Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Έχω περίπτωση οικοδομής με υπόγειο. Το υπόγειο στην οικοδομική άδεια είχε εσωτερικό ύψος 3,00μ ενώ στην πράξη κατασκευάστηκε με εσωτερικό ύψος 2,00μ γιατί ανέβηκε το δάπεδο (προφανώς από υψηλότερη θεμελίωση). Οι υπόλοιπες στάθμες του κτιρίου δεν έχουν μεταβληθεί. Αυτό συνιστά αυθαιρεσία; Υπάρχει κάτι σε κάποια ερωταπάντηση του ΤΕΕ που μου διαφεύγει; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όλες οι στάθμες έχουν τηρηθεί όπως λες, στην ουσία έχεις μείωση ύψους και δη του υπογείου.

 

Αν δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες εγώ θα έδινα βεβαίωση μες σημείωση στα σχόλια ότι το ύψος του υπογείου υλοποιήθηκε μικρότερο

 

Αν θα κάνεις ούτως η άλλως δήλωση για άλλες αυθαιρεσίες, το περιγράφεις στην τεχνική έκθεση και φυσικά στα σχέδια που υποβάλλεις το δείχνεις σωστά

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina Ευχαριστω για την απάντηση. Κι εγώ θεωρώ ότι δεν συνιστά αυθαιρεσία, απλώς θυμάμαι ότι υπήρχε κάποια ερωταπάντηση του ΤΕΕ ή κάτι σε κάποια εγκύκλιο που ανεφερε ότι αν κάποιο κομμάτι του κτηρίου έχει κατασκευαστεί μικρότερο και δεν επηρεάζει την νομιμότητα (πχ να επηρεάζει το Δ) τότε δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Μήπως κάποιος το έχει εύκαιρο; Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπόγειο (70τμ) σε πολυκατοικία έγινε κατοικία. Σαν στάθμη δεν ξεμπαζώθηκε και εξακολουθεί να έχει προυποθέσεις υπογείου.

Η απορία μου είναι η υπέρβαση δόμησης με τί θα συγκριθεί;

  • Η συνολική επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο ήταν 260τμ, όμως το υπόγειο δεν συμμετέχει σε αυτό. 
  • Βάσει συμβολαίου ο ιδιοκτήτης κατέχει το 47/1000 άρα μήπως θα πρέπει να επιμερίσω την επιτρεπόμενη δόμηση οπότε θα του αναλογούν 12τμ (!!) και με αυτό να συγκρίνω;
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που παραθέτεις για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης έχεις 70/12 ήτοι υπέρβαση δόμησης > 200%.

 

Τουλάχιστον εφόσον είσαι σε υπόγεια στάθμη πάει με μειωτικό. :mrgreen:

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! προς τα εκεί κλείνω και εγώ...και είναι το πιο σωστό, αλλά άντε εξήγησε στον πελάτη γιατι βγάζεις τριπλάσιο πρόστιμο από τους άλλους "συναδέλφους"  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό:

Εγκυκλιος 4 αρθρο 18γ

"Σε περιπτώσεις όπου από το σχετικό πίνακα κατανοµής ποσοστών συνιδιοκτησίας σύµφωνα µε τον οποίο καταρτίστηκε η πράξη σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από το συντελεστή δόµησης που αντιστοιχεί σε κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία, για τον υπολογισµό των συντελεστών λαµβάνεται υπόψη το ποσοστό δόµησης που αντιστοιχεί σε κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.