Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Δωστε με μια αποψη παιδες γιατι απο το ΤΕΕ-ΤΚΜ θεωρω μεγαλη αυθαιρεσια αυτο που με ειπανε...

 

Βασει Ν.4178 με κατηγορια 3 ρυθμιζονται αυθαιρετες μεταβολες στις διαστασεις των εξωστων που επιφερουν αυξηση του εμβαδου τους σε ποσοστο μεχρι 10% και στην κατηγορια αυτη εντασσονται και ανοικτοι εξωστες ανωθεν κοινοχρηστου πολης.

 

Βασει εγκυκλιου 3, αυθαιρετοι ανοικτοι εξωστες ανεξαρτητως εμβαδου προ ΓΟΚ 85 εντασσονται στην κατηγορια 3 γιατι δεν υπηρχε ποσοστο εξωστων ωστε να συγκρινουμε.

 

Αυτο, δηλαδη, κατα τη δικη μου κριση, μας επιτρεπει να ενταξουμε στην κατηγορια 3 και μεταβολες εξωστων ανωθεν κοινοχρηστου σε ποσοστο ανω του 10% (μιας και μας δινει το δικαιωμα να μην ασχοληθουμε με ποσοστα εξωστων).

Right?

 

Η ερμηνεια του ΤΕΕ-ΤΚΜ ειναι οτι δεν ασχολιομαστε με ποσοστα εξωστων οταν εχουμε υπερβασεις  σε οποιοδηποτε αλλο σημειο, εκτος απο κοινοχρηστους πολης, στους οποιους διατηρουμε το ποσοστο του 10%...

 

Δεν ειναι κομματακι παραλογο? Η εγκυκλιος δεν αποσαφηνιζει, μιλαει για εξωστες προ ΓΟΚ 85 γενικα. Ολους...

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν είμαι βέβαιος (στο έχω ξαναπεί) ότι, μπορείς να το κάνεις!

Έως 10% μεταβολή μπορείς σε κατηγορία 3.

Δηλαδή υπήρχαν σε ΟΑ και άλλαξαν έως 10%. Δεν έχει σημασία που βρίσκονται.

Πάνω από 10% δεν μπορείς με κατηγορία 3.

Επίσης αν δεν υπήρχαν σε ΟΑ δεν αναφέρεται κάπου κάτι σχετικό.......

Δεν μπορεί να σου ουδείς......

Ούτε αυτοί στο ΤΕΕ.......

Δυστυχώς θ' αποφασίσεις μόνος σου.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θυμαμαι που ειχαμε κανει μια σχετικη συζητηση

Εξ ολοκληρου αυθαιρετο εξωστη απο το μηδεν της ΟΑ που βγηκε ανωθεν κοινοχρηστου, δεν τον τακτοποιω

 

Οταν ομως ερχεται η εγκυκλιος 3 και μου αρει το ποοσστο του περιορισμου του 10% για εξωστες ανεξαρτητως μεγεθους, για προ ΓΟΚ 85 κατασκευες αποκλειστικα, χωρις να συγκεκριμενοποιει θεση (απλως μου αφηνει την αισθηση πως πρεπει να υπαρχουν στην ΟΑ και να εχουν μεταβληθει οι διαστασεις τους), εντασσοντας τους στην κατηγορια 3, τοτε δε βλεπω προς τι εγω να κρατησω απο μονος μου εναν περιορισμο για μια υποκατηγορια.

 

Δεν ξερω... Θα εκτιμουσα και την αποψη αλλων συναδελφων...

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα με τους εξώστες άνωθεν κοινοχρήστου είναι ότι επιτρέπονται. Προσωπικά δε βλέπω το λόγο να μην μπορεί να τακτοποιηθεί εξώστης που διατηρεί το μέγιστο πλάτος βάσει κανονισμών, αλλά έχει μεγαλώσει σε μήκος ή έχει κατασκευαστεί χωρίς να υπάρχει στην άδεια. Σε εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο δηλαδή δε θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν οι εξώστες που θα ήταν καθ' όλα νόμιμοι σε περίπτωση άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Το να μην επιτρέπεται (ίσως) να τακτοποιήσεις κλειστό χώρο, που έχει γίνει σε εξώστη πάνω από κοινόχρηστο, το καταλαβαίνω, αλλά να μην μπορείς να τακτοποιήσεις εξώστη που απλά μεγάλωσε πάνω από κοινόχρηστο... το βρίσκω χαζό.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι νομίζω και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά στις περιπτώσεις που δεν παραβιάζει το μέγιστο επιτρεπόμενο πλάτος να τους τακτοποιώ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω, το ξαναλεω, εφοσον βρισκομαι σε προ ΓΟΚ 85 εποχη, δεν κοιταζω ποσοστο, απλα τακτοποιω με κατηγορια 3.

Μου δινει το απολυτο δικαιωμα η εγκυκλιος 3

 

Περιπτωσεις ανυπαρκτων εξωστων στην ΟΑ που εμφανιστηκαν ξαφνικα στην κατασκευη ανωθεν κοινοχρηστου, δεν τους αγγιζω καν

Αν υπερβαινουν το 10% μετα ΓΟΚ 85, επισης δεν τους αγγιζω

 

Γενικα ο ΓΟΚ 85 ειναι μεταβατικο σημειο

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ μιλάω για μετά ΓΟΚ 85. Είναι χαζό να μην τακτοποιούνται. Ο νόμος μιλάει για κατασκευές σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο. Οποιαδήποτε άλλη κατασκευή απαγορεύεται ούτως ή αλλως σε κοινόχρηστο χώρο. Οι εξώστες ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ πάνω από κοινόχρηστο χώρο. Άρα γιατί η παραβίαση των διαστάσεών τους να μην τακτοποιείται; Δεν μπορώ να το καταλάβω. Τέλος πάντων ελπίζουμε πάντα σε περεταίρω διευκρινίσεις... Η συζήτηση πάντως με συναδέλφους καταλήγει στο συμπέρασμα της χαζομάρας για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις... Ίδωμεν...

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aν εχω  εξωστη που εκλεισε κ επισης εχω περιθωρια δομησης μπορω να παω για εκδοση αδειας?

Περιοριζομαι απο πουθενα?(ΝΟΚ-ΕΡΚΕΡ κτλ)

Δηλαδη μπορω να κλεισω εξωστη-(πλακα=προβολος ) κ νομιμα με αδεια γενικοτερα ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συμφωνα με την147απαντηση πελοπονησου ολοι οι εξωστες πανω απο  ΚΟΙΝΟΧΡ.ΧΩΡΟΥΣ τακτοποιουνται  η κατι δεν εχω καταλαβει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.