Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχω την εξής απορία. Ανέλαβα την τακτοποίηση μεζονέτας η οποία αποτελείται απο υπόγειο, ισόγειο και α΄όροφο. Στον υπόγειο χώρο όπου στην άδεια φαίνεται ως αποθηκευτικος χώρος, ο ιδιοκτήτης έχει εγκαταστήσει  ένα wc ενώ δεν υπήρχε στην άδεια. Η διαμερισμάτωση είναι ακριβώς η ίδια. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να νομιμοποιήσει όλο το υπόγειο καθώς θεωρει ότι δεν το έχει μετατρέψει σε κατοικία. Το σπίτι δεν έχει κατοικηθεί ποτέ. Μπορώ να νομιμοποιήσω το wc του υπογείου και μόνο που δεν υπήρχε στην άδεια με αναλυτικό προυπολογισμό? Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρακαλώ κάντε αναζήτηση ίδων θεμάτων πριν αναρτήσετε το μήνυμά σας.

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη Kls 

 

Αντίστοιχη περίπτωση που είχα εγώ έβαλα μόνο ΥΥ για το ισόγειο χωρίς ΥΔ

με την λογική ότι το ισόγειο κατασκευάσθηκε σε υψηλότερη στάθμη  

 

 

Μαρία 

 

Αν το υπόγειο έχει κατασκευασθεί στην σωστή στάθμη, δεν νομίζω ότι υπάρχει αυθαιρεσία ιδίως αν το WC είναι ... WC δλδ λεκάνη νιπτήρας, 

 

Αναλυτικός για το WC δεν προβλέπετε διότι έχουμε αλλαγή διαρρύθμισης που δεν υπάγεται στις διατάξεις του Ν4178

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω την εξής απορία. Ανέλαβα την τακτοποίηση μεζονέτας η οποία αποτελείται απο υπόγειο, ισόγειο και α΄όροφο. Στον υπόγειο χώρο όπου στην άδεια φαίνεται ως αποθηκευτικος χώρος, ο ιδιοκτήτης έχει εγκαταστήσει  ένα wc ενώ δεν υπήρχε στην άδεια. Η διαμερισμάτωση είναι ακριβώς η ίδια. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να νομιμοποιήσει όλο το υπόγειο καθώς θεωρει ότι δεν το έχει μετατρέψει σε κατοικία. Το σπίτι δεν έχει κατοικηθεί ποτέ. Μπορώ να νομιμοποιήσω το wc του υπογείου και μόνο που δεν υπήρχε στην άδεια με αναλυτικό προυπολογισμό? Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Πρόσεξε τι εννοεί ότι δεν το έχει μετατρέψει σε κατοικία.

 

Μήπως έχει και κανένα πάγκο κουζίνας. Μήπως έχει κανονιοκά θέρμανση και στο υπόγειο;

 

Μήπως υπάρχει κρεβατάκι;

 

Δες στα σχέδια ακριβώς πως περιγράφεται και τι προβλέπουν οι μελέτες και μετά συμφώνησε ή διαφώνησε με τον πελάτη.

 

έχουμε δει μεζονέτες και μεζονέτες σε περιοχές....πχ Πανόραμα Θεσσαλονίκης σχεδόν είναι σκαμμένο το βουνό από τα υπόγεια, λες και είναι αντιπυρινικά καταφύγια πλήρως εξοπλισμένα...

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που στο υπόγειο έχει εγκατασταθεί θέρμανση καθ υπέρβασή της αδειας, αλλά κατα τα άλλα δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία, τι κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε ανύψωση του κτιρίου και το δηλωμένο υπόγειο γίνεται ισόγειο έχουμε:

1. ΥΥ υπογείου?

2. ΥΔΒΧ ?

3. ΥΔΚΧ?

4. Βάζω και αλλαγή χρήσης??

post-83001-0-41481000-1393449181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γίνε πιο συγκεκριμένος,

έχει άδεια;

το υπόγειο μέτραγε στην δόμηση;

κάνεις μία δήλωση για όλο ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει οικ. αδεια 1979 στην οποια ειναι δηλωμένοι 2 οροφοι κ ένα υπογειο.. 

Στην υφισταμενη κατασταση το υπογειο έγινε ισογειο..

Εχει χωριστεί σε 2 ΟΙ..

Κάνω μια δήλωση για ολο κ 5 φυλλα καταγραφης..

1. ΥΥ υπογείου 80cm Κατηγ.5

2.ΥΔ, ΥΚ κ παραβιαση Δ 1ου οροφου Κατηγ.5

3. ΥΔ 2ου οροφου Κατηγ.5

4. ΥΔ κ ΥΥ αποθήκης στο δόμα Κατήγ.5

5. Mικρες παραβάσεις Κατηγ.3

 

Αποριες:

 

1.Το ''υπογειο'' μήπως πρέπει να το δηλώσω ως ΥΔΚΧ?

2. Ο 1ος κ 2ος οροφος ειναι ίδιοι... την ΥΚ κ την παραβιαση Δ να τα βαλω κ στους 2 ορόφους??

3. Στις μικρες παραβασεις (Κατ.3 - 500ε) μπορώ να βάλω από όλους τους ορόφους??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Edited by Δημήτρης Kls
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι να κανω μια ερωτηση που ισως ειναι προφανης ή εχει απαντηθει πολλες φορες..

εχω ισογεια οικοδομη με υπογειο οπου στο υπογειο εχει γινει αλλαγη χρησης ως κυριος χωρος,αυτο το περναμε ως υπερβαση δομησης κυριου χωρου με μειωτικο συντελεστη,ομως ςχει γινει και επεκταση του υπογειου κατα 20 τ.μ. χωρις να εχω υπερβαση καλυψης,αυτο πως το περναμε??παλι ως υπερβαση δομησης κχ με μειωτικο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.