Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Σαφώς προβλήματα εφαρμογής του νόμου υπάρχουν πολλά. Το μόνο που μπορεί να κάνει η συνάδελφος, αν τελικά δεν κάνει αποδεκτή τη ρύθμιση του υπογείου με το ν. 3843/10, είναι να συμψηφίσει το πρόστιμο, κάνοντας εκ νέου υπαγωγή και για το υπόγειο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή τη περίπτωση το πρόστιμο εκτινάσεται στα ύψη και στην ουσία είναι σα να μην υπήρχε ποτέ στην άδεια υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω τους χώρους που έχω τακτοποιήσει με το Ν.3843/2010 πρέπει να τους προσθέτω στους χώρους που συνολικά βάζω για να υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης?Ή βάζω μόνο τους χώρους που μπαίνουν στον Ν.4178/2013? 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω τους χώρους που έχω τακτοποιήσει με το Ν.3843/2010 πρέπει να τους προσθέτω στους χώρους που συνολικά βάζω για να υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης?Ή βάζω μόνο τους χώρους που μπαίνουν στον Ν.4178/2013? 

Αν τελικά αποφάσισες να δεχτείς την τότε υπαγωγή, ισχύει ότι σου απάντησε ο Άκης. Αν δεν την κάνεις δεκτή τότε και στη κατηγορία και στους συντελεστές υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα. Ισόγειο που στη β φάση του 1337/1983 αναφέρεται ως αδιαμόρφωτος χώρος, με τον περιμετρικό τοίχο να υπάρχει στα σχέδια και που σήμερα έχει γίνει κατοικία, μπορεί να υπολογιστεί με αναλυτικο;

 

Η δυσκολία προσέγγισης στο όλο θέμα είναι ότι αφενός προσπαθούμε να συγκρίνουμε με σχέδια τακτοποίησης του τότε νόμου και αφετέρου η τότε τακτοποίηση δεν αποτελεί οικοδομική άδεια ώστε να συγκρίνουμε με βάση αυτή.

Η έννοια αδιαμόρφωτος χώρος κατά ΓΟΚ 73 αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιούνταν για χώρο που τον μετρούσαν στο Σ.Δ κατά την έκδοση οικοδομικής άδειας, με σκοπό να τον αποπερατώσουν στο μέλλον. Ενδεχομένως ο συνάδελφος της εποχής επηρεάστηκε από αυτό και άφησε (ίσως και επίτηδες) ασαφή την χρήση του χώρου (ουσιαστικά δήλωσε ότι ο χώρος δεν είχε καμία χρήση με τον χαρακτηρισμό του ως αδιαμόρφωτο) ενώ θα μπορούσε να τον περιγράψει ως αποθήκη. 

Η δική σου προσέγγιση δεν σημαίνει ότι είναι λάθος, αλλά για λόγους αμφιβολιών προσωπικά θα προτιμούσα να χρεωθεί υπέρβαση δόμησης με τωρινή χρήση κατοικία.

Παρατήρησα ότι στη δήλωση ιδιοκτήτη αναφέρεται χρήση αποθήκη, παρόλο που στο σχέδιο αναφέρεται ως αδιαμόρφωτος. 

Στο πρόστιμο του 1337 ο χώρος έχει υπολογιστεί (ως όγκος, έχω την εντύπτωση οτι τόσο ΒΧ όσο και ΚΧ στον 1337 υπολογίζονταν με τον ίδιο τρόπο, link). Μηπως ειναι πιο δικαιος ο αναλυτκος; Δεν εχω κλεισει την υποθεση ακομα, ειμαι σε διλημμα.

Edited by Σλάρτιμπαρτφαστ
Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση οπου στην αδεια φαινεται ισογειο με υπογειο 


ενω στην πραγματικοτητα λογω επικλινους εδαφους εγινε και δευτερο υπογειο.


αρα λοιπον εχω δευτερο αυθαιρετο υπογειο και μη ολοκληρωση του περιβαλλοντα χωρου. 


ειμαι της αποψης οτι θα ηταν πολυ υπερβολικο να μη βαλω μειωτικο συντελεστη. σωστα?


σχεδιο.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις χώρο σε υπόγεια στάθμη θα βάλεις μειωτικό για το δεύτερο υπόγειο και επιπλέον, όπως σωστά λες, παράβαση για την μη ολοκλήρωση της επιχωμάτωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε άδεια του 1994 στην δόμηση έχει συμπεριληφθεί υπόγειος Β.Χ. 63τ.μ. με ύψος 2.7μ. ο οποίος μετατράπηκε σε χώρο κατοικίας. Στο σχέδιο της τομής της άδειας η στάθμη του εδάφους είναι στο -2.20 στην πίσω όψη και στο -0.5 στην όψη. Σήμερα ισχύουν τα ίδια.

Πώς το τακτοποιώ? Να βάλω αλλαγή χρήσης 63τ.μ. χωρίς μειωμένο συντελεστή?  ή με μειωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν έγινε υπέρβαση ορόφων γι αυτό και μέτρησε στη δόμηση το τμήμα υπογείου. Η άδεια τι προέβλεπε? (π.χ ισόγειο με υπόγειο αποθήκη που προσμετρά στη δόμηση )

Εφόσον ο χώρος μέτρησε στο Σ.Δ δεν υπολογίζεται πρόστιμο με βάση την επιφάνεια.

Ενδεχομένως αν άλλαξαν οι όψεις με διαφορετικά ανοίγματα να βάλεις παράβαση αναλυτικού.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.