς τα πάνω (δεν τηρήθηκε η στάθμη των εκσκαφών).

Κατα τ αλλα το  'υπόγειο' είναι ισόγειο διαμέρισμα και το ισόγειο όροφος.

Για το υπόγειο υπάρχει δήλωση του 3843/10 περαιωμένη με επιφάνεια 40,10τμ (χωρίς τοίχους).

Μπορώ να θεωρήσω ότι είμαι εντάξει με τη ρύθμιση του υπογείου-ισογείου και να δηλώσω μόνο τον όροφο με ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης (ή πρέπει να αναφέρω και τη διαφορά των τοίχων στον 4178);

Αναρωτιέμαι, καθώς η ΥΔ κύριων χώρων για το 'υπόγειο' με τα ποσοστά των υπερβάσεων μου βγαίνει πιο κοστοβόρα από τον 3843 και δεν συμφέρει ο συμψηφισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς ότι η δήλωση του 3843 έγινε σωστά και είναι περαιωμένη μπορείς να το εξαιρέσεις και να βάλεις στον 4178 τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες

Το αν έγινε σωστά εσύ θα το κρίνεις

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση 3843 έχει γίνει από άλλο συνάδελφο. Εγώ έχω στα χέρια μου το 3φυλλο με τις πληρωμές και την 3η σφραγίδα από την υπηρεσία. Οφείλω να ελέγξω το φάκελο με τα οριζόμενα κατά 3843; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.