Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Καθότι νέα στο χορό των αυθαιρέτων έχω μία χαζή ερώτηση αν μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε.

 

Σε περίπτωση κλεισίματος εξώστη και ενσωμάτωσής του στο διαμέρισμα εκτός από ΥΔΚΧ και ΥΚ κλικάρω και από πάνω το κουτάκι "Αλλαγή Χρήσης" από "ΟΧΙ" σε "ΝΑΙ"?

Εγώ το υπολόγισα με "ΟΧΙ" και έδωσα το ποσό στον πελάτη και πειραματιζόμενη είδα ότι αν αλλάξει σε "ΝΑΙ" επιβαρύνεται πολύ. Ελπίζω να μην έκανα γκάφα. :sad:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχαρητήρια για τη στήριξη που προσφέρετε!!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχεις αλλαγη χρησης διοτι ο εξωστης οντας ανοικτος δεν εχει χρηση να αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Μα και ημιυπαίθριος να ήταν ο εξώστης πάλη δεν θα έπρεπε να τσεκάρει την αλλαγή χρήσης

 

Την αλλαγή χρήσης την τσεκάρουμε αν ο χώρος προς ρύθμιση αποκτήσει άλλη χρήση από αυτήν που προβλέπει η άδεια

Σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σε μπερδεύει η αλλαγή χρήσης έχει κατά νου την περίπτωση με τα εκτός σχεδίου 600 τ.μ γραφεία που έγιναν κατοικίες (με συντ. αλλαγής χρήσης 1.40 να μπαίνει στα υπερβαίνοντα 400 τ.μ) και το παράδειγμα της εγκυκλίου 4 της παρ. 38 άρθ. 19.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν είναι σίγουρο, άρα ΟΧΙ.

 

Την αλλ. χρ. την κλικάρουμε για τα ΠΑΡΑΠΑΝΩ τμ που προκύπτουν λόγω διαφοράς στα επιτρεπόμενα τμ της ο.α. για τη χρήση που βγήκε και εμείς έχουμε κάποια άλλη χρήση η οποία κανονικά θα είχε λιγότερα επιτρεπόμενα τμ.

 

ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Εκτός σχεδίου καταστήματα μπορεί να έχτιζαν ακόμη και 400τμ. Εμείς βγάζουμε ο.α. για καταστήματα 400τμ, αλλά κάνουμε κατοικίες 400τμ. Όμως οι κατοικίες χτίζουν έως 200τμ.

Άρα έχουμε για τα πρώτα 200τμ αυθαιρεσία με ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ και για τα υπόλοιπα 200τμ έχουμε ΥΔ με αλλαγή χρήσης.

 

EDIT:

Αμάν ρε Παύλο... τζάμπα έγραφα!!! :P

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Tomomami Lee Ukomori

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι εξώστης αλλά υπαίθριος χώρος (κατά ΓΟΚ) και πιο απλά ανοιχτή βεράντα. Συμφωνώ με τον Ιάσονα. Δεν θα δηλώσεις κάτι επιπλέον πέραν των αυθαιρεσιών του υπογείου.

akis73

ΝΑΙ στο Β ή στο Γ. Και με τους 2 τρόπους είναι σωστή η υπαγωγή.

Καλησπέρα,

παραθετω την ερωτηση μου σε αυτο το σημειο γιατι θέλω μια επιβεβαίωση . Έχω παρόμοια περίπτωση με τον Tomomami Lee Ukomori.

Σε Ο.Ι. ισογείου έχουμε επέκταση του ισογείου (έγινε δήλωση για την Υ.Δ. και Υ.Κ.)

Στην Ο.Ι. του Α' ορόφου, το κομμάτι που επεκτάθηκε το ισόγειο, έγινε ανοικτός εξώστης (που φυσικά δεν φαίνεται πουθενά στα σχέδια της άδειας).

Ο ιδιοκτήτης του Α' ορόφου, ο οποίος έχει άλλες αυθαιρεσίες και θα υπαχθεί στον νόμο, οφείλει να συμπεριλάβει στη δήλωση και τον εξώστη; (λοιπή παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό ;)

Από την απάντηση στον Tomomami Lee Ukomori καταλαβαίνω ότι όχι. Ισχύει αυτό; Θεωρείτε ότι αν δεν δηλωθεί ο εξώστης (ή υπαίθριος χώρος) θα πρέπει να κανω σχετική αναφορά στην Τεχνική Εκθεση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αναφορά στην τ.ε μπορείς να κάνεις για να δικαιολογήσεις τον υπαίθριο χώρο (ανοιχτή βεράντα) τον οποίο θα παρουσιάσεις στην κάτοψη. Εννοείται ότι δεν θα πληρώσει πρόστιμο για το χώρο αυτό, διότι το πρόστιμο το έχει πληρώσει ο ιδιοκτήτης του υποκείμενου ορόφου και φυσικά αυτό συμπεριλαμβάνει το κλειστό χώρο και την πλάκα οροφής του.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά!!!

Κάνε βεβαίωςς ότι, εκείνο το μικρό "περιφερειακό του εξώστη" .....καγκελάκι ότι, ...δεν το βλέπεις!

Έτσι κάνω κι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.