Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Αφού ο χώρος της Θ.Σ δεν αποτελεί παρακολούθημα και Ο.Ι, τότε το πιθανότερο είναι να αποτελεί κοινόχρηστο χώρο. Να διαβάσεις προσεκτικά τη σύσταση. Αυτό έχει σημασία διότι θα χρειαστεί συναίνεση για την τακτοποίηση από τους συνιδιοκτήτες, όπως ορίζει ο κανονισμός.

Αφού έγινε κατοικία και η αποθήκη, αλλά και η Θ.Σ, έχεις Υ.Δ, αλλά με μειωτικό λόγω υπόγειας στάθμης.

Ο νόμος λέει ότι το ποσοστό υπέρβασης δόμησης στην περίπτωση σου θα πρέπει να είναι: (27,13+25,12)/ 0,00385Χ (σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου σε τ.μ)

Υποθέτω ότι το ποσοστό της αποθήκης δεν είναι 3,85% αλλά 3,85 χιλιοστά.

Όπως καταλαβαίνεις το ποσοστό υπέρβασης βγαίνει πάνω από 200% και αυτό γιατί το ποσοστό της σύστασης δεν ανταποκρίνεται στην επιφάνεια της αποθήκης. Το είχαμε πει και πιο πάνω, ότι ήρθε η εγκ.4 να λύσει το πρόβλημα, αλλά τα μπέρδεψε χειρότερα με εκείνα τα "ακαταλαβίστικα" περί ποσοστού δόμησης κλπ.

Προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις εφαρμόζω ποσοστό υπέρβασης 100% (δηλαδή το γινόμενο χιλιοστά επί Σ.Δ σαν να έδινε την πραγματική επιφάνεια, οπότε το κλάσμα θα ήταν ίσο με 1 ή 100%).

 

Υ.Γ μόλις τώρα είδα ότι είσαι μηχανολόγος. Δεν ξέρω αν κάνεις δηλώσεις ή απλώς δουλεύεις σε κάποιο γραφείο για λογαριασμό εργοδότη. Πάντως θα χρειαστεί να βάλεις άλλες ειδικότητες για την τακτοποίηση (ΠΜ. Α.Μ κλπ).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και συγγνώμη συνάδερφε αλλά μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις το ποσοστό δόμησης? Πως το ορίζεις? Πήγα στο τ.ε.ε. (Θεσσαλονίκης) και ρώτησα και μου είπε να διαιρέσω με τα καθαρά μέτρα και ότι η εγκύκλιος 4 δεν αναφέρεται στην περίπτωσή μου που το ένα δεν έχει ποσοστό αλλά στην περίπτωση που το ποσοστό δεν αναλογεί στα μέτρα μου. Ποια η γνώμη σας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Εννοείται ότι συνεργάζομαι με πολιτικό μηχανικό 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι,

 

Μεζονέτα κατασκευής  2003 εντός οικισμού με ΟΑ  αποτελούμενη από υπόγειο 60τμ και ανώγειο 60τμ σε κτίριο στο οποίο υπάρχουν στο σύνολο 3 αυτοτελείς και διηρημένες κατοικίες.

 

Το υπόγειο κατασκευάστηκε σε στάθμη -1,10μ (-1,50 σύμφωνα με τις μελέτες) έχει γίνει χώρος ΚΧ και υπάρχει και ξεμπάζωμα στον περιβάλλοντα χώρο. Μέρος του αρχικού υπογείου (περίπου 3 τετραγωνικά) προσαρτήθηκε κατά την κατασκευή στο διπλανό υπόγειο.

 

Κλειστή αποθήκη - λεβητοστάσιο 1,20x1,10μ, ύψος 2,60μ  εκτός περιγράμματος κτιρίου κολλητά σε εξωτερική τοιχοποιία του υπογείου και κάτω από εξώστη, χτισμένη στο ξεμπαζομένο μέρος του περιβάλλοντα χώρου (οκ με απόσταση Δ).

 

Κλειστοί δύο Η/Χ στο ανώγειο και εξώστης που κατασκευάστηκε κατά 0,40μ πλατύτερος.

 

Σκέφτομαι δυο ΦΚ, ένα με τις ΥΔ χωρίς μειωτικό συντελεστή για το υπόγειο και τους κλειστούς Η/Χ του ανωγείου με υπέρβαση καθ'ύψος και ένα ΦΚ με αναλυτικό για το λεβητοστάσιο ,το ξεμπάζωμα και τον εξώστη. Για  τα 3 τετραγωνικά που έχουν προσαρτηθεί  σκέφτομαι να το αναφέρω στην τεχνική έκθεση.   

 

Απόψεις?

Ελπίζω ότι είμαι στο σωστό thread, ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Edited by mars_christos
Link to comment
Share on other sites

Αν το αυθαίρετο τμήμα υπογείου έχει κατασκευαστεί εκτός νομίμου περιγράμματος κάλυψης θα χρεωθεί με Υ.Δ, Υ.Κ και έλεγχο για Δ και με χρήση μειωτικού συντελεστή.

αν η επεκταση υπογειου περαν του προβλεπομενου στην ΟΑ,ειναι βοηθητικος χωρος-αποθηκη ,θα εχουμε ΥΔ<50%)\ κ επισης δεν θα μετρησουν τα τ.μ. για την ευρεση της κατηγοριας..

 .

Εχει αλλαξει κατι επ αυτου?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω ένα υπόγειο το οποίο νομιμοποιώ αλλά σε κάποια σημεία είναι μπαζωμένο και οι ιδιοκτήτες θέλουν να το φέρουν όλο σε ένα επίπεδο. Κάνω την νομιμοποίηση και απλά πριν την υποβολή των φωτό-2018 πρέπει να το έχουν φτιάξει. Σωστά?

post-12690-0-76854000-1445872388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

 

Ξεμπαζωμένο υπόγειο (ΒΧ στην άδεια, ΚΧ στην πραγματικότητα) εμβαδού 150τμ μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή;

 

Είναι ξεμπαζωμένο και από τις 4 πλευρές, στις 2 από τις οποίες υπάρχει σε απόσταση 3-4 μέτρων από το κτίριο η σωστή στάθμη του εδάφους, ενώ στις άλλες 2 είναι όλο ξεμπαζωμένο μέχρι και τα όρια του αγροτεμαχίου.

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

stek

Τάσσομαι υπέρ του μειωτικού. Η διατύπωση του νόμου "υπόγειες στάθμες",  καθώς και του τροποποιημένου παραρτήματος, δίνει το δώρο του μειωτικού συντελεστή, όσο αφορά στον υπολογισμό προστίμου.

Υ.Δ με μειωτικό 50% και λοιπή παράβαση για ξεμπάζωμα και όψεις όπως λέει ο συνάδελφος Athan

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.