Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Κατασκευη υπερυψωμενης βεραντας στον ακαλυπτο χωρο (αποκλειστικη χρηση) η οποια παραβιαζει ομως το Δ και την Καλυψη.

Σημειωση:  Μετα ΓΟΚ85 και δεν εχει εξαντληθει το επιτρεπομενο % δομησης εξωστων.

 

Αναλυτικος?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, μια διευκρίνηση παρακαλώ, γιατί δεν υπάρχει αναφορά στο topic..

Σε πολυκατοικία χωρίς σύσταση Ο.Ι., που υπάρχουν υπερβάσεις εξωστών, για ένταξη στην κατηγ. 3:

1. Συγκρίνω την υπέρβαση με το 10% για κάθε έναν εξώστη που έχει αλλάξει, ή

2. Μπορώ να υπολογίσω τη συνολική υπέρβαση για το σύνολο των εξωστών βάσει αδείας και να το συγκρίνω με το 10%?

Ο μικρός μη βατός εξώστης του δώματος που μεγάλωσε και έγινε βατός, θεωρώ πως πάει εξ'ολοκλήρου με αναλυτικό γιατί άλλαξε η χρήση του.

Σας ευχαριστώ.

 

edit: εάν η κατηγορία 3 αναφέρεται αποκλειστικά στις διαστάσεις που επιφέρουν αλλαγή στην επιφάνεια, συγκρίνω κάθε έναν εξώστη?

Edited by nicki
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ελέγχεις κάθε εξώστη ξεχωριστά. Παίρνεις τα εγκεκριμένα σχέδια, μετράς και τσεκάρεις τη διαφορά επιφάνειας προκειμένου να διαπιστώσεις αν υπάρχει υπέρβαση επιφάνειας άνω του 10%.

Ο εγκεκριμένος μη βατός εξώστης, ο οποίος σήμερα είναι βατός, νομίζω ότι η αρχική παράβαση που τον μετέτρεψε σε βατό είναι η μη κατασκευή του χαμηλού στηθαίου. Γενικότερα η μη κατασκευή τμήματος ή δομικού στοιχείου δεν συντελεί σε αυθαιρεσία όταν δεν παραβιάζονται διατάξεις. Στη περίπτωσή μας, η μη κατασκευή στηθαίου, οδήγησε σε υπέρβαση της επιτρεπόμενης επιφάνειας εξωστών. 

Βεβαίως στην ουσία ο υπολογισμός γίνεται σε κάθε περίπτωση με αναλυτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Παύλο. Ήμουν σχεδόν σίγουρη, απλά ήθελα μια δεύτερη γνώμη. Με την "λογική" των αυθαιρέτων μερικές φορές μπερδεύω την πραγματική λογική.

Edited by nicki
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή  χάθηκα, εξώστης που υπερβαίνει το 10 % της διάστασης του και βρίσκεται έξω απ ρ.γ=ο.γ. τακτοποιείται με αναλυτικό'?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι βρίσκεται σε "κοινόχρηστο χώρο πόλης" δεν ρυθμίζεται......

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν δηλώσω ένα διώροφο χωρίς οικοδομική άδεια μεσα σε σχέδιο πόλης το 1984, τους εξώστες του δεν θα πρέπει να τους δηλωσουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.

Εχω εξωστη (1966) στην φατσα του κτηριου που απο 0,80μ εγινε 1,20μ...........

Ειναι πανω απο "κοινοχρηστο χωρο της πολης.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:

 

 

Επειδη εχω υπερβαση διαστασεων εξωστων >10%, δεν μπορω να μπω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3.δ  (η οποια αναφερει ρητως οτι δεν πειραζει που η αυξηση διαστασης ουσιαστικα "καταλαμβανει" κοινοχρηστο χωρο πολης).

Ειμαι αναγκασμενος να μπω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1  (αφου ειναι κατοικια κλπ. 1966)

Υπαρχει προβλημα που ειμαι πανω απο "εγκεκριμενο κοινοχρηστο χωρο της πολης (εξαιρεσεις αρθ.2) ή εννοειται οτι ισχυει η απαλλαγη της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.